07.11.2019 11:18

Ve Studiu Ypsilon se uskuteční jedinečný vzpomínkový večer na Jiřího Dienstbiera

PŘÍJEM aneb Příjemný večer
Dienstbierova vězeňská hra se Sládkem,                                                       

Ferdinandem Vaňkem a vůní guláše (na švestkách)

18. listopadu v 19.30, Studio Ypsilon

Ve Studiu Ypsilon se v čase oslav 30. výročí sametové revoluce uskuteční jedinečný vzpomínkový večer na Jiřího Dienstbiera, novináře, disidenta a polistopadového politika a pro širší veřejnost neznámého dramatika.

Nad večerem, jejž iniciovaly a připravily Národní divadlo moravskoslezské, Studio Ypsilon a Rada pro mezinárodní vztahy, převzal záštitu ministr kultury Lubomír Zaorálek.

V programu zazní scénické čtení hry Příjem v nastudování Národního divadla moravskoslezského. Tuto divadelní hru, inspirovanou Audiencí a společným pobytem v místech, kde život odkládá společenskou masku, Jiří Dienstbier věnoval Václavu Havlovi k prvnímu novému roku na svobodě – roku 1984. Národní divadlo moravskoslezské ji uvádí ve znamení oslav třiceti let svobody i jako součást dramaturgicky volně koncipovaného cyklu „vaňkovských“ jednoaktovek představených publiku ve třech různých ostravských divadlech dva dny dříve, 16.11. jako součást Noci divadel 2019.

Večer bude doplněn přídavkem v podobě vzpomínek na Jiřího Dienstbiera, a to nejen jako osobnost tvůrčí, ale i jako vášnivého kuchaře švestkového guláše, jejž budete moci ochutnat.

Příjem

Autor Jiří Dienstbier
Režie Pavel Gejguš
Dramaturgie Adam Gold
Scéna Michal Spratek

Hrají:

Sládek Jiří Sedláček
Vaněk Petr Panzenberger
Náčelník Miroslav Rataj
Bavorák Ondřej Malý
Čimelík Ondřej Malý
Houpačka Jan Lefner
Biftek Jan Lefner

Vstupné 150 Kč. (Zakoupením lístku podpoříte vznik večera, vstupenky koupíte na: www.ypsilonka.cz/program.)

Ve Studiu Ypsilon se uskuteční jedinečný vzpomínkový večer na Jiřího Dienstbiera

Inscenace

17.12.2025

Poslední premiérou šumperského divadla v tomto roce je adaptace filmové komedie Pane, vy jste vdova!

Divadlo Šumperk uvede v sobotu poslední premiéru letošního roku, kterou je divadelní adaptace filmové komedie se sci-fi prvky Pane, vy jste vdova! Komedii scénáristů Miloše Macourka a Václava Vorlíčka připravil pro šumperské divadlo režisér Jiří Liška, jehož tvorba byla dosud známa především zdejším dětem a to díky inscenacím Rychlebské pohádky a Hrnečku, vař!

17.12.2025

Dido a Aeneas v Národním divadle: barokní opera jako intimní drama mysli

Opera Národního divadla uvede v sezoně 2025/2026 ve Stavovském divadle novou inscenaci barokní opery Dido a Aeneas Henryho Purcella – jednoho ze základních kamenů operní historie a díla mimořádné emocionální síly. Hudebního nastudování se ujme barokní specialista Michael Hofstetter, režie je v rukou Alice Nellis. Na inscenaci spolupracuje také Collegium Vocale 1704.

16.12.2025

Začátek nového roku v ARŠE+ nabídne nevšední inscenace, koncerty, workshopy i originální formáty

Začátek nového roku v ARŠE+ nabídne nevšední inscenace, koncerty, workshopy i originální formáty. Program navazuje na dlouhodobou dramaturgii platformy, která propojuje divadlo, hudbu, performativní umění a společenská témata v živém dialogu. Diváky čekají setkání se zavedenými tvůrčími osobnostmi i s novými jmény, která vnášejí do prostoru ARCHY+ čerstvou energii a experiment.