05.09.2019 20:53

Zahájení nové sezony kladenského divadla komplikuje odchod bývalého jednatele a herce Jana Krafky

Zahájení nové sezony kladenského divadla komplikuje odchod bývalého jednatele a herce Jana Krafky. Ruší se několik představení, sezona začne 17. září, tedy o několik dní později, než vedení divadla plánovalo. ČTK to řekla jednatelka kladenského divadla Irena Žantovská.

Divadelní odboráři jsou od poloviny srpna ve stávkové pohotovosti, chtějí návrat odvolaného jednatele Krafky. Podle dřívějších vyjádření od 11. září, kdy sezona měla původně začít, plánovali stávku, nyní ale jednají o dalším postupu, řekl dnes ČTK za odbory zaměstnanců jejich předseda Tomáš Hron.

Krafka tento týden předal vedení města písemnou žádost o ukončení smlouvy dohodou s tím, že nazkoušená představení nebude z osobních důvodů dohrávat. Divadlo proto muselo zrušit několik představení v úvodu sezony a situaci se snaží rychle vyřešit. „Řešíme to přeobsazením tam, kde to jde," uvedla Žantovská.

Na konci srpna podal výpověď také umělecký šéf Jaroslav Slánký, jako důvod uvedl mimo jiné to, že chybí vize, jak bude divadlo v příštích letech fungovat. Podle Žantovské bude na uměleckého šéfa pravděpodobně vypsán konkurz.

Krafkovi vedení města vytýkalo ztrátové hospodaření instituce, nabídlo mu ale funkci personálního šéfa, kterou odmítl. Žantovská by měla ekonomickou situaci vylepšit, zároveň se ale zavázala radnici, že v dramaturgickém plánu pro aktuální sezonu nebude ze svého popudu dělat žádné změny, podobně jako v personální oblasti.

Město také změní způsob fungování divadelní kavárny. V minulosti ji provozovala městská společnost SAMK, která spravuje sportovní areály. Systém zavedený za bývalého vedení města se neosvědčil, kavárna v letošním prvním pololetí hospodařila se ztrátou přes 700.000 korun. Kavárnu bude spravovat přímo divadlo, které je též městskou společností. Vedení divadla se rozhodne, zda ji někomu pronajme a za jakých podmínek, případně může umožnit projekt jako je Kavárna Bez konce v Divadle Lampion, v níž pracují i handicapovaní lidé.

https://www.divadlokladno.cz/

Autor článku: ČTK: be

Zahájení nové sezony kladenského divadla komplikuje odchod bývalého jednatele a herce Jana Krafky

Zprávy

12.03.2026

Energetické technologie Národního divadla: modernizace v pátém suterénu

Návštěvníci Národního divadla vnímají především to, co se odehrává na jevišti a v hledišti. Jen málokdo si ale při příchodu do historické budovy uvědomí, jak rozsáhlé technické zázemí musí fungovat, aby bylo v sále příjemné klima, aby bylo možné chladit, topit, větrat i zajistit bezpečný provoz celého areálu. Velká část tohoto zázemí je přitom ukrytá hluboko pod budovou – až v pátém suterénu.

11.03.2026

Studenti protestovali proti plánovaným škrtům v rozpočtu ministerstva kultury

Stovky studentů uměleckých oborů a zástupců kultury dnes na pražském Malostranském náměstí protestovaly proti plánovaným škrtům v rozpočtu ministerstva kultury. Akci Stojíme za kulturou! před dnešním jednáním poslanců o závěrečném třetím čtení návrhu státní rozpočtu pro letošní rok svolali studenti uměleckých vysokých škol, kteří vystoupili se svými projevy.

09.03.2026

Studenti uměleckých oborů svolali demonstraci za navýšení rozpočtu na kulturu

Studenti uměleckých oborů a zástupci kultury budou ve středu 11. března demonstrovat za navýšení rozpočtu ministerstva kultury. Shromáždí se na pražském Malostranském náměstí před jednáním poslanců o závěrečném třetím čtení návrhu státní rozpočtu pro letošní rok. Akci Stojíme za kulturou! svolali studenti uměleckých vysokých škol. Žádají, aby státní rozpočet nepopíral programové priority vlády Andreje Babiše (ANO) a aby neohrozil stabilitu kulturního sektoru.