Třetí premiérou sezóny v Divadle Tramtarie je hra Mariuse von Mayenburga Ošklivec
Třetí premiérou sezóny v Divadle Tramtarie je hra jednoho z nejúspěšnějších německých dramatiků současnosti Mariuse von Mayenburga s názvem Ošklivec. Tato inteligentní a svižná komedie vypráví příběh muže, který se rozhodne svěřit do rukou plastického chirurga, aby změnil svůj vzhled – a tím i svůj život. Inscenace je hereckou příležitostí pro čtyři herce, kteří na jevišti ztvární celkem sedm postav. V hlavní roli se představí Miroslav Černý, v dalších rolích Barbora Šebestíková, Ondřej Král a Marek Zahradníček. Premiéra proběhne ve středu 4. února v prostorách Malé kulturní scény Sedmička na Sokolské ulici, která se nachází přibližně tři minuty chůze od Divadla Tramtarie.
Divadlo Tramtarie se ve své dramaturgii dlouhodobě soustředí především na původní inscenace a autorské adaptace klasických literárních děl. Čas od času však zařazuje i výrazné texty současné evropské dramatiky – a právě takovým případem je i Ošklivec. Jeho autor Marius von Mayenburg patří k nejhranějším a nejrespektovanějším dramatikům současnosti. Ve svých hrách s ironickým nadhledem a ostrým humorem pojmenovává zásadní témata dnešního světa a nešetří kritikou moderní společnosti.
Hlavním hrdinou komedie Ošklivec je Lette, úspěšný odborník ve svém oboru, který se náhodou dozvídá, že je natolik fyzicky neatraktivní, že ho jeho šéf odmítne pustit prezentovat jejich výrobek před veřejností. Tento šok odstartuje řetězec absurdních a často velmi komických situací, jež Letteho dovedou k radikálnímu rozhodnutí podstoupit plastickou operaci obličeje. Změna, která mu má otevřít cestu k profesnímu i osobnímu štěstí, však přináší nečekané a mnohdy znepokojivé důsledky.
Tvůrčí tým Divadla Tramtarie v inscenaci akcentuje téma touhy po dokonalém vzhledu, který je v dnešní společnosti často důležitější než skutečné schopnosti či osobnost člověka. Mayenburgův text s lehkostí a nadsázkou odhaluje mechanismy společnosti posedlé dokonalostí, úspěchem a sebeprezentací. Otázka, kým vlastně jsme a co všechno jsme ochotni obětovat pro uznání okolí, se zde stává ústředním motivem.
Nová inscenace Divadla Tramtarie staví na přesném hereckém tempu, rychlém střídání rolí a výrazném situačním humoru, který je pro Mayenburgovu tvorbu typický. Inscenační pojetí zároveň nabízí hercům velký prostor pro hravou stylizaci a výrazné herecké proměny, při nichž se jednotlivé postavy prolínají a záměrně ztrácejí pevné kontury. Tramtarie tak využívá komediální potenciál textu naplno a nevyhýbá se ani hraničnímu či lehce nekorektnímu humoru, jenž je pro její inscenace charakteristický. Právě tato kombinace nadsázky, herecké hravosti a ironického odstupu dává Ošklivci současný, živý a divácky atraktivní tvar.
Premiéra: 4. února v 19:00, Divadlo Tramtarie Olomouc na Malé kulturní scéně Moravského divadla a Moravské filharmonie Sedmička


