21.11.2024 13:46

Ústí nad Labem se zřejmě stane stoprocentním vlastníkem Severočeského divadla

Město Ústí nad Labem se zřejmě stane stoprocentním vlastníkem Severočeského divadla. O nabytí poloviny podílu Ústeckého kraje budou v prosinci jednat zastupitelé. Druhá polovina městu již náleží. Kraj naopak od města koupí muzeum. Změna vlastnictví nastane k 1. lednu 2025. Za poloviční podíl v Severočeském divadle zaplatí město 79 milionů korun, za muzeum kraj 155 milionů korun, a to na základě znaleckých posudků. Krajští zastupitelé výměnu již schválili.

„Činíme veškeré kroky k tomu, abychom získali 50procentní podíl v Severočeském divadle a související úkony s předáním muzea Ústeckému kraji," uvedla náměstkyně primátora Věra Nechybová (nez.). Připomněla, že zasedání zastupitelstva se koná 2. prosince.

Peníze, které městu po výměně zbudou, zatím zůstanou v rezervě. „My se budeme muset seznámit se stavem budovy divadla, protože jsme se shodli, že proběhne revize stavu technického zařízení budovy. Neumíme odhadnout vůbec rozsah nákladů, které by si budova zasloužila," dodala Nechybová.

Divadlo bylo původně pouze města, od roku 2012 patří městu i kraji, které kvůli němu založily společnou firmu. Město do ní tehdy vložilo pozemky a historickou budovu. Kraj divadlo zpočátku financoval sám, pak už napůl s městem. Vstup kraje do Severočeského divadla znamenal vyřešení složité ekonomické situace, když Ústí nemělo peníze na jeho financování. Divadlu hrozilo ukončení činnosti.

 

Autor článku: ČTK: trs, hj

Ústí nad Labem se zřejmě stane stoprocentním vlastníkem Severočeského divadla

Zprávy

12.06.2025

Slavnostní večer v pražském Vzletu připomene 60 let Klubu mladých diváků

Slavnostní večer v pražském kulturním centru Vzlet dnes připomene 60 let od založení Klubu mladých diváků (KMD) fungujícího pod patronací Divadla v Dlouhé. Po celou divadelní sezonu 2024/2025 připomínala toto výročí řada událostí pro studenty, pedagogy i divadelní partnery. KMD v současnosti sdružuje přes 17.000 mladých diváků ze 467 členských skupin a propojuje školní skupiny ve věku 13 až 21 let s profesionální divadelní scénou.

11.06.2025

Pod Janáčkovým divadlem v Brně nakonec vznikne edukační centrum

V prostorách bývalé restaurace Bohéma, která se nachází v Janáčkově divadle, vznikne edukační centrum Národního divadla Brno. To budou moci využívat i další kulturní příspěvkové organizace zřízené městem. Rozhodli o tom dnes radní. 

10.06.2025

Nezávislá divadla bilancovala rok plný práce a výzev. Asociace nastavila priority do dalšího období

Asociace nezávislých divadel ČR (AND ČR) představila na své Valné hromadě 5. června 2025 v Divadle X10 výroční zprávu za uplynulý rok. Vedle zástupců členských organizací přijali pozvání také představitelé veřejné správy – vedle ministra kultury Martina Baxy to byli David Kašpar (MK ČR), Jiří Sulženko (MHMP), Květa Vinklátová (Liberecký kraj), Milan Němeček a Zuzana Zahradníčková (MK ČR) – i odborná veřejnost.