24.05.2018 13:58

Pražský Mánesův most se promění už příští sobotu ve velkou festivalovou scénu

Česko-německý fond budoucnosti slaví dvacetiny sousedskou slavností

V sobotu 2. června se pražský Mánesův most a jeho okolí stanou dějištěm celodenní zdarma přístupné česko-německé sousedské slavnosti s názvem Most 20.0. Bohatý program nabízí od dopoledních hodin až do večera koncerty, divadelní představení, akce pro děti, literární čtení, nejrůznější diskuse a přednášky, slavnostní průvod, ochutnávky regionální kuchyně ale i sportovní utkání.

Vystoupí například Mydy Rabycad, Thom Artway, Ondřej Ruml, němečtí hvězdní Kraftklub, Teatr Novogo Fronta nebo soubor Grotest Maru. Akce je oslavou kulatin Česko-německého fondu budoucnosti, který už dvacet let podporuje vzájemné porozumění mezi oběma národy společnými aktivitami v nejrůznějších oblastech, zejména v kultuře, vzdělávání a vědě. „I když se mosty v Praze staly v poslední době spíše jablkem sváru, je jejich smyslem lidi spojovat, a my jsme rádi, že můžeme oslavit naše jubileum na tak symbolickém a krásném místě. Srdečně všechny zveme na oslavu dobrých vztahů Čechů a Němců. Nebude chybět nic z toho, co naše národy spojuje: kultura, historie a kreativita, dobré pivo a jídlo a dokonce ani fotbal nebo sklářská tradice,” zvou ředitelé Česko-německého fondu budoucnosti Tomáš Jelínek a Petra Ernstberger.

Hlavní slovo na slavnosti Most 20.0, která se koná na unikátním místě v historickém centru Prahy, bude mít hudba. Zazní výběr z toho nejlepšího, co současná hudební scéna u nás i v Německu nabízí. Vystoupí němečtí elektroničtí postrockeři Adulescens, punkoví Itchy nebo v Německu velmi oblíbený písničkář Xavier Darcy. Připojí se k nim samozřejmě také české kapely: Světem protřelí Mydy Rabycad, charizmatická Never Sol, stále oblíbenější rockový písničkář Thom Artway nebo Ondřej Ruml. Večer pak uzavře výbušná a energická show jedné z nejlepších a nejpopulárnějších německých kapel současnosti Kraftklub. Ta svojí dovednou kombinací indie-popu a rapu, nebo možná lépe řečeno typického německého sprachgesangu, polomluveného a polozpívaného projevu, odkazujícímu až k tradicím německého kabaretu, vytvořila fenomén, jaký nemá v Německu v posledních létech obdoby. Návštěvníci se mohou společně s řadou hudebníků sami zapojit do Open Mike. Na své si přijdou i milovníci jazzu. Na Mánesově mostě se představí celá řada hudebníků berlínské i pražské scény v čele s jazzovým matadorem Joe Kučerou.

Divadelní program potěší malé i velké návštěvníky. Nabídne celou řadu pohádek od studia Damúza nebo Divadla jednoho Edy. Dále vystoupí například Teatr Novogo Fronta či originální berlínský site specific theater Grotest Maru. Děti se rozhodně nudit nebudou, vedle pohádek mohou zavítat i na celou řadu kreativních dílniček a zjistit tak třeba, jak funguje sklářská pec (vedeno v českém jazyce) nebo nahlédnout do ekologické dílny. Z Mánesova mostu se stane na jeden den i sportoviště s unikátním výhledem na Pražský hrad, na kterém budou po celý den probíhat pod dohledem Česko-německé fotbalové školy tréninky a přátelská utkání ve fotbale - sportu, který je oběma zemím nejbližší.

Literatura je další významnou spojnicí mezi oběma národy. Most 20.0 nabídne komiksový workshop Post Bellum nebo scénické čtení románu Jaroslava Rudiše Národní třída v podání Divadla Bremen a Alexandera Swobody v Literární kavárně. Přímo na Mánesově mostě bude stát také diskusní tramvaj, ve které se mohou zájemci zapojit do debaty o aktuálních česko-německých vztazích za přítomnosti politiků, architektů, novinářů i zástupců Česko-německého fondu budoucnosti.

Česko-německý fond budoucnosti oslaví letos dvacet let práce ve prospěch reflexe složité historie česko-německých vztahů a zejména ve prospěch jejich dynamické současnosti i otevřené a pestré budoucnosti. Stavbě mostů mezi Čechy a Němci pomohlo více než 10 300 společných projektů, které svádějí dohromady lidi obou zemí a umožňují či prohlubují pohledy do jejich světů, kultury i dějin. Česko-německý fond budoucnosti v nich rozdělil přibližně 57 miliónů eur. Více než třetina prostředků podpořila školy a mládež, o něco méně než třetina kulturní projekty a další část cílila na podporu partnerství obcí a zájmových sdružení, dialogy a vědecké projekty, obnovu památek, publikační činnost a sociální projekty pro národnostní a jiné menšiny. Fondu se podařilo povýšit česko-německou spolupráci z rovin politických deklarací a expertních jednání na živou realitu, obohacující mnoho aspektů každodenního života lidí na obou stranách hranice. Řada těchto projektů by bez jeho podpory nevznikla a nemohla by dlouhodobě působit. Fond tak patří k velmi významným podporovatelům kultury a vzdělávání u nás a měl po svém založení rovněž zásadní podíl na odškodnění obětí nacismu.

Více informací na www.most20.cz nebo na www.facebook.com/fondbudoucnosti.

Autor článku: Silvie Marková

Pražský Mánesův most se promění už příští sobotu ve velkou festivalovou scénu

Festivaly

12.06.2025

Cirkus, který si vyzkoušíte na vlastní kůži. Festival Cirkuzkus zveřejnil program

Program novocirkusového festivalu Cirkuzkus, který pořádá v Olomouci Divadlo na cucky, je kompletní. Pátý ročník přehlídky se letos poprvé odehraje v prostředí Smetanových sadů, konkrétně na letní scéně Moravského divadla Olomouc. Od pátku 20. června do pondělí 23. června nabídne představení oblíbených souborů Cirk La Putyka a Losers Cirque Company, v sobotu 21. června pak umožní zakusit cirkusové dovednosti také divákům, a to ve formě dvou akrobatických workshopů.

12.06.2025

Festival Moravské divadelní léto se vrací do Smetanových sadů v Olomouci

Open-air festival Moravského divadla Olomouc se letos uskuteční od 15. do 27. června 2025 a už tradičně promění Smetanovy sady v Olomouci ve scénu plnou divadla, hudby a letní pohody. Diváci se mohou těšit na oblíbené komedie a muzikály, nejnovější inscenaci Koule, koncert Moravské filharmonie i pohádky a doprovodný program pro děti.

12.06.2025

ŠTETL FEST v Brně již počtvrté

Čtvrtý ročník úspěšného mezinárodního festivalu ŠTETL FEST odstartuje v Brně 27. srpna a během pěti dní nabídne přes 130 akcí. Festival se za čtyři roky své existence vyprofiloval jako největší festival židovské kultury v České republice, a to jak počtem akcí a tematickým záběrem, tak návštěvností. Loňský ročník přilákal přes 10 000 návštěvníků z celého světa, článek o něm vyšel mimo jiné i v britském The Telegraph.