Přímý přenos opery Florencie v Amazonii zavede diváky do světa barevného magického realismu
Už třetí letošní premiéra na prknech Metropolitní opery v New Yorku zamíří krátce po svém uvedení k divákům v rámci série kinopřenosů MET: Live In HD. Tentokrát se v kinosálech po celém světě, ty české nevyjímaje, představí opera Florencie v Amazonii. Magickorealistické dílo skladatele Daniela Catána je teprve třetí španělsky zpívanou operou, která se kdy v Metropolitní hrála, v rámci kinopřenosů bude dokonce úplně první. Přenos je na programu v sobotu 9. prosince, a to v kině Světozor, Bio Central, síti Cinestar a také v kinech v Chomutově, Semilech, Náchodě a dalších.
Téměř sto let trvalo, než na jevišti newyorského operního svatostánku opět zazní španělština. A opera Florencie v Amazonii, kterou napsal mexický skladatel Daniel Catán, je skvělou příležitostí, jak tento jazyk opět do Metropolitní uvést. Romantický i tajemný příběh, který nezapře své kořeny v tradici magického realismu, se opírá o libreto Marcela Fuentes-Beraina, jenž je přímým žákem Gabriela Garcii Marquéze, patrně nejvýznamnějšího spisovatele tohoto stylu. Catán svoje dílo popisuje jako „cestu k transcendentální lásce se všemi jejími složitostmi, jemnostmi, ubohostí a nádherným štěstím“. Jeho hudba bývá přirovnávána k Puccinimu a nabídne svěží orchestraci, vzletné vokální linky a rozsáhlé hudební evokace světa přírody. Představení diriguje hudební ředitel Metropolitní opery, maestro Yannick Nézet-Séguin.
Trailer ke zhlédnutí zde.
Ústřední postavou vyprávění, jehož dění se koncentruje na loď El Dorado, která pluje po Amazonce, je operní diva Florencia Grimaldi. Cestuje inkognito do Manaus, kde má vystupovat a po cestě chce najít nejen sebe sama, ale také svého dávno ztraceného milence. Ten před lety odešel do Amazonie studovat motýly. V premiérové inscenaci tuto roli ztvárnila sopranistka Ailyn Pérez. V úlohách jejích spolucestujících se představí Gabriella Reyes (novinářka Rosalba), Greer Grimsley (kapitán El Dorada) nebo Nancy Fabiola Herrera a Michael Chioldi coby svárlivý pár Paula a Alvaro.
Novou inscenaci, která se pohybuje na tenké hraně reality a snu, režíruje oceňovaná Mary Zimmerman. Ta v Metropolitní debutovala v sezóně 2007/08 svou verzí Donizettiho Lucie z Lammermooru. Zatím poslední její režií byla Dvořákova Rusalka, na slavnou scénu se tak vrací po šesti letech.
Přímý přenos opery Florencie v Amazonii je na programu v sobotu 9. prosince. Do kin v České republice ji uvádí společnost Aerofilms.