19.05.2022 10:40

Slezské divadlo Opava připravuje premiéru Gogolova Revizora v režii Michala Zetela

Slezské divadlo Opava chystá premiéru inscenace Revizor Nikolaje Vasiljeviče Gogola. Inscenaci, kterou po režijní stránce připravil Michal Zetel, budou moci diváci poprvé zhlédnout v neděli 22. května od 19:00. ČTK to řekla dramaturgyně Alžběta Matoušková.

„Jedná se sice o rusky psanou hru zasazenou do ruských reálií, nicméně její autor Nikolaj Vasiljevič Gogol měl ukrajinský původ. Narodil se ve Velkých Soročincích na Ukrajině v roce 1809," uvedla.

Námět hry Gogolovi půjčil Alexandr Sergejevič Puškin, který byl prý sám jednou na cestách mylně považován za tajného vládního úředníka. Příběh Revizora je všeobecně známý. Do zapadlého městečka má přijet inkognito vládní zmocněnec s tajným posláním. Jakmile se tuto novinku dozví hejtman a jeho poskoci, všichni propadnou zoufalství a přemýšlejí, jak zamést pod koberec místní neřád a získat revizora na svou stranu, připomněla příběh Matoušková.

V posledních letech patří Revizor na české divadelní scéně k častým titulům. Na opavské jeviště se však Revizor vrací po více než čtyřiceti letech. Naposledy se hrál v sezoně 1978/1979, v hlavních rolích Chlestakova a hejtmana vystupovali Petr Vaněk a Steva Maršálek, hru režíroval Hugo Domes.

První zaznamenané uvedení Revizora v Opavě je z roku 1949. Současné uvedení bude čtvrté v pořadí a modernější. „Revizor totiž není pouze anekdotou z doby carského Ruska, je to metafora lidské hlouposti, omezenosti a strachu a zároveň touhy po moci, vlivu," řekla dramaturgyně.

Režie inscenace byla svěřena Michalu Zetelovi, jehož jméno je spjato zejména se Slováckým divadlem v Uherském Hradišti. Hudbu k inscenaci připravil Josef Fojta. „Hrajeme v překladu Zdeňka Mahlera, přičemž text jsme přiblížili současnosti, zeštíhlili co do počtu vedlejších postav a upravili pro náš herecký soubor. Hejtmana bude hrát Daniel Volný a Chlestakova ztvární Pavel Zavadil," doplnila.

https://www.divadlo-opava.cz/

Autor článku: ČTK: dvc, gcm

Slezské divadlo Opava připravuje premiéru Gogolova Revizora v režii Michala Zetela

Inscenace

27.11.2025

Jsme muzikál! & ALW: Divadlo J. K. Tyla vzdává koncertem hold Andrewu Lloydu Webberovi

Tři večery, téměř tři desítky songů a pocta skladateli, který už přes půl století zásadně ovlivňuje svět muzikálu – Andrewu Lloydu Webberovi. Divadlo J. K. Tyla připravuje celovečerní koncert věnovaný jeho tvorbě od prvopočátků až do současnosti. Premiéra koncertu s názvem Jsme muzikál! & ALW se uskuteční 29. listopadu na Nové scéně DJKT, na další dvě reprízy se mohou diváci těšit 4. prosince a 6. ledna.

27.11.2025

Činohra Národního divadla uvede v premiéře adaptaci novely Josefa Škvoreckého Farářův konec

Činoherní adaptaci filmové novely Josefa Škvoreckého a Evalda Schorma z roku 1968 Farářův konec dnes večer v premiéře uvede pražské Národní divadlo ve své historické budově. Režie se ujal Jan Mikulášek, který s dramaturgyní Ilonou Smejkalovou adaptoval literární a filmovou předlohu pro divadelní prkna. Po Frankensteinovi podle Mary Shelleyové se jedná o druhou premiéru ze šesti, kterou Činohra ND v sezoně naplánovala.

27.11.2025

Milena Steinmasslová a Štěpánka Ligas na jevišti Divadla Ungelt ve slavném americkém psychologickém dramatu Cizí příběhy

Oceňované drama Cizí příběhy od držitele Pulitzerovy ceny Donalda Marguliese pro Divadlo Ungelt přeložil Šimon Dominik, který se zároveň ujal i režie. České premiéry budou 13. a 14. prosince na Kamenné scéně Divadla Ungelt. Inscenace bude součástí programu nejen Kamenné scény, ale čeká ji i 5 repríz na Letní scéně na hradčanském Novém Světě.