07.03.2023 19:44

První letošní novinkou souboru opery Divadla F. X. Šaldy bude Madama Butterfly

Opera libereckého Divadla F. X. Šaldy uvede jako svoji první letošní novinku Madama Butterfly. Jde o jedno z nejslavnějších a nejhranějších děl italského operního skladatele Giacoma Pucciniho. Dojemný a tragický příběh mladé Japonky nešťastně zamilované do cynického amerického námořního důstojníka bude mít premiéru na velké scéně libereckého divadla v pátek. Dirigentem představení bude Ital Paolo Gatto, který je považovaný za jednoho z odborníků na Pucciniho tvorbu.

„Madama Buterfly je alchymie zvuku a emocí," řekl dnes Gatto novinářům. Tato opera patří mezi jeho nejoblíbenější. „Dílo je neuvěřitelně detailně propracováno a je jakousi Pucciniho intimní introspekcí," dodal.

Tragická opera, jejíž děj se odehrává na počátku 20. století v japonském městě Nagasaki, vypráví o cti, zklamání, zradě a nenaplněné touze. Příběh upřímné lásky mladičké gejši Čo-Čo-San zvané Motýlek (Butterfly) k námořnímu důstojníkovi Pinkertonovi, který se s ní z flirtu ožení a poté se vrátí zpět do Ameriky, poskytl skladateli námět, jenž je přímo nabitý emocemi. „Pro mě je tam fascinující střet nádherné hudby, která je plná lásky, něhy, vesmírných výšin a toho libreta, které je strašně kruté," řekla režisérka představení Kateřina Dušková.

Toto Pucciniho dílo se sice řadí k nejhranějším dílům světového operního repertoáru, v premiéře bezmála před 120 lety v milánské La Scale ale u publika propadlo. Puccini byl nucen operu přepracovat a po třech měsících odmlky nastoupila na scéně v Brescii tentokrát už vítěznou cestu po světových jevištích. I poté Puccini ale své dílo ještě několikrát upravil, v Liberci bude divadlo uvádět verzi z roku 1906.

V roli japonské gejši budou v Liberci alternovat Jana Šrejma Kačírková a Lívia Obručník Vénosová, v roli námořního důstojníka Pinkertona se budou střídat Aleš Briscein a Ital Paolo Lardizzone. Podle vedoucího operního souboru Karola Kevického se jim pro tyto role podařilo získat velmi kvalitní obsazení. „To, co se podařilo, je husarský kousek, že v liberecké opeře budeme moci přivítat ve čtyřech hlavních rolích skutečně asi nejlepší sólisty, které v rámci Česka a Slovenska máme," dodal.

Autorem scény je Pavel Kodeda a kostýmy navrhl Roman Šolc. „Snažil jsem se jít cestou, která by na první pohled nepůsobila, že jsme v Japonsku, ale současně, aby příběh, scéna i kostýmy byly uceleným konceptem výtvarného názoru. Chtěl jsem, aby výtvarno korespondovalo s hudbou, stejně tak jsem ale hned od počátku věděl, že bych nerad replikoval japonská kimona, bílé obličeje a výrazné červené rty. Myslím, že se mi podařilo najít jakousi lehkou stylizaci, která voní Japonskem a je zároveň nenásilná," uvedl Šolc. Kostýmy jsou laděné do šedého odstínu, z látky dovezené z Itálie.

https://www.saldovo-divadlo.cz/

Autor článku: ČTK: knt, kš

První letošní novinkou souboru opery Divadla F. X. Šaldy bude Madama Butterfly

Inscenace

05.11.2025

Týden svobody v domě nacucky!

Spolek Díky, že můžem organizuje 17. listopadu na pražské Národní třídě již 12. ročník oslav k připomenutí výročí sametové revoluce. Akci Korzo Národní bude v termínu od 11. do 17. listopadu 2025 předcházet Týden svobody, do jehož programu přispěje vedle čtyř desítek pražských subjektů poprvé také obdobný počet institucí v regionech. Dům nacucky! se zapojí uvedením inscenace Numbers a dvěma workshopy pro děti a dospělé na téma svobody jako univerzální hodnoty, která by měla být dostupná všem.

05.11.2025

Divadlo D21 uvede v premiéře autorskou variaci na slavné drama Ondina

Na pražské komorní divadelní scéně v srdci Vinohrad v těchto dnech vrcholí zkoušení autorské variace na slavné drama ONDINA. Přesněji řečeno, jedná se o současnou adaptaci všeobecně známého mýtu, který prostupuje v různých podobách snad všemi kulturami. Pro Divadlo D21 ho uchopila ukrajinská dramatička a dramaturgyně aktuálně působící v Německu, Maryna Smilinets, společně s režisérkou inscenace Annou Turlo.

05.11.2025

Tanečníci a symfonikové vzdají hold české hudbě. Ojedinělý projekt v neděli uvedou v pražském Kostele Šimona a Judy

V neděli 9. listopadu se v pražském Kostele Šimona a Judy uskuteční od 19:30 hodin ojedinělý hudebně taneční pořad „Klíč od domova“, během kterého Taneční soubor Hradišťan a Mladí brněnští symfonikové vzdají hold české hudbě. Zazní díla B. Smetany, A. Dvořáka, V. Nováka, L. Janáčka nebo B. Martinů.