30.01.2017 14:33

Proti výsledku tendru na opravu Státní opery se odvolal Metrostav

Stavební společnost Metrostav se odvolala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) proti výsledku tendru na opravu budovy Státní opery Praha. Napsal to dnes deník E15, podle kterého tak zahájení rekonstrukce hrozí až několikaměsíční skluz. Výběrové řízení vyhrála s nejnižší nabídkou 857,6 milionu korun firma Hochtief CZ. Národní divadlo, které soutěž vypsalo, si podle deníku není vědomo žádného pochybení.

Vítěze tendru vybralo Národní divadlo na základě doporučení vládou jmenované hodnotící komise před loňskými Vánocemi. "Vyhodnocení veřejné zakázky probíhalo v souladu se všemi zákonnými nároky a v optimálních lhůtách. Všichni uchazeči o tuto veřejnou zakázku splnili kvalifikační předpoklady a nikdo nebyl ze soutěže vyloučen," uvedl mluvčí Národníhodivadla Tomáš Staněk.
Deník E15 ale píše, že neúspěšní uchazeči kritizovali například to, že některé soutěžící firmy nebyly schopny prokázat, zda už někdy opravovaly historickou budovu, a neuvedly, zda mají potřebné technické vybavení či restaurátory. Hochtief CZ tvrdí, že všechny kvalifikační předpoklady splnil, když v minulosti opravoval třeba památník na pražském Vítkově a barokní hospital Kuks a také obnovoval klášter Broumov. Metrostav se k důvodům pro své odvolání nevyjádřil.

O rekonstrukci opery se mluví léta a cena, kterou za ni má stát zaplatit, rostla. Při vyhlašování soutěže loni v únoru se odhadovala přibližně na miliardu korun. Pod tuto sumu se v tendru dostali ještě tři uchazeči, další tři ji překročili. K těm patřila i společnost Opera 2016, kterou tvořily Metrostav, Průmstav, Geosan Group a PSJ. Financování generální rekonstrukce zajišťuje program Péče o národní kulturní poklad.
Budovy Státní opery jsou zavřené více než pět měsíců, podle původních plánů se mělo začít stavět loni na podzim. Oprava budov Státní opery má podle dřívějších plánů trvat 27 měsíců, skončit by měla v roce 2018. Program této a příští sezony se odehrává na náhradních místech.

http://www.narodni-divadlo.cz/

Autor článku: ČTK: dvd, rot

Proti výsledku tendru na opravu Státní opery se odvolal Metrostav

Zprávy

09.09.2025

Nová výstava v Českém muzeu hudby je věnována operní pěvkyni Soně Červené

Nová výstava v Českém muzeu hudby je věnována jedné z nejvýznamnějších osobností české i světové hudební scény, operní pěvkyni Soně Červené, u příležitosti stého výročí jejího narození. Tento výstavní projekt nabízí jedinečný pohled na život a tvorbu umělkyně, která svou mimořádnou barvou hlasu, širokým hlasovým rozsahem a nezaměnitelným charismatem ovlivnila pěvecké umění po celém světě.

08.09.2025

Nová publikace NIK se věnuje scénografce Janě Prekové

Národní institut pro kulturu (NIK) vydává monografii představující významnou českou scénickou a kostýmní výtvarnici, vizuální umělkyni, pedagožku a kurátorku Janu Prekovou, jejíž tvorba reprezentuje experimentální a inovativní přístup na poli české scénografie v uplynulých více než čtyřiceti letech. Kniha obsahuje bohatý obrazový materiál, návrhy, kresby, pracovní skici a množství fotografií.

08.09.2025

Pražští radní odvolali z funkce ředitele Studia Ypsilon Karla Františka Tománka

Pražští radní odvolali k dnešnímu dni ředitele Studia Ypsilon Karla Františka Tománka. Ve funkci byl od 1. března, plánoval propojení divadla a Divadelní fakulty Akademie múzických umění (DAMU). Řízením městské příspěvkové organizace radní pověřili zástupkyni ředitele a vedoucí ekonomku Blanku Pechovou. Tománkovi vytýkají především chyby v hospodaření a nenaplnění klíčové části jeho koncepce.