Zámek v Lednici vystaví unikátní sbírku loutek Milana Knížáka
Milan Knížák není jen výtvarník, ale i zapálený sběratel historických loutek. Část své unikátní kolekce, která patří k největším ve střední Evropě, vystaví v komnatách druhého patra zámku v Lednici na Břeclavsku. ČTK to řekla kastelánka Ivana Holásková. Příchozí budou moci v expozici obdivovat bezmála tisíc loutek. Dnes v ní vrcholily přípravy na její otevření, s nímž se počítá v pátek.
"Profesor Knížák se sbírání loutek věnuje již od mládí. V druhém patře lednického zámku vystaví asi dvě třetiny ze své kolekce," uvedla kastelánka. Výtvarník je podle ní i tvůrcem celé expozice, v níž nechybí loutkové divadlo s kulisami.
Podle památkářů tvoří Knížákovu kolekci především loutky z 19. a z počátku 20. století, kdy se loutkové divadlo těšilo v Čechách a na Moravě největší oblibě. Vystavené exponáty jsou ukázkou jedinečného rukodělného mistrovství loutkářů.
V expozici nescházejí loutky všech velikostí a nejrůznějších druhů zpracování. K velkým zajímavostem patří část výstavy věnovaná loutkám přivezeným z Číny a z dalších zemí Orientu.
Knížák hledal podle Holáskové dlouhá léta prostory, v nichž by svoji sbírku vystavil. "Druhé patro lednického zámku je k těmto účelům naprosto ideální. Expozice s loutkami bude totiž sousedit s nově obnovenými dětskými pokoji princezen a princů z rodu Lichtenštejnů. Celé patro tak vyčleníme pro naše nejmenší návštěvníky," dodala Holásková.