Premiéra Pley Boyz v Divadle loutek zkoumá archetyp ideálního muže i nebezpečí incel ideologie
Divadlo loutek Ostrava zakončuje divadelní sezónu premiérou autorské hry Pley Boyz v režii Jiřího Ondry. Podtitul inscenace „Protože mužem se musíte stát“ otevírá syrovou výpověď o mužské identitě, o nezahojených ranách z dětství, o archetypu ideálního muže či otce, který se mnozí snaží naplnit – často marně. Premiéra se uskuteční 30. května 2025 na Alternativní scéně DLO.
Scénář Terezy Agelové, Jiřího Ondry a kol. na pozadí vztahu otce a syna tematizuje fenomén tzv. manosféry – volné sítě online komunit, které se zabývají mužskou identitou, často z pohledu kritického vůči feminismu a tradičním genderovým rolím. Jednou z nejproblematičtějších skupin manosféry jsou tzv. incelové (z anglického involuntary celibate), mladí muži, kteří se cítí být vyloučeni z romantických a sexuálních vztahů. Tato ideologie bývá spojována s misogynií, radikalizací a v krajních případech i s vážnými násilnými činy. „Na tématech, kterými se tato inscenace zabývá, není téměř nic pozitivního. Problematika, na kterou chceme upozornit, má většinou hrozivé důsledky, ale často nenápadný a plíživý rozjezd. O to víc považuji za podstatné o ní mluvit,“ vysvětluje režisér Jiří Ondra.
Autorem scénografie je Karel Czech. Ten diváky nechá nahlédnout do bytu trochu nedospělého otce, který stále doufá, že prorazí se svou kapelou. V inscenaci hraje důležitou roli hudba z pera Mariana Mazura, který ji bude na jevišti živě produkovat a zároveň ztvární roli otce. V roli jeho třináctiletého syna se představí hned čtveřice herců – Richard Liberda, Aleš Petrič, Jakub Georgiev nebo Marek Moravec j.h. a Ondřej Vyhlídal. Dramaturgii má na starosti Tereza Agelová.
Režisér a zároveň spoluautor scénáře Jiří Ondra je absolventem režie na Katedře alternativního a loutkového divadla na DAMU (atelier Miroslava Krobota), působil jako umělecký šéf Divadla D21 v Praze a také jako kmenový režisér v Divadle rozmanitostí v Mostě. Má za sebou spolupráce s A studiem Rubín, Divadlem Drak, Divadlem Minor a dlouhodobě spolupracuje s Českým rozhlasem. Tvoří pro dospělé i mladé publikum, mimo to se věnuje pedagogice, dramaterapii a teatroterapii.