28.06.2025 10:14

Začíná 69. ročník festivalu českého jazyka, řeči a literatury Šrámkova Sobotka

Letošní Šrámkova Sobotka, festival českého jazyka, řeči a literatury, se věnuje tématu Na cestě. Probíhá tradičně v prvním prázdninovém týdnu (28. 6.  –  5. 7. 2025). Nenechte si ujít příležitost poznání, setkání a zážitků.

Laďka Lederbuchová z Plzně je dlouholetou účastnicí festivalu. I letos si na začátku hlavních školních prázdnin zabalí a vypraví se do Sobotky v Českém ráji. Heslo, kolem kterého se odehraje týdenní program, strukturuje doc. dr. Irena Vaňková, členka přípravného výboru festivalu, „Cesta poukazuje jednak k základní možnosti lidského přemisťování v prostoru, jednak k cestování a otvírání obzorů. Tak se promítá v literatuře do žánru cestopisu, alegorické prózy, fantastiky a třeba i pohádek.“

Úvahu pak rozvíjí: „Cesta a putování zakládá mnoho metafor, především obraz lidského života, proces nabývání zkušeností a zralosti, sebepoznání. Téma cesty iniciuje specifické příběhy: o cíli, touze, svobodě, setkáních, doprovázení, plnění úkolů, křižovatkách, bloudění, trpělivosti i duchovním zrání. O návratech, o začátku i konci životní pouti.“ Laďka bude navštěvovat rozmanité kulturní programy, divadla a koncerty.

Zapojí se také do práce v jedné z festivalových tvůrčích dílen. Konkrétně bude pod vedením režiséra Radovana Lipuse pracovat na představení o kavalírské cestě Heřmana Jakuba Černína. Garantka dílen, předsedkyně kulturní komise města Lada Blažejová připomíná: „Rodinným stříbrem festivalu jsou dílny přednesu s lektory Vrzákem, Rolečkem, Kačmarčíkem a Longinovou. Máme také dílny tvůrčího psaní, překladu, kritiky, rozhlasové tvorby, nakladatelské práce, různorodé didaktické a pro děti. Závěrečnou prezentaci tvůrčích dílen v pátek a sobotu nelze vidět nikde jinde.“

Laďka, učitelka, ví, jak je pro její profesi důležité získávat nové poznatky a dovednosti, které je pak možno předávat studujícím. Nejenže na festivalu načerpá informace z akademických přednášek, besed a autorských čtení básníků, ale zažije i originální pořady jako Zahájení, Poetické odpoledne, vycházku a čtveřici neopakovatelných scénických čtení. Pořadatelka Pavlína Havlová, vedoucí Městského kulturního střediska v Sobotce, konstatuje: „Festival přináší necelou sedmdesátku pořadů. Podporují ho mj. Ministerstvo kultury, Státní fond kultury a Královéhradecký kraj. Spolupracují s ním tuzemské literární časopisy A2, Český jazyk a literatura, Host a Tvar nebo rozhlasová stanice Vltava.“

„Festival věnovaný mateřštině, rozvíjející místní šrámkovskou tradici, je pro Sobotku podstatný. Významná kulturně-akademická akce město celostátně zviditelňuje, ale integruje i komunitní pořady jako běh Šrámkova 11o, Třešňový jarmark a přehlídku Dofestná,“ říká předsedkyně spolku Šrámkova Sobotka a členka přípravného výboru Marie Sekerová. Laďka Lederbuchová oceňuje malebnost kraje i města, komunitu a setkání s osobnostmi formátu Jitky Molavcové, Alfreda Strejčka a básníka Jiřího Žáčka. Těší se na přátele a atmosféru, kterou těžko popisovat, musí se zažít.

Vstupenky lze koupit online, většina pořadů je přístupná volně, studující jsou zvýhodněni.
Podrobnosti o programu podává webová stránka https://sramkovasobotka.cz.

 

Autor článku: Jan Bílek, převzato z: https://sramkovasobotka.cz/

Začíná 69. ročník festivalu českého jazyka, řeči a literatury Šrámkova Sobotka

Festivaly

09.01.2026

V Divadle v Dlouhé začne Festival 13 + s horkými tématy a nejen pro teenagery

Divadelní soubory z několika měst v Česku se v pražském Divadle v Dlouhé zúčastní Festivalu 13 +. Jeho 17. ročník dnes večer zahájí loutkové představení Do němoty v podání Spolku Jednou z Velké Polomi na Příbramsku. Divadelní přehlídka cílí na diváky od 13 let, ale nejen na ně. Potrvá do úterý 13. ledna.

31.12.2025

Ve VILE Štvanice proběhne druhý ročník festivalu Císařovy nové šaty

Císařovy nové šaty je festival otevřeného divadelního myšlení, který vzniká na počest profesora Jana Císaře, významného českého teatrologa, který se zabýval profesionálním i amatérským divadlem. Zemřel v roce 2021 a od té doby nám schází osobnost jeho formátu. Festival nabídne šest inscenací a jeden film, které s profesorem Císařem souzní nebo vznikly přímo na jeho počest. Ke každé inscenaci bude také vstupní dramaturgický úvod a po představení proběhne diskuse o viděném.

22.12.2025

Festival Zlatá Pecka zveřejnil program nadcházejícího desátého ročníku

Pořadatelé hudebního festivalu Zlatá pecka zveřejnili základní informace o jubilejním desátém ročníku. Začne v sobotu 23. srpna 2026 mší v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi, závěrečný galakoncert bude 6. září v Domě hudby v Pardubicích. Přehlídku pořádá pěvkyně a rodačka z místní části Chrudimi Medlešice Dagmar Pecková a spolek Zlatá Pecka.