15.04.2019 12:21

Pražské Quadriennale 2019 spouští registraci na červnové workshopy

Největší divadelní událost roku, Pražské Quadriennale 2019, spouští registraci na workshopy vedené mezinárodně uznávanými odborníky. Workshopy pro více než 400 účastníků z celého světa se budou konat v rámci vzdělávací části projektu PQ Studio od 12. do 15. června 2019. Studenti i zkušení divadelní profesionálové si mohou vybrat z široké nabídky workshopů: od práce s 3D tiskem nebo virtuální realitou po participativní nebo filmovou scénografii. Workshopy se budou konat především v prostorách Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze (DAMU), ale i na netradičních lokacích jako je zvonice kostela sv. Mikuláše. Počet míst je velmi omezený, organizátoři proto doporučují zájemcům včasnou registraci. Přihlašování bude spuštěno v pátek 19. dubna v 10.00 (CEST) přes GoOut.

Aktuální informace najdete na www.pq.cz. 

PQ Studio, které je výsledkem úzké spolupráce Pražského Quadriennale s DAMU, se v jedné ze svých čtyř programových částí zaměří na intenzivní workshopy a kratší masterclasses. Vícedenní program nabídne dílny vedené výraznými osobnostmi současného divadelního světa.

Oceňovaná kostýmní výtvarnice Chrisi Karvonides-Dushenko povede třídenní workshop zaměřený na metody kostýmního výtvarnictví. Její postupy čerpají z televizní tvorby, opery i činohry. Proslavila se zejména tvorbou pro televizi HBO. V roce 2003 obdržela cenu Emmy za kostýmy pro seriál televize NBC American Dreams. Mezi dalšími oceňovanými projekty jsou například seriály American Horror Story (FOX), Carnivàle (HBO), Ze Země na Měsíc (HBO) či Velká láska (HBO). Workshop nazvaný Costume Design Process and Rendering proběhne od 12. do 14. června v prostorách DAMU.

Scénograf Jim Clayburgh, spoluzakladatel legendární The Wooster Group, připravil tříhodinový workshop přímo ve věži kostela sv. Mikuláše – v barokní zvonici, která byla využívána k ohlašování požárů. Workshop, Swimming Laps in a Funnel, který proběhne 12. června velmi časně ráno, od 4:30 do 7:30, se pokusí promítnout astronomická pozorování a nebeské trajektorie, kterými se řídí život na Zemi, do vlastních prací účastníků.

Workshop zaměřený na zážitkovou scénografii Developing Responsive Spaces se uskuteční celkem šestkrát vždy v délce 1,5 hodiny, a to 14. a 15. června. Povede jej trojice lektorů: Alison Neighbour – spoluzakladatelka britského divadla Bread & Goose, Francesco Serra Vila – architekt pracující pro velké divadelní scény (Royal Swedish Opera ve Stockholmu, Royal Opera House v Londýně) a Jon McLeod – zvukový designer a skladatel elektroakustické hudby. Tématem tohoto workshopu bude zkoumání možností participativní scénografie, kde se diváci stávají aktivními účastníky tvorby a redefinování scénických prostorů.

Forenzní možnosti scénografie otevře ve svém workshopu Nevena Mrdjenovic. Její workshop Leap Into the Void se zaměří na sílící fenomén scénografického výzkumu. Název převzala ze slavného díla Yvese Kleina Skok do prázdna (1960) a zaměří se na zkoumání způsobu, jakým v rámci uměleckého projevu testujeme a posouváme vlastní hranice. Workshop proběhne 15. června od 10:00 do 15:30 v prostorách DAMU.

Třídenní workshop nazvaný Proxemic space and performance povede francouzská scénografka Annabel Vergne. Spolu s účastníky se bude zabývat narušováním prostoru, jenž definuje vztah i vzdálenost publika a performera. Účastníci společně vytvoří krátkou performance, kde si různé podoby blízkosti vyzkouší. Workshop proběhne od 13. do 15. června od 10 do 18 hodin v prostorách DAMU.

Světelný designér Steve Leung se 14. června ve svém jednodenním workshopu Synesthesia Design Thinking zaměří na spolupráci mezi zvukovým i světelným designerem a kostýmním výtvarníkem při vytváření inscenace.

Mezi dalšími workshopy, které se v rámci projektu PQ Studio objeví, je například dílna 3D tisku, workshop práce s virtuální a augmentovanou realitou, udržitelné metody pro barvení textilu, či práce se zvukem pro scénografy.

Kompletní seznam workshopů a veškeré informace týkající se registrace najdete na www.pq.cz.

Autor článku: Eliška Míkovcová

Pražské Quadriennale 2019 spouští registraci na červnové workshopy

Zprávy

12.03.2026

Energetické technologie Národního divadla: modernizace v pátém suterénu

Návštěvníci Národního divadla vnímají především to, co se odehrává na jevišti a v hledišti. Jen málokdo si ale při příchodu do historické budovy uvědomí, jak rozsáhlé technické zázemí musí fungovat, aby bylo v sále příjemné klima, aby bylo možné chladit, topit, větrat i zajistit bezpečný provoz celého areálu. Velká část tohoto zázemí je přitom ukrytá hluboko pod budovou – až v pátém suterénu.

11.03.2026

Studenti protestovali proti plánovaným škrtům v rozpočtu ministerstva kultury

Stovky studentů uměleckých oborů a zástupců kultury dnes na pražském Malostranském náměstí protestovaly proti plánovaným škrtům v rozpočtu ministerstva kultury. Akci Stojíme za kulturou! před dnešním jednáním poslanců o závěrečném třetím čtení návrhu státní rozpočtu pro letošní rok svolali studenti uměleckých vysokých škol, kteří vystoupili se svými projevy.

09.03.2026

Studenti uměleckých oborů svolali demonstraci za navýšení rozpočtu na kulturu

Studenti uměleckých oborů a zástupci kultury budou ve středu 11. března demonstrovat za navýšení rozpočtu ministerstva kultury. Shromáždí se na pražském Malostranském náměstí před jednáním poslanců o závěrečném třetím čtení návrhu státní rozpočtu pro letošní rok. Akci Stojíme za kulturou! svolali studenti uměleckých vysokých škol. Žádají, aby státní rozpočet nepopíral programové priority vlády Andreje Babiše (ANO) a aby neohrozil stabilitu kulturního sektoru.