21.12.2022 12:21

Výstupem dvouletého projektu Vize tance je dokument Oborová strategie nezávislého tanečního a pohybového umění

Profesní organizace Vize tance v současné chvíli pracuje na dokončení dokumentu Oborová strategie nezávislého tanečního a pohybového umění. Jedná se o výstup projektu Vize tance 2021-2022, který si kladl za cíl zmapovat projektovým způsobem současný stav oboru nezávislého tanečního a pohybového umění a nabídnout možnou strategii budoucího směřování. Projekt byl podpořen Fondy EHP a Norska.

Strategický dokument sestává ze 4 základních částí: metodiky, analýzy současného stavu a trendů, návrhové části a rozšiřujících příloh. Obsah a rozsah analytické části zahrnuje zejména výstupy činnosti pracovních skupin Vize tance a přizvaných odborníků. Během let 2021 a 2022 proběhla celá řada setkání pracovních skupin, seminářů a kulatých stolů, v rámci kterých docházelo kontinuálně k mapování současného stavu tanečního a pohybového umění. Dalším zdrojem informací byly výstupy ze dvou mezinárodních konferencí, pořádaných Vizí tance v průběhu let 2021 a 2022 a nezávislý on-line dotazník, který se týkal mapování potřeb umělců a tvůrců působících v rámci tanečního oboru v České republice a proběhl na jaře tohoto roku. Dokument zpracovala na základě těchto podkladů strategická konzultantka Vize tance, Mgr. Blanka Marková, Ph.D. K připomínkování dokumentu byly v závěrečné fázi přizváni členové Vize tance a další odborníci.

Dokument by měl sloužit oboru současného tance a nezávislého tanečního divadla coby odrazový můstek pro definování potřeb, priorit a možností rozvoje a umožní určit si strategii a vizi pro své budoucí směřování, minimálně do roku 2030.

Oficiální představení oborové strategie proběhne 14. února 2023.

Více informací o činnosti Vize tance naleznete na webových stránkách www.vizetance.org a facebookovém profilu - https://www.facebook.com/vizetance.

Profesní organizace Vize tance je oborovou platformou pro rozvoj pohybového umění. Sdružuje a mezinárodně síťuje nezávislé profesionály, ať už jsou to fyzické osoby nebo organizace, které působí na scéně současného tance a pohybového umění v České republice. Mezi členy patří i celé soubory a příspěvkové organizace. Oborová platforma se věnuje i výzkumu a advokacii současného pohybového umění

Autor článku: převzato z: https://www.vizetance.org/

Výstupem dvouletého projektu Vize tance je dokument Oborová strategie nezávislého tanečního a pohybového umění

Zprávy

12.03.2026

Energetické technologie Národního divadla: modernizace v pátém suterénu

Návštěvníci Národního divadla vnímají především to, co se odehrává na jevišti a v hledišti. Jen málokdo si ale při příchodu do historické budovy uvědomí, jak rozsáhlé technické zázemí musí fungovat, aby bylo v sále příjemné klima, aby bylo možné chladit, topit, větrat i zajistit bezpečný provoz celého areálu. Velká část tohoto zázemí je přitom ukrytá hluboko pod budovou – až v pátém suterénu.

11.03.2026

Studenti protestovali proti plánovaným škrtům v rozpočtu ministerstva kultury

Stovky studentů uměleckých oborů a zástupců kultury dnes na pražském Malostranském náměstí protestovaly proti plánovaným škrtům v rozpočtu ministerstva kultury. Akci Stojíme za kulturou! před dnešním jednáním poslanců o závěrečném třetím čtení návrhu státní rozpočtu pro letošní rok svolali studenti uměleckých vysokých škol, kteří vystoupili se svými projevy.

09.03.2026

Studenti uměleckých oborů svolali demonstraci za navýšení rozpočtu na kulturu

Studenti uměleckých oborů a zástupci kultury budou ve středu 11. března demonstrovat za navýšení rozpočtu ministerstva kultury. Shromáždí se na pražském Malostranském náměstí před jednáním poslanců o závěrečném třetím čtení návrhu státní rozpočtu pro letošní rok. Akci Stojíme za kulturou! svolali studenti uměleckých vysokých škol. Žádají, aby státní rozpočet nepopíral programové priority vlády Andreje Babiše (ANO) a aby neohrozil stabilitu kulturního sektoru.