14.12.2021 09:16

Pražská tržnice o víkendu ožije pulsující divadelní galerií, připravil ji festival Za dveřmi

Venkovní divadelní galerii otevře od 17. do 19. prosince festival pouličního divadla Za dveřmi v Pražské tržnici. Každý den od 16.00 hodin se budou návštěvníci moct projít fantazijním světem světelných a ohňových dekorací, o které se postarají soubory V.O.S.A. Theatre, MansterVille, Blackout Paradox a platforma LightLab. Interaktivní instalace, ohnivé objekty, akrobatické konstrukce, světelné objekty, to vše rozžívané herci a akrobaty v roli kustodů za doprovodu hudby, to je živá instalace Metamorfóza, kterou připravil festival Za dveřmi. Součástí jeho zimní edice jsou také pravidelná andělská setkání každou adventní neděli v centru Prahy.

„Instalací Metamorfóza měníme veřejný prostor ve velkou venkovní galerii. Měníme zároveň představu o zážitku z galerie a oživujeme exponáty. Věříme, že se nám alespoň na chvíli podaří změnit i perspektivu běžných věcí a vrátit dospělému pohled dítěte,“ říká k festivalu jeho ředitel Jakub Vedral. Formou divadelní galerie navazuje festival Za dveřmi na loňskou první zimní edici.

I tentokrát mohou přijít návštěvníci do Pražské tržnice kdykoli v průběhu čtyř hodin, divadelní galerie nemá začátek ani konec. Čekají na ně živý oheň, světlo ve všech jeho barvách a odstínech, mandaly splněných přání, kolosální lavička ze zapomenuté louky, roztodivné květiny roztodivných velikostí, lampa, pod kterou se budou číst příběhy, ptáci plachtící ve větru, písně starých kmenů, oživlé sochy i pohádky. „Přijďte si z divadelních střípků sestavit svůj vlastní příběh, takový, který patří jen vám a jen vy jste jeho vypravěčem, projděte spolu s námi metamorfózou,“ zve Jakub Vedral, který je současně autorem a režisérem divadelní galerie.

Pražané každou adventní neděli také mohli potkat andělské herce na chůdách. Divadelní artisté z uskupení Long Vehicle Circus při svých procházkách městem v jemných performance přinášejí lidem mikropříběhy o klidu, naději a obyčejných zázracích.

Zimní festival pouličního divadla se koná v Praze podruhé, jeho letní edice má už třináctiletou tradici. Vstupné je volné.

Více informací s postupně doplněným programem najdete na www.zadvermi.cz.

Autor článku: Dominika Antonie Pfister

Pražská tržnice o víkendu ožije pulsující divadelní galerií, připravil ji festival Za dveřmi

Festivaly

10.07.2025

Nečekaná spojení přinesou do jižních Čech klasickou hudbu. V pátek začíná 34. Festival Krumlov

Emoce, elegance i odvaha spojovat hranice. Už za pár dní, od 11. července do 2. srpna 2025, rozezní malebná zákoutí Českého Krumlova a dalších míst Jihočeského kraje 34. Mezinárodní hudební festival Český Krumlov. Nabídne 45 koncertů ve stylu hlavního tématu Nečekaná spojení. Představí se zvučná jména z celého světa, uskuteční se české i mezinárodní premiéry, dojde k překvapivým hudebním i jiným uměleckým spojením v nových lokacích, kde se klasika ještě nehrála.

10.07.2025

Feet Forward Festival: nový festival současného tance a pohybového divadla pro děti a mládež zahájí v říjnu svůj nultý ročník v Galaxii

Na pražském Jižním Městě vzniká nový festival, který se výhradně zaměřuje na současný tanec a pohybové divadlo pro děti a mladé publikum. Feet Forward Festival zahájí svou činnost nultým ročníkem v termínu 6.–11. října 2025 v prostorách Kulturní stanice Galaxie, a to v koprodukci s produkčním kolektivem DanceConnected.

08.07.2025

Skončila 67. Smetanova Litomyšl

Legendární melodie George Gershwina a Leonarda Bernsteina v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Wayna Marshalla včera završily 67. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl s podtitulem Vášeň. Během 23 dní se uskutečnilo všech 51 představení hlavního programu. Polovina z nich byla zcela obsazena, celková návštěvnost dosáhla téměř 95 %.