Před operami v Brně mohou lidé navštívit přednášky o vzniku díla
Brno 5. prosince (ČTK) - Po vzoru světových operních domů začíná Janáčkova opera brněnského Národního divadla pořádat lektorské úvody k představením. Lidé mohou přijít do divadla již hodinu před začátkem a dramaturgové jim přiblíží dílo, autora, dobu vzniku i přípravy inscenace. Ve světě jsou podobné úvody do problematiky běžné a oblíbené, řekla ČTK dramaturgyně opery Patricie Částková. Je zvědavá, jaký bude zájem Brňanů.
"Lektorské úvody jsou určeny všem, kteří si chtějí operní představení vychutnat se znalostí geneze díla," uvedla Částková. Vstup je volný, lidé se jen musejí prokázat vstupenkou na večerní představení.
První lektorský úvod se uskuteční před premiérou opery Lazebník sevillský, která je na programu 7. prosince. Přednáška se bude konat přímo na jevišti Janáčkova divadla, v kulisách, mezi kterými se o pár desítek minut později budou pohybovat protagonisté premiéry. Další akce se koná před uvedením Mozartovy Kouzelné flétny v Redutě 13. prosince, o den později si mohou lidé prohlédnout kulisy české vesnice před představením Smetanovy Prodané nevěsty.
Podle zájmu lidí se divadlo rozhodne, jak často a v jakých prostorách bude lektorské úvody pořádat. Přednášky jsou součástí projektu Nebojte se divadla, který dále zahrnuje například tvůrčí dílny pro děti.
tmd snm