30.04.2025 20:06

Příběh mistra hudby pohledem objektivu nabídne výstava s názvem Antonín Dvořák ve fotografiích v Muzeu Antonína Dvořáka

Výstava Antonín Dvořák ve fotografiích představuje na více než 45 fotografiích práce významných českých a zahraničních fotografických ateliérů i amatérských fotografů, zachycujících Antonína Dvořáka v různých životních obdobích. K vidění jsou i málo známé a dosud nevystavované fotky skladatele od jeho 27 let do závěru života. Ateliérové portréty do novin i fotografie darované na žádost přátel a obdivovatelů, focení ve slavných ateliérech, na cestách i během pobytu ve Spojených státech amerických, to vše je dokladem nezastupitelné role fotografie v životě Antonína Dvořáka a na jeho cestě ke slávě.

Dvořákova doba a tehdejší rozvoj a rozšíření fotografie měly velký vliv na celou společnost. Dochované snímky prezentují práci významných dobových ateliérů, mezi něž patří fotoateliér Jana Nepomuka Langhanse, fotoateliér Jana Mulače nebo fotoateliér Hynka Fiedlera, a ze zahraničních například Negretti & Zambra v Crystal Palace v Londýně, vídeňský fotoateliér Percivala M. F. Hadleyho, fotoateliér Roberta W. Thruppa v Birminghamu nebo newyorský Wm. Spiesse.

V jedinečné paralele jsou společně s fotografiemi vystaveny vybrané dochované osobní předměty a módní doplňky skladatele, pocházející ze sbírky Muzea Antonína Dvořáka a zapůjčené jedním z dědiců skladatele, pravnukem Petrem Dvořákem. Výjimečná je zápůjčka slaměného klobouku Antonína Dvořáka, ve kterém byl zachycen na zahradě domu v Křečovicích se svou ženou Annou a vnukem Josefem Sukem na amatérském snímku pořízeném synem Otakarem. Unikátní je také soubor amatérských momentek zachycujících volné chvíle Antonína Dvořáka s rodinou v letním sídle ve Vysoké u Příbramě.

Návštěvníci si mohou prohlédnout také stereoskopické fotografie Antonína Dvořáka s rodinou pořízené během skladatelova pobytu ve Spojených státech amerických v letech 1892–1895 nebo fotografie indiánů z Dvořákovy pozůstalosti.

Několik vhledů do dějin vývoje fotografie 19. stolení přibližuje zápůjčka cestovního a stereoskopického fotoaparátu a stereoskopického kukátka z Národního technického muzea.

Doprovodný program k výstavě nabídne sérii komentovaných prohlídek výstavou s kurátorkami Muzea Antonína Dvořáka a také cyklus přednášek Dvořák před objektivem, ve kterém odborníci přiblíží zajímavá témata z dějin vývoje fotografie, fotografických ateliérů, fenoménu stereoskopie i dobové módy 2. poloviny 19. století.

Výstava Antonín Dvořák ve fotografiích bude v Muzea Antonína Dvořáka otevřena do 27. dubna 2026.

 

Autor článku: převzato z: https://www.nm.cz/, foto převzato z:https://www.facebook.com/MuzeumAntoninaDvorakaNarodniMuzeum

Příběh mistra hudby pohledem objektivu nabídne výstava s názvem Antonín Dvořák ve fotografiích v Muzeu Antonína Dvořáka

Zprávy

30.06.2025

Novým šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie bude od sezony 2028/2029 Jakub Hrůša

Světově uznávaný dirigent s českými kořeny Jakub Hrůša se na podzim 2028 stane šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie. Mandát bude pětiletý, nicméně obě strany vnímají jeho jmenování jako začátek dlouhodobého vztahu a očekávají, že budou chtít ve spolupráci pokračovat i v budoucnu. Jakub Hrůša nastoupí po stávajícím šéfdirigentovi a hudebním řediteli Semjonu Byčkovovi, který loni na jaře oznámil svůj odchod z čela prvního českého orchestru po završení své desáté sezony.

30.06.2025

Zemřel mim Ctibor Turba

Herec, mim, choreograf, režisér a pedagog Ctibor Turba, který dnes zemřel ve věku 80 let, je legendou české pantomimy, kterou proslavil i v zahraničí. Výčet jeho aktivit – od účinkování a režírování na divadle a ve filmu až po pedagogickou činnost doma i ve světě – je úctyhodný a spolu s Borisem Hybnerem se stal koncem 60. let spolutvůrcem nového proudu pantomimy, který se vymezoval vůči klasické marceauovské pantomimě představované tvorbou Ladislava Fialky.

30.06.2025

Národní divadlo Brno hlásí nejúspěšnější sezonu v historii

Národní divadlo Brno zažilo letos opravdu mimořádnou a úspěšnou sezonu! I když v kamenných budovách skončilo se svou činností, během léta bude hrát venku na Biskupském dvoře, na hradě Špilberk, a také na festivalech v Macau, Budapešti a Regensburgu. Už teď ale hlásí rekordní počet diváků – přes 261 tisíc lidí, kteří naplnili sály téměř z 81 %. Tržby za prodané vstupenky překročí 108 milionů korun.