01.07.2023 09:59

V Moravském divadle se chystají letní opravy. Budova bude mít novou fasádu

Během divadelních prázdnin budou v Moravském divadle i letos probíhat opravy a údržbové práce. Nejzásadnější a nejnákladnější bude oprava fasády ze strany Horního náměstí, která zahrnuje i restaurátorské práce.

„Pokračujeme v revitalizaci svrchního pláště budovy a letos budeme opravovat fasádu a chystat ji na nasvícení. Zároveň s tím se budou dělat restaurátorské práce na kamenných a nekamenných prvcích. Budeme opravovat i nápis,“ sdělil technický náměstek Moravského divadla Bohuslav Kraus. Vysoutěženým dodavatelem je olomoucká stavební firma HSH Stav. Předpokládané náklady na opravu fasády vč. restaurování figurálních a nefigurálních prvků jsou 2,2 miliony korun vč. DPH. Očekávaná dotace z Ministerstva kultury je 120 tisíc, zbytek vykryje příspěvek zřizovatele.

„Divadlo patří k velice hodnotným budovám na Horním náměstí. Těším se, že fasáda po rekonstrukci prokoukne, a tím oživí prostor mezi radnicí, trojičním sloupem a Arionovou kašnou, na němž se odehrává řada kulturních a společenských akcí,“ uvedl náměstek primátora pro kulturu a školství Viktor Tichák.

Termín opravy fasády je plánován od 1. července do 25. srpna. U budovy bude stát lešení, ale žádná omezení pro kolemjdoucí se nechystají. Divadelní ulice zůstane průchozí.

Budova postavená v roce 1830 patří k nejstarším divadelním objektům v České republice. Pro další a zároveň finální fázi revitalizace svrchního pláště, s předpokladem realizace do roku 2025, se připravuje projekt nového parteru zahrnující rekonstrukci pokladen a divadelní kavárny. Ten je nyní ve stádiu architektonických návrhů, které se konzultují s Národním památkovým ústavem.

Mimo fasádu se během léta budou opravovat také požární vrata na boční jeviště, světlíky nad atriem a podhled pod krejčovnami. Dále se bude opravovat osvětlení bočního jeviště, forbína a tahy a řešit drobné údržby. Celková předpokládaná hodnota těchto oprav je okolo 1,15 milionů korun.

Na jaře proběhlo výběrové řízení na dodavatele nového světelného pultu, který se nyní bude instalovat. Jedná se o investici v předpokládané výši 1,42 milionů korun.

Až do konce roku budou nadále realizována nízkonákladová opatření, která se dotýkají úspor energií – světla, tepla i elektřiny. Namontují se pohybová čidla pro ovládání osvětlení ve společných prostorách. Budou se instalovat termo hlavice, které efektivně regulují teplotu v kancelářích apod.

https://www.moravskedivadlo.cz/

 

Autor článku: Pavlína Dočkalová

V Moravském divadle se chystají letní opravy. Budova bude mít novou fasádu

Zprávy

12.06.2025

Slavnostní večer v pražském Vzletu připomene 60 let Klubu mladých diváků

Slavnostní večer v pražském kulturním centru Vzlet dnes připomene 60 let od založení Klubu mladých diváků (KMD) fungujícího pod patronací Divadla v Dlouhé. Po celou divadelní sezonu 2024/2025 připomínala toto výročí řada událostí pro studenty, pedagogy i divadelní partnery. KMD v současnosti sdružuje přes 17.000 mladých diváků ze 467 členských skupin a propojuje školní skupiny ve věku 13 až 21 let s profesionální divadelní scénou.

11.06.2025

Pod Janáčkovým divadlem v Brně nakonec vznikne edukační centrum

V prostorách bývalé restaurace Bohéma, která se nachází v Janáčkově divadle, vznikne edukační centrum Národního divadla Brno. To budou moci využívat i další kulturní příspěvkové organizace zřízené městem. Rozhodli o tom dnes radní. 

10.06.2025

Nezávislá divadla bilancovala rok plný práce a výzev. Asociace nastavila priority do dalšího období

Asociace nezávislých divadel ČR (AND ČR) představila na své Valné hromadě 5. června 2025 v Divadle X10 výroční zprávu za uplynulý rok. Vedle zástupců členských organizací přijali pozvání také představitelé veřejné správy – vedle ministra kultury Martina Baxy to byli David Kašpar (MK ČR), Jiří Sulženko (MHMP), Květa Vinklátová (Liberecký kraj), Milan Němeček a Zuzana Zahradníčková (MK ČR) – i odborná veřejnost.