Skupina Handa Gote vytvořila představení z nalezených filmů
Praha 27. dubna (ČTK) - Divadlo Alfred ve dvoře uvedlo premiéru představení nazvaného Ekran. Inscenaci tvoří několik projekcí nalezených amatérských filmových a fotografických materiálů beze slov a komentářů, které doprovází živá hudba. Divákům je tak předkládána mozaika ze střípků cizích životů, které jsou si vlastně všechny velmi podobné.
Představení, jež je kolektivním dílem týmu tvůrců, má podtitul Pocta všem zapomenutým osudům lidí, ze kterých se celebrity nikdy nestanou. Představení se bude opakovat v pátek a poté 15. a 16. května.
Jak název představení napovídá, hlavní roli hraje filmové plátno. Těch je na scéně hned pět, jedno velké a čtyři malá, která připomínají promítání ve školní třídě. Slovo "připomínat" je pro celé představení klíčové, protože události a lidé zachycení na snímcích a filmech prostě připomínají životní situace a setkání, která zažil skoro každý. Skupina, která představení připravila, ale sbírala nejen materiál. "Posbírané" jsou i nosiče obrazu. Autoři se sice zabývají propojováním technologií s uměním, nezajímá je ale high-technology, ale takzvaná low-tech, tedy technologické prostředky dnes již poněkud zastaralé. Prostorem tedy vrčela starší promítačka, diapozitivy se pouštěly na starých projektorech a zvukové a obrazové vjemy doplňovaly i zážitky čichové při zahřívání pamětnických přístrojů.
Projektu předcházel několikaletý sběr filmů a diapozitivů, autoři začali sbírat v roce 1998. Nejprve je zajímalo medium diapozitivu samo o sobě, poté se začali zajímat o osobní záznamy - rodinné kroniky, které se ztratily kdesi v čase. Ve vetešnictvích, bazarech, na bleším trhu nacházeli rodinné záznamy, které si kdysi někdo s nadšením zhotovil. Tvoří je nepotřebné výpovědi, které však pro každého ze zúčastněných mají vysokou důležitost - svatba, narození dětí, smrt prarodičů, seberealizace v povolání nebo s rodinou.
"Objevili jsme i amatérské filmové záznamy na formátu osm milimetrů. Byli jsme znovu překvapováni jejich kvalitou i silou jejich výpovědi. Před očima nám vyvstávaly obrazy ze života cizích lidí, které jakoby vyprávěly i cosi o našem životě a jejich emocionální náboj byl neoddiskutovatelný. Je to výpověď o životech stejně důležitých, jako jsou ty naše," říkají autoři projektu.
Autorský tým vystupuje pod názvem Handa Gote. Skupina vznikla loni a tvoří ji tanečnice a choreografka Veronika Švábová, muzikanti David Freudl, Tomáš Procházka, světelný designér Jakub Hybler a scénograf Robert Smolík. V centru jejich zájmu je experiment a výzkum směřující k pohybovému a výtvarnému divadlu, zvuk a aplikace technologie v umění. Slovo Handa Gote znamená v japonštině pájka. Tento název si skupina zvolila proto, že ráda pracuje s nalezeným a recyklovaným materiálem, užívá staré, opotřebované nebo rozbité věci. Všichni jsou také obdivovateli japonské kultury pro její vznešenost a cit pro harmonii. Členové skupiny se snaží vytvořit syntetické divadlo, používají prvky fyzického divadla, vizuálního umění a kromě zmíněných technologií využívají i živou hudbu.
Markéta Horešovská jik mal