16.04.2025 17:45

Vedení města Ústí nad Labem odvolalo ředitele Severočeského divadla Miloše Formáčka

Vedení města Ústí nad Labem odvolalo ředitele Severočeského divadla Miloše Formáčka. Učinilo tak z pozice valné hromady divadla, která je složená z radních města. Podle orgánu opakovaně neplnil klíčové manažerské povinnosti. Dočasným vedením divadla zaměřeného na operu a balet byl pověřen asistent režie Tomáš Christian Brázda. Novinářům to dnes řekla náměstkyně primátora Věra Nechybová (nez.). Formáček ČTK řekl, že pro něj odvolání nebylo zcela překvapivé. Uvedl, že to tušil od nového roku, kdy divadlo přešlo pod město. Do té doby jej vlastnilo napůl s Ústeckým krajem.

„Po zvážení situace a stavu v této společnosti jsme se rozhodli, že odvoláme jednatele," uvedla Nechybová. Valnou hromadu vedly podle ní k Formáčkovu odvolání například dlouhodobé nedostatky ve finančním řízení divadla. „Opakovaně jsme žádali o zpracování dlouhodobé koncepce strategie s rozvojem společnosti," doplnila Nechybová. Upozornila například na pozdní dodání rozpisu potřebných nákladů na opravy budovy i technického zařízení.

Na druhou polovinu roku divadlo dostane 36 milionů korun. Jde o milion navíc kvůli havarijnímu stavu světelného obslužného pultu. Nechybová řekla, že ředitel měl podat požadavek na uhrazení opravy či koupě nové techniky.

Nechybová také uvedla, že se loni odehrálo pouze 70 představení. „Březnový program zahrnuje pouze pět vlastních představení našeho souboru. Ostatní akce jsou formou pronájmu," řekla náměstkyně. Formáček byl podle ní opakovaně upozorňován, že peníze na platy a zajištění chodu divadla nejsou využité ve prospěch diváků.

Formáček nechtěl odvolání příliš komentovat. Upozornil, že koncepci předložil, když nastupoval do funkce, kde navrhoval, že chce vést repertoárové divadlo. Na to se mu podle jeho slov zdá rozpočet příliš nízký. Činí 70 milionů korun ročně. „Tady se názory tříští," řekl Formáček ČTK. Divadlo vedl 13 let. Koncepci předložil také na posledním zastupitelstvu. Nechybová řekla, že podle ní o koncepční dokument nešlo. Chyběl v něm třeba střednědobý finanční výhled.

Cílem valné hromady je vybrat nového jednatele a společnost stabilizovat. Nechybová řekla, že by divadlo mělo nabízet pestrý program. „Není možné, aby zaměstnanci seděli doma, pobírali mzdu a my jsme si najímali externí," dodala náměstkyně.

Ústecká rada s účinností od 1. června schválila změnu názvu na Divadlo města Ústí nad Labem. Dále se změnila dozorčí rada, nejsou v ní už krajští zástupci.

Divadlo bylo původně pouze města, od roku 2012 patřilo městu i kraji, které kvůli němu založily společnou firmu. Město do ní tehdy vložilo pozemky a historickou budovu. Kraj divadlo zpočátku financoval sám, pak už napůl s městem. Vstup kraje do Severočeského divadla znamenal vyřešení složité ekonomické situace, když Ústí nemělo peníze na jeho financování. Divadlu hrozilo ukončení činnosti. Divadlo od začátku roku patří městu, naopak kraj převzal od města muzeum. Divadlo uvádí operu, balet, operetu, muzikály a taneční představení.

 

Autor článku: ČTK: trs, sd, kš, foto převzato z: http://www.operabalet.cz/