21.01.2025 10:43

Vyšly publikace Drama pro mikrofon. Česká rozhlasová protektorátní hra / V souřadnicích neklidu. Česká literatura desátých let v souvislostech a interpretacích

Lenka Jungmannová publikovala monografii o protektorátních rozhlasových hrách Drama pro mikrofon. Česká rozhlasová protektorátní hra, Akropolis, Praha 2024. 

Za okupace v českém rozhlase vznikla dodnes patrně největší „laboratoř“ dramatické tvorby, v jejímž rámci bylo napsáno a nastudováno asi tři sta původních českých her. Protektorátní rozhlasové dramaturgie podněcovaly autorskou tvorbu, jíž se snažily podporovat národní sebevědomí a rozvíjet rozhlasovou poetiku. Podobnou autonomizační situaci popisuje například Pierre Bourdieu. Monografie je tedy věnována autonomizačnímu procesu původní české protektorátní rozhlasové hry. První část práce tvoří teoretická studie o fenoménech rozhlasové hry a inscenace. Druhá část obsahuje analýzy dochovaných dramat, které jsou nahlíženy v širším kulturním kontextu, a poslední část knihy se soustředí na proces formování a existence rozhlasové hry v daném médiu. 


Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i. vydal publikaci: Šidáková Fialová, Alena (ed.): V souřadnicích neklidu. Česká literatura desátých let v souvislostech a interpretacích, Academia a Ústav pro českou literaturu, Praha 2024. 

Srdečně zveme na slavnostní uvedení třetího svazku tzv. Souřadnic, který přináší studie o literárním životě, próze, poezii a dramatu v letech 2011–2020 a interpretace více než stovky nejvýznamnějších děl z té doby. Diskusi o podobě literatury sledovaného období s redaktory publikace a autory studií Alenou Šidákovou Fialovou, Petrem Hruškou, Lenkou Jungmannovou, Markem Lollokem a dalšími spoluautory povede Jakub Pavlovský. 

6. 2. 2025, 17:00, dolní sál Ústavu pro českou literaturu AV ČR, Na Florenci 3.

 

Autor článku: IDU, foto převzato z: https://ucl.cas.cz/

Vyšly publikace Drama pro mikrofon. Česká rozhlasová protektorátní hra / V souřadnicích neklidu. Česká literatura desátých let v souvislostech a interpretacích

Zprávy

16.03.2026

Pražské kulturní fórum se zaměří na očekávání mladých, nové formy zapojení publika i proměnu kulturních institucí

Co dnes mladí lidé očekávají od kultury a co jim kulturní instituce neumí nabídnout? Městská organizace pro rozvoj kultury Kreativní Praha otevře na šestém ročníku Pražského kulturního fóra (PKF) debatu o generační proměně publika, dostupnosti kultury a budoucnosti kulturních institucí. Mezinárodní konference, která se uskuteční 23. a 24. března v Centru architektury a městského plánování (CAMP), představí odborníky z Česka i zahraničí a nabídne konkrétní nástroje, jak kulturu přiblížit mladé generaci a udržet ji relevantní v rychle se měnícím světě.

16.03.2026

V brněnském Janáčkově divadle se koná druhý ročník mezinárodní taneční soutěže

Ve dnech 16.–18. března 2026 se v brněnském Janáčkově divadle uskuteční druhý ročník mezinárodní taneční soutěže European Dance Competition Brno (EDCB). Prestižní klání je určeno studentům tanečních konzervatoří a profesionálních baletních škol z celé Evropy ve věku od 12 let do ukončení studia. Letos se o přízeň odborné poroty utká na devadesát tanečníků z České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska, Chorvatska a  Španělska.

12.03.2026

Energetické technologie Národního divadla: modernizace v pátém suterénu

Návštěvníci Národního divadla vnímají především to, co se odehrává na jevišti a v hledišti. Jen málokdo si ale při příchodu do historické budovy uvědomí, jak rozsáhlé technické zázemí musí fungovat, aby bylo v sále příjemné klima, aby bylo možné chladit, topit, větrat i zajistit bezpečný provoz celého areálu. Velká část tohoto zázemí je přitom ukrytá hluboko pod budovou – až v pátém suterénu.