13.09.2019 08:13

Radek Žák připravuje ve Východočeském divadle večer o Jiřím Ortenovi

Před rokem otevřelo Východočeské divadlo Pardubice svou nejmenší scénu, kterou nazývá Poedium v klubu. V průběhu minulé divadelní sezóny na ní uvedlo (mimo jiné) čtyři poetické dýchánky – Už ráno začal večírek na památku básníka a překladatele Pavla Šruta, vánoční Čas svařeného vína, The rest is silence připomínající překladatele Jiřího Joska a Příběhy šansonů s kapelou Les Trois.

I v letošní jubilejní 110. sezóně v nich bude VČD pokračovat. První večer nese název Orten, při příležitosti stého výročí narození básníka Jiřího Ortena ho připravuje člen souboru VČD Radek Žák. V dramatu lásky o vztahu Jiřího Ortena k Věře Fingerové, jeho největší básnické inspiraci, budou účinkovat Josef Láska a absolventka Pražské konzervatoře Karolína Šafránková. Premiéra se uskuteční v úterý 17. září od 19 hodin.

„Dílu Jiřího Ortena jsem propadl díky gramofonové desce Kde končí svět z pohřbu Jana Palacha, která se mi dostala do rukou za studií na konzervatoři, kde kromě jiných recitoval Jan Tříska Ortenovu První báseň a Čí jsem,“ říká autor scénáře a režisér v jedné osobě Radek Žák.

Jiří Orten, jeden z největších básníků 20. století, se dožil pouhých dvaadvaceti let, a přesto je jeho dílo značně obsáhlé a až zarážejícím způsobem zralé. „Smrt a láska Věra Fingerová byly jeho nejhlubší inspirační zdroje a ještě mu „pomohla“ doba. Orten žil neskutečně rychle. Ve všech směrech. Například jen vlastní soupis literatury, kterou přečetl, za ten by se nemusel stydět ani docent humanitních věd. To je, myslím, zákonitost, musel zemřít mladý,“ uvádí Radek Žák a dodává: „Věřím, že do Poedia by kromě již dnes tradičních diváckých opor mohli přijít i náctiletí, ať se školou, nebo sami. Nejvíc budeme totiž hrát o lásce.“

www.vcd.cz

Autor článku: Radek Smetana

Radek Žák připravuje ve Východočeském divadle večer o Jiřím Ortenovi

Inscenace

05.11.2025

Týden svobody v domě nacucky!

Spolek Díky, že můžem organizuje 17. listopadu na pražské Národní třídě již 12. ročník oslav k připomenutí výročí sametové revoluce. Akci Korzo Národní bude v termínu od 11. do 17. listopadu 2025 předcházet Týden svobody, do jehož programu přispěje vedle čtyř desítek pražských subjektů poprvé také obdobný počet institucí v regionech. Dům nacucky! se zapojí uvedením inscenace Numbers a dvěma workshopy pro děti a dospělé na téma svobody jako univerzální hodnoty, která by měla být dostupná všem.

05.11.2025

Divadlo D21 uvede v premiéře autorskou variaci na slavné drama Ondina

Na pražské komorní divadelní scéně v srdci Vinohrad v těchto dnech vrcholí zkoušení autorské variace na slavné drama ONDINA. Přesněji řečeno, jedná se o současnou adaptaci všeobecně známého mýtu, který prostupuje v různých podobách snad všemi kulturami. Pro Divadlo D21 ho uchopila ukrajinská dramatička a dramaturgyně aktuálně působící v Německu, Maryna Smilinets, společně s režisérkou inscenace Annou Turlo.

05.11.2025

Tanečníci a symfonikové vzdají hold české hudbě. Ojedinělý projekt v neděli uvedou v pražském Kostele Šimona a Judy

V neděli 9. listopadu se v pražském Kostele Šimona a Judy uskuteční od 19:30 hodin ojedinělý hudebně taneční pořad „Klíč od domova“, během kterého Taneční soubor Hradišťan a Mladí brněnští symfonikové vzdají hold české hudbě. Zazní díla B. Smetany, A. Dvořáka, V. Nováka, L. Janáčka nebo B. Martinů.