01.10.2020 23:52

V Divadle Kalich dnes měla premiéru inscenace Silnice na motivy slavného filmu režiséra Federica Felliniho

V pražském Divadle Kalich dnes měla premiéru inscenace Silnice, které jako námět posloužil slavný film z roku 1954 italského režiséra Federica Felliniho. Autorkami divadelní hry z cirkusového prostředí o tom, že i malý kamínek má na tomhle světě smysl, jsou režisérka Lída Engelová a dramaturgyně Johana Kudláčková. V hlavních rolích se představili Barbora Hrzánová (Gelsomina), Radek Holub (Zampanó) a Zbigniew Kalina (Blázen).

„Jde o klasický, archetypální příběh, který diváky vede bezpečně a nezradí je. Není to postmoderna, nevypomáhá si žádnými odbočkami, zkratkami, reminiscencemi a tak podobně. Málokdy se setkáte s takhle jednoduchým, a tím pádem odvážným vedením příběhu. Je to rovně položená deska, po které se jde. Což je pro inscenování obtížné, ale jestliže jsme k tomu příběhu poctiví, uvěří mu i diváci a půjdou s námi ve velké koncentraci a velkém sepětí," konstatovala představitelka hlavní role Hrzánová.

Podle režisérky Engelové byl divadelní scénář soužití dvojice povahově rozdílných potulných komediantů Zampana a Gelsominy vytvořen výhradně pro inscenaci v Divadle Kalich. Je vázán na obsazení a fantazii celého tvůrčího týmu bez předpokladu, že by mohl být použit v jiném divadle. „V podtitulu se naše inscenace nazývá cirkusáckou romancí. S Fellinim máme společnou lásku k prostředí cirkusu a základní příběh," uvedla Engelová.

„Myslím, že hlavním tématem je tajemství vztahu dvou lidí, na první pohled zcela odlišných. Přesto mezi nimi vzniká vztah silnější než smrt. Fellini napsal ve svých vzpomínkách, že po zhlédnutí filmu se řada rozkmotřených manželů smířila a odpustila si. Kéž by...," podotkla Kudláčková.

Divadlo Kalich mělo premiéru Silnice původně naplánovanou na 7. dubna. V závěrečné fázi zkoušení ovšem byla uzavřena divadla kvůli celostátní karanténě. Dnešní premiéru provázela hygienická opatření. Pořadatelé u vchodu kontrolovali roušky a nabízeli dezinfekci rukou.

https://www.divadlokalich.cz/

Autor článku: ČTK: jir, snm, foto převzato z: https://www.divadlokalich.cz/divadlo-kalich/aktuality/prvni-nadsene-potlesky-pro-silnici/

V Divadle Kalich dnes měla premiéru inscenace Silnice na motivy slavného filmu režiséra Federica Felliniho

Inscenace

22.12.2025

Symfonický orchestr Českého rozhlasu vstoupí do nového roku s vroucností italských melodií

Vstup do jubilejního roku, na který připadá 100. výročí vzniku Symfonického orchestru Českého rozhlasu, bude v jeho podání radostný a hřejivý. Přesně takovou atmosféru dokáží vykouzlit nejslavnější italské písně a árie v podání hráčů SOČRu, tenoristy Daniela Matouška a jeho mladých kolegů Barbory Kubíkové a Ahmada Hedara. Název programu ´O sole mio mj. odkazuje na CD, které jmenovaní interpreti společně připravili pod taktovkou Jana Kučery.

17.12.2025

Poslední premiérou šumperského divadla v tomto roce je adaptace filmové komedie Pane, vy jste vdova!

Divadlo Šumperk uvede v sobotu poslední premiéru letošního roku, kterou je divadelní adaptace filmové komedie se sci-fi prvky Pane, vy jste vdova! Komedii scénáristů Miloše Macourka a Václava Vorlíčka připravil pro šumperské divadlo režisér Jiří Liška, jehož tvorba byla dosud známa především zdejším dětem a to díky inscenacím Rychlebské pohádky a Hrnečku, vař!

17.12.2025

Dido a Aeneas v Národním divadle: barokní opera jako intimní drama mysli

Opera Národního divadla uvede v sezoně 2025/2026 ve Stavovském divadle novou inscenaci barokní opery Dido a Aeneas Henryho Purcella – jednoho ze základních kamenů operní historie a díla mimořádné emocionální síly. Hudebního nastudování se ujme barokní specialista Michael Hofstetter, režie je v rukou Alice Nellis. Na inscenaci spolupracuje také Collegium Vocale 1704.