14.06.2018 22:32

Švýcarský provazochodec zahájil festival nového cirkusu Arena

Sólové vystoupení švýcarského provazochodce a akrobata Davida Dimitriho zahájilo dnes večer na smíchovské náplavce v Praze festival Arena. Přehlídku divadla, nového cirkusu, hudby a vizuální tvorby pořádá Divadlo Bratří Formanů a další diváky bude lákat až do 24. června. Kromě dnešní one man show muže přezdívaného pán lana, který nadchl malé i dospělé diváky, úvodní večer nabídl ještě představení artisty Borise Gibého. Odehrává se ve věžovité stavbě vyrobené přímo pro autora a postaveného u Vltavy.

Švýcarský provazochodec a akrobat David Dimitri má na festivalu Arena svou pražskou premiéru. Na náplavku přijel se svým představením L'Homme Cirque. Syn slavného švýcarského klauna Dimitriho vyrůstal jednou nohou ve světě klasického cirkusu, ale dospíval v době, kdy se mladí cirkusáci už začali klasické formě vzdalovat a hledali nové cesty. Tehdy vznikl pojem nový cirkus. David Dimitri vystupoval například na newyorské Broadwayi nebo s jedním z nejznámějších cirkusových uskupení Cirque du Soleil.

David Dimitri i v 55 letech podává pozoruhodné fyzické výkony: je schopný skákat salta na laně a ve svém více než hodinovém představení vystupuje jako artista, akrobat a herec, sám se při chůzi po provaze doprovází na několik hudebních nástrojů, a dokonce sám sebe vystřelí dělem do kopule stanu. K tradičním pomůckám akrobatů přidal také třeba běžecký pás, na kterém umí tančit, a k dechberoucí fyzické náročnosti přidává osobitý humor a poetiku. Kromě všech dovedností, které dnes pražskému publiku předvedl, se David Dimitri proslavil i několika extrémními dálkovými přechody na laně.

Vedle cirkusového šapitó je na náplavce ještě stavba, které další účastník festivalu, artista Boris Gibé, říká silo. Dvanáct metrů vysoký prostor kruhového půdorysu o průměru deset metrů Gibé využívá horizontálně i vertikálně. Diváci sedí po celém jeho obvodu ve dvou spirálovitě nad sebou vedoucích chodbách, což samo o sobě zajišťuje ojedinělý zážitek.

Boris Gibé se pro představení nazvané L'Absolu nechal inspirovat živly, zemskou přitažlivostí, bytím člověka i jeho kořeny a touhou či snahou se vyrovnat se silou přírody. Svůj příběh vypráví především obrazem, prolínáním atmosfér, hudby, ruchů, světel a materiálů. Vše se děje jen za přítomnosti jednoho herce, jímž je sám autor, ale způsob jeho vyprávění je natolik silný, výtvarný a originální, že partnery kromě diváků nepotřebuje.

http://www.festivalarena.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, snm, foto převzato z: http://www.festivalarena.cz/

Švýcarský provazochodec zahájil festival nového cirkusu Arena

Festivaly

22.01.2026

Malá inventura, festival toho nejzajímavějšího ze současného českého nezávislého divadla, nabídne výpovědi o společnosti, ale i kolečkové brusle, loutkový rap, rave party či performativní procházky

Obnažení – pod tímto leitmotivem proběhne letos již 24. ročník festivalu Malá inventura, který tradičně v únoru uvádí výběr nejzajímavějších představení, která vznikla v České republice za uplynulou sezónu v oblasti nového, tedy současného a nezávislého, divadla napříč žánry. Program nabídne od 19. do 28. února na 16 pražských místech 26 inscenací, které vybrala dramaturgická rada z téměř 130 přihlášených.

16.01.2026

Festival Struny dětem přivítá Igora Orozoviče, Petra Nikla i Floexe

Festival Struny dětem v Minoru zveřejňuje program a zároveň zahajuje předprodej vstupenek 17. ročníku. O víkendu 27. až 29. března láká na nabitý program plný hudby napříč žánry, od klasiky po elektroniku, divadla i výtvarného umění.

16.01.2026

Festival CIRKULUM 2026: Když se zima promění v pulsující svět živého umění 

CIRKULUM 2026 vstupuje do nové kapitoly. Festival, který vyrostl z ulic Ostravy a stal se symbolem nového cirkusu na Severu, se letos poprvé odehraje pod střechou – a promění zimu v žhavý kulturní zážitek. Multifunkční aula Gong se na čtyři dny promění v obří šapitó, kde se potkají sny, emoce, fyzická krása pohybu a energie živého setkání.