05.08.2024 14:09

Praha vypsala tendr na rekonstrukci Divadla na Vinohradech

Pražský magistrát vypsal tendr s předpokládanou hodnotou 2,21 miliardy bez DPH na rekonstrukci Divadla na Vinohradech. ČTK to zjistila z věstníku veřejných zakázek. Podle dřívějších informací město odhaduje, že celkové náklady na rekonstrukci i s DPH a stavebním dozorem budou asi 2,9 miliardy korun. Divadlo z počátku 20. století je ve špatném stavu, vznikne v něm i nová podzemní scéna se zázemím.

Rekonstrukce bude zahrnovat jak opravu historické budovy, tak modernizaci zastaralé divadelní technologie. Za budovou vznikne v podzemí komorní scéna pro 150 až 200 diváků se zázemím a sklady, které dosud divadlu chyběly. Sloužit bude také jako zkušebna. Práce by měly začít na začátku příštího roku a podle zadání tendru mají trvat 33 měsíců.

Důvodem oprav a rozšíření divadelních prostor je podle dřívějších informací zástupců hlavního města a divadla špatný technický stav budovy. Problémem je již nefunkční jevištní technika z konce 20. let minulého století, jejímž autorem je František Křižík. Ta bude muset být rozřezána, neboť ji nelze rozebrat a vynést. Dalším zásadním problémem je pak absence skladovacích prostor, kvůli které musí jevištní technici kulisy denně přivážet a odvážet kamionem.

Po dobu prací se bude muset scéna přestěhovat jinam. O náhradní lokalitě zatím nebylo definitivně rozhodnuto, město o ní stále jedná. Jednou z variant je podle informací ČTK objekt na Výstavišti v Bubenči, který zamýšlí město koupit. Podle dřívějšího vyjádření náměstka primátora Jiřího Pospíšila (TOP 09) by po odchodu Divadla na Vinohradech prostory připadly některému z jiných divadel.

Secesní budova na náměstí Míru vznikala v letech 1905 až 1907 podle návrhu architekta Aloise Čenského. Divadlo, které je příspěvkovou organizací hlavního města, bylo otevřeno 24. listopadu 1907 a prvním představením byla hra Jaroslava Vrchlického Godiva.

 

Autor článku: ČTK: psc, rot

Praha vypsala tendr na rekonstrukci Divadla na Vinohradech

Zprávy

12.03.2026

Energetické technologie Národního divadla: modernizace v pátém suterénu

Návštěvníci Národního divadla vnímají především to, co se odehrává na jevišti a v hledišti. Jen málokdo si ale při příchodu do historické budovy uvědomí, jak rozsáhlé technické zázemí musí fungovat, aby bylo v sále příjemné klima, aby bylo možné chladit, topit, větrat i zajistit bezpečný provoz celého areálu. Velká část tohoto zázemí je přitom ukrytá hluboko pod budovou – až v pátém suterénu.

11.03.2026

Studenti protestovali proti plánovaným škrtům v rozpočtu ministerstva kultury

Stovky studentů uměleckých oborů a zástupců kultury dnes na pražském Malostranském náměstí protestovaly proti plánovaným škrtům v rozpočtu ministerstva kultury. Akci Stojíme za kulturou! před dnešním jednáním poslanců o závěrečném třetím čtení návrhu státní rozpočtu pro letošní rok svolali studenti uměleckých vysokých škol, kteří vystoupili se svými projevy.

09.03.2026

Studenti uměleckých oborů svolali demonstraci za navýšení rozpočtu na kulturu

Studenti uměleckých oborů a zástupci kultury budou ve středu 11. března demonstrovat za navýšení rozpočtu ministerstva kultury. Shromáždí se na pražském Malostranském náměstí před jednáním poslanců o závěrečném třetím čtení návrhu státní rozpočtu pro letošní rok. Akci Stojíme za kulturou! svolali studenti uměleckých vysokých škol. Žádají, aby státní rozpočet nepopíral programové priority vlády Andreje Babiše (ANO) a aby neohrozil stabilitu kulturního sektoru.