17.09.2024 14:35

Přístav 18600 končí 10. úspěšnou multižánrovou sezónu

Karlínský Art park v městské divočině Přístav 18600 se pomalu chystá ulehnout k zimnímu spánku. Od května zde proběhlo okolo 60 kulturních, společenských, komunitních i vzdělávacích akcí. Prostor se také dočkal několika úprav, přibyly nové stoly a lavice, informační systém a třeba taky úložiště věcí pro beachvolejbalové hráče. Letošní rozloučení s létem v Přístavu 18600 proběhne 24. září od 19 hodin. Zahrají kapely Banana Split a jeho Moralisté a Rozum do kapsy.

Koncerty, performance, divadlo, storytelling, program pro děti i komunitní a benefiční akce. V Přístavu 18600 to přes léto opravdu žilo a program byl natolik pestrý, že si v něm každý mohl najít to své. Právě rozmanitost programu je jeden z hlavních dramaturgických cílů Přístavu 18600 a letos se to opravdu povedlo.

Letos se nám podařilo udržet programovou pestrost, oslovit širokou škálu diváků a návštěvníků a dostát tomu, že Přístav je nejen kulturním, ale i komunitním místem. Mám radost, že se podařilo balancovat mainstreamové i alternativnější části programu a uskutečnit v jubilejní sezóně i akce, které vznikly přímo pro náš unikátní prostor. Těším se, že v příštím roce takový program ještě prohloubíme,” komentuje letošní sezónu dramaturgyně Přístavu 18600 Zuzana Šklíbová.

Kromě velkých koncertů známých jmen, jako jsou například Dukla, Amelie Siba, Hihihahaholky, něco něco, Omnion či Jiný Metro, se na pódiu pod topolem představili také začínající interpreti. Slyšet jsme mohli třeba Roksan Mandel, Ledet, Rapsodéve, Dvě slunce, Máří, mezi patry klid, Squared Circles či Marie April. Závěrečný, rozlučkový koncert proběhne 24. září od 19 hodin a návštěvníci se mohou těšit na již tradiční kapely Banana Split a jeho Moralisté a Rozum do kapsy. Nebude chybět karlínské pivo Křižík, Alena, chříčský Pazdrát, Cider nebo velká nabídka domácích i lahvových limonád.

Také v Divadle Ruderál bylo rušno. Kromě již desáté řady urbanistických večerů, které ve spolupráci s Přístavem organizují architekti a urbanisté Gogolák+Grasse, zde proběhlo několik improvizačních vystoupení v podání Ladislava Kardy či uskupení Vosto5, filmových promítání ve spolupráci s KineDok či Jeden svět a také divadelních představení. Nechyběl samozřejmě ani bohatý program pro děti. S divadelním uskupením Vi.Tvor jsme oslavili Den dětí loutkovým představením Dlouhý, Široký a Bystrozraký. Musaši Entertainment Company přivezli svou Loutkovou věž a Collective PYL během svého workshopu Volno od velkého světa ukázal, jak můžeme zbystřit své smysly.

Přístav 18600 se také stal součástí větších celopražských událostí, jako jsou například oblíbený Student Fest, během kterého zde proběhlo hned několik akcí, nebo taneční symposium týmu okolo choreografky Alice Minar – Dancetopia Symposium.

Utváření komunitního prostoru i projekty připravené na míru městské divočině

Letošní program kladl větší důraz na budování komunitní atmosféry a program, který využívá potenciálu netradičního prostoru a pomáhá ho spoluvytvářet. Během sezóny tak vzniklo několik formátů ušitých na míru prostoru Přístavu 18600. Do Přístavu se vrátil například projekt Synth Library Prague se svými zvukovými procházkami Nehudba nemíst. Poznat městskou divočinu lehce jiným pohledem mohli návštěvníci během performativního pikniku Jedlá divočina nebo během procházek Fairy Walk či Dreamy Walking.

Do Přístavu 18600 se povedlo také přenést intimnější formáty, jako je například čajový obřad s živou hudbou Sedět z dílny Prague Music Quiet Collective či hudba Stanislava Abraháma. Jedinečný hudební zážitek do Přístavu přinesli také multiinstrumentalisté manželé Irena a Vojtěch Havlovi.

Přístav 18600 je ale hlavně komunitním a sousedským prostorem, proto tradičně nechybí akce podporující soužití a sousedství. Ať už se jednalo o Blešák, během kterého si obyvatelé Karlína, Holešovic i dalších částí Prahy mohli pořídit nové módní kousky nebo naopak prodat či vyměnit ty nevyužité, nebo tradiční, v pořadí již desátý, Piknik nejen pro lidi bez domova.

Za zmínku stojí i dvě uskutečněné benefiční akce. U příležitosti Světového dne uprchlíků proběhl koncert na podporu Ukrajiny v podání česko-ukrajinského sboru Sonjašnyk s písničkářem Pavlem Helanem a ženským ukrajinským sborem Amazonky. Celostátní sbírku Akce Cihla na podporu moderních sociálních služeb pro lidi s mentálním znevýhodněním zase podpořil koncert americké gospel rock'n'soulové kapely The Carpenter Ants.

Nové sezení, rekonstrukce Divadla Ruderál i nový orientační systém

Díky nové lávce propoující Holešovice a Karlín se více zpřístupnily oba vltavské břehy, což si žádalo rozšíření kapacity sezení a také renovaci některých objektů v prostoru. Návštěvníci se tak dočkali nových lavic a stolů, renovovaného Divadla Ruderál či vedlejšího baru. Díky zvýšenému zájmu o beachvolejbalové hřiště vznikla u vstupu na hřiště dřevěná podsada s prostorem na uložení věcí. Prostor se dočkal také nových orientačních cedulí.

I v letošní sezoně zůstal Přístav 18600 přístupný pro všechny, kteří potřebují utéct od ruchu velkoměsta a chtějí strávit nějaký čas v přírodě. Díky podpoře města a dalších podporovatelů zůstal program přístupný pouze za dobrovolné vstupné a poděkování míří tedy všem, kteří v jubilejní 10. sezóně přispěli a podpořili tak rozvoj prostoru Art parku Přístav 18600 a s tím i všechny vystupující umělce a umělkyně.

 

Autor článku: Kateřina Čajanková, foto: (c) Jakub Demartini