21.09.2021 16:47

U příležitosti devadesátin Jiřího Suchého vyjde kolekce patnácti CD obsahující devět her divadla Semafor

U příležitosti devadesátin Jiřího Suchého vyjde 24. září kolekce patnácti CD obsahující devět her divadla Semafor, jejichž autory jsou Jiří Suchý a Jiří Šlitr. Sbírka nazvaná Ďáblova dobře placená procházka z Vinohrad navazuje na předchozí vydání devíti her Suchého a Šlitra z let 1959 až 1964 a představuje završení společné tvorby obou autorů. Nahrávky pocházejí z let 1965 až 1970. ČTK o tom za vydavatelství Supraphon informoval Vladan Drvota.

„Na scéně tohoto divadélka se vystřídaly takřka všechny tehdejší významné pěvecké a herecké hvězdy, oba autoři pro ně složili stovky písní a výstupů. Mnohé hry jsou nyní k dispozici v plné délce vůbec poprvé. Těžiště tvoří unikátní záznamy z archivu divadla Semafor, doplněné nahrávkami z archivu Supraphonu," uvedla producentka vydavatelství Supraphon Naďa Dvorská.

Komplet obsahuje hry Dobře placená procházka, Zavinil to bubínek, Zuzana je všude jako doma, Benefice, Ďábel z Vinohrad, Tak co, pane barone, Poslední štace, Jonáš a dr. Matrace a Revizor v šantánu s bonusem deseti písní ze hry Sekta. Nahrávky v celkovém čase 15 hodin a 40 minut vycházejí na CD i digitálně.

Již v roce 2011 pod názvem Semafor - léta šedesátá vydal Supraphon komplet jedenácti CD mapující tvorbu Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra od vzniku legendárního divadla. Na něj navázal o rok později další velký komplet s příznačným názvem Semafor - léta 70. a 80., který zachytil na tuctu CD průřez dílem semaforských tvůrců v letech normalizace a později. Své jubileum připadající na 1. října Suchý oslaví premiérou představení s názvem Znám ještě starší lidi ve svém domovském divadle Semafor.

Divadelník Suchý oslavil na jevišti i své pětaosmdesátiny. Oblíbený herec, režisér, básník, textař, skladatel, spisovatel, zpěvák, hudebník, grafik a principál divadla Semafor také tehdy připravil několik večerů s názvem Pocta Jiřímu Suchému aneb Znám ještě starší lidi, v rámci kterých promítli dokument režiséra Jiřího Vondráka nazvaný Jiří Suchý: Moje souboje a boje. „Práce je pro mě na celých těch narozeninách nejpříjemnější," řekl tehdy ČTK Suchý.

Vedle činnosti v divadle Semafor se Suchý podílel také na vzniku řady filmů, k některým napsal námět, scénář, texty písní, složil hudbu či si v nich zahrál. Po listopadu 1989 se vrhl i na podnikání, založil nakladatelství Klokočí a filmovou společnost Perplex. Vyšla mu řada knih včetně dvacetisvazkové Encyklopedie, za kterou získal Cenu Jaroslava Seiferta.

Jiří Suchý se narodil 1. října 1931 v Plzni, která mu před několika lety udělila čestné občanství. Poté se stal i čestným občanem Prahy. Jeho bratr Ondřej je známý novinář, moderátor, spisovatel a textař. Jiří Suchý také rád maluje a je vášnivým sběratelem všeho možného, je držitelem mnoha ocenění, mimo jiné převzal medaili Za zásluhy od Václava Havla (1995), cenu Thálie za celoživotní dílo (2002) či Cenu ministerstva kultury (2006).

https://www.semafor.cz/

Autor článku: ČTK: jir, rot

U příležitosti devadesátin Jiřího Suchého vyjde kolekce patnácti CD obsahující devět her divadla Semafor

Zprávy

12.06.2025

Slavnostní večer v pražském Vzletu připomene 60 let Klubu mladých diváků

Slavnostní večer v pražském kulturním centru Vzlet dnes připomene 60 let od založení Klubu mladých diváků (KMD) fungujícího pod patronací Divadla v Dlouhé. Po celou divadelní sezonu 2024/2025 připomínala toto výročí řada událostí pro studenty, pedagogy i divadelní partnery. KMD v současnosti sdružuje přes 17.000 mladých diváků ze 467 členských skupin a propojuje školní skupiny ve věku 13 až 21 let s profesionální divadelní scénou.

11.06.2025

Pod Janáčkovým divadlem v Brně nakonec vznikne edukační centrum

V prostorách bývalé restaurace Bohéma, která se nachází v Janáčkově divadle, vznikne edukační centrum Národního divadla Brno. To budou moci využívat i další kulturní příspěvkové organizace zřízené městem. Rozhodli o tom dnes radní. 

10.06.2025

Nezávislá divadla bilancovala rok plný práce a výzev. Asociace nastavila priority do dalšího období

Asociace nezávislých divadel ČR (AND ČR) představila na své Valné hromadě 5. června 2025 v Divadle X10 výroční zprávu za uplynulý rok. Vedle zástupců členských organizací přijali pozvání také představitelé veřejné správy – vedle ministra kultury Martina Baxy to byli David Kašpar (MK ČR), Jiří Sulženko (MHMP), Květa Vinklátová (Liberecký kraj), Milan Němeček a Zuzana Zahradníčková (MK ČR) – i odborná veřejnost.