11.06.2025 09:53

Světová premiéra opery Oracle: Ester Pavlů v roli, kde umělá inteligence rozhoduje o osudu

Česká mezzosopranistka Ester Pavlů se představí v roli Phoebe ve světové premiéře opery Oracle britského skladatele Davida Buckleyho, autorem libreta je Stephen Plaice. Premiéra se uskuteční 21. a 22. června 2025 v divadle Équilibre ve švýcarském Fribourgu, v rámci inovativního projektu Episodes pořádaného Nouvel Opéra Fribourg.

Opera Oracle se zabývá tématem umělé inteligence a komercializace věštění. Příběh sleduje IT podnikatele, který v kalifornské poušti vytváří moderní repliku delfského orákula, tedy nejslavnější věštírny starého Řecka. Postava Phoebe, kterou ztvární Ester Pavlů, je potenciální novou věštkyní Pýthií, přičemž se objevují podezření na využívání AI pro předpovědi.

„Oracle zpíváme v původním anglickém znění a je to jednoaktovka,“ říká Ester Pavlů. „Je to moje první zkušenost se současnou operní tvorbou a zároveň první spolupráce s žijícím skladatelem. Před premiérou jsme v Londýně dokonce pořídili nahrávku opery Oracle ve spolupráci s BBC Concert Orchestra, čili jsem měla možnost se do tohoto díla opravdu ponořit a seznámit se se všemi detaily.“ Hudební nastudování řídí Jérôme Kuhn, který je uměleckým ředitelem Nouvel Opéra Fribourg a má bohaté zkušenosti s uváděním současných operních děl. Pod jeho vedením se Oracle představí jako součást projektu Episodes, který zahrnuje čtyři nové opery od současných skladatelů, včetně Richarda Harveyho, Nathana Stornetty a Benedikta Hayoze.

Více informací o projektu Episodes a vstupenkách naleznete na oficiálních stránkách Nouvel Opéra Fribourg: www.nof.ch.


Ester Pavlů je česká mezzosopranistka, která se řadí mezi nejvýraznější osobnosti současné operní scény. Pavlů je stálou sólistkou Opery Národního divadla v Praze, kde ztvárnila role jako Carmen, Santuzza, Cizí kněžna či Vlasta ve Fibichově Šárce. Hostovala na scénách v Rize, Sofii, Basileji, Grazu, Vilniusu a ve vídeňském Theater an der Wien. Tamní inscenace opery Švanda dudák, kde Ester ztvárnila roli Královny, je momentálně nominovaná v kategorii Inscenace roku na rakouské divadelní ceny Musiktheaterpreis.

Spolupracovala s dirigenty jako Jiří Bělohlávek, Tomáš Netopil, Juraj Valčuha či Petr Popelka. Její diskografie zahrnuje nahrávky opery Čím lidé žijí Bohuslava Martinů, Janáčkova Zápisníku zmizelého a Dvořákových písní. Nahrávky opery Čím lidé žijí získala cenu Anděl a nominaci na International Opera Awards. V roce 2025 debutuje ve světové premiéře opery Oracle skladatele Davida Buckleyho, čímž rozšiřuje svůj repertoár o současnou tvorbu. Ve své klíčové operní roli Carmen se představí při slavnostním zakončení Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov.

 

Autor článku: Kateřina Motlová, foto: (c) Josef Rabara

Světová premiéra opery Oracle: Ester Pavlů v roli, kde umělá inteligence rozhoduje o osudu

Zahraniční divadlo

09.12.2025

Dramox uvádí v Londýně zcela vyprodaného Louskáčka z Anglického národního baletu

Vánočnější divadlo snad ani být nemůže! Louskáček v letošním provedení Anglického národního baletu je inscenací, která sklízí ovace napříč světovými médii. Je považována za nejkrásnější současnou verzi slavného baletu. Zatímco v českých divadlech už je Louskáček beznadějně vyprodaný, na Dramoxu jej diváci uvidí od 9. prosince a v zároveň jako čerstvou novinku z letošního roku.

03.12.2025

Přední dílo operního realismu Andrea Chénier míří i do českých kin. Přenos uzavře první část sezóny série MET: Live in HD

První polovinu probíhající sezóny kinopřenosů z Metropolitní opery v New Yorku uzavře Andrea Chénier, realistická opera italského skladatele Umberta Giordana. Do více než dvou tisíc kinosálů na celém světě zamíří v sobotu 13. prosince 2025. 

25.11.2025

Městské divadlo Brno slaví úspěch s uvedením muzikálu Les Misérables v chorvatském Divadle Komedija Zagreb

V pondělí 10. listopadu 2025 byl zveřejněn přehled výjimečných představení a režijních i hereckých výkonů nominovaných na Cenu chorvatského divadla za rok 2025. Informace, jež se na první pohled zdá důležitou především pro naše chorvatské divadelní kolegy, je však zásadní i pro Městské divadlo Brno. Právě v Chorvatsku, konkrétně v Divadle Komedija Zagreb totiž proběhla 30. listopadu 2024 v režii Stanislava Moši premiéra slavného muzikálu Alaina Boublila a Clauda-Michela Schönberga Les Misérables / Jadnici.