17.04.2023 15:19

Večery v Naivním divadle ve znamení pravdy

Naivní divadlo Liberec zve hned na dva Večery v Naivním, jejichž ústředním tématem se tentokrát stává hledání a nalézání pravdy. Jako první se na jevišti NDL představí Činoherní studio Ústí nad Labem, které v sobotu 22. dubna v 19:30 hodin uvede inscenaci Mluviti pravdu. O více než měsíc později, v úterý 30. května ve stejný čas, se mohou diváci těšit na plzeňské Divadlo Alfa a inscenaci Pravdu má každý svou(?).

Adaptaci asi nejslavnějšího románu ústeckého autora Josefa Formánka, Mluviti pravdu, přiveze již tuto sobotu 22. dubna v 19:30 hodin do Naivního divadla tamní Činoherní studio. Pouť mexického českého německého Rakušana z Vídně přes Třebíč, Mauthausen, Znojmo, Valdice, Hamburk, Venezuelu do Ústí nad Labem a téměř zpět zachycuje oceňovaná epopej dvacátého století o hodnotě lidského života. V režii Filipa Nuckollse se představí téměř celý soubor Činoherního studia a navíc v představení účinkuje i samotný autor Josef Formánek.

Dalším hostem v Naivním divadle bude v úterý 30. května Divadlo Alfa z Plzně, které v 19:30 hodin uvede inscenaci Pravdu má každý svou(?). Jak už z názvu napovídá, královéhradečtí tvůrci Jakub Vašíček (režisér) a Tomáš Jarkovský (dramaturg) ve své inscenaci reflektují také téma pravdy, ovšem pohledem současné moderní doby. Kdo pravidelně sleduje výměny názorů na sociálních sítích, může být frustrovaný z množství rezolutních „pravd“, z agresivního obhajování konspiračních teorií všeho druhu a z relativizací vědou doložených faktů. Jak se orientovat ve společnosti zahlcené nejen informacemi, ale také zpochybňováním vědecky dokázaných jistot? Inscenace je určena divákům od 12 let. Autorem technicky náročné výpravy je Kamil Bělohlávek (scénograf Naivního divadla), pod hudbou je podepsán skladatel a dirigent Daniel Čámský.

www.naivnidivadlo.cz

Autor článku: Jana Pittnerová, Činoherní studio - Mluviti pravdu, autor: Martin Špelda

Večery v Naivním divadle ve znamení pravdy

Inscenace

13.06.2025

MÁ VLTAVA – baletní představení předních evropských sólistů v režii bratří Bubeníčků přesně za měsíc roztančí zámecký areál ve Veltrusech

Mimořádné open-air představení MÁ VLTAVA, které propojuje klasickou hudbu Bedřicha Smetany a současný tanec, přiváží do zámeckého areálu ve Veltrusech světově uznávaný choreograf a tanečník Jiří Bubeníček. Představení vzniklo ve spolupráci s předními sólisty významných evropských baletních scén.

13.06.2025

Händelova opera Julius Caesar v Egyptě v autentické podobě pouze pětkrát v Ostravě

Operní opus Georga Friedricha Händela (1686–1759) o Caesarově tažení do Egypta a jeho vztahu s královnou Kleopatrou ovládne ostravské Divadlo Antonína Dvořáka na konci sezóny. Premiéra opery Julius Caesar v Egyptě bude 19. června a po pouhých pěti představeních v Ostravě jsou v plánu ještě tři na festivalu ve Znojmě.

13.06.2025

Divadlo Husa na provázku se v příští sezoně zaměří na téma strachu

Dramatický debut oceňovaného prozaika Petra Šestáka, adaptace strhujícího historického románu nositele Nobelovy ceny I. B. Singera, komorní ponor do vnitřního světa a prožívání zvířat i objektové divadlo pro děti z dílny seniorského Studia 60+. Sezona 2025/26 v brněnském Divadle Husa na provázku ponese heslo Neboj, neboj! a nabídne řadu možností pohlédnout do tváře osobním i kolektivním strachům dneška.