26.05.2023 08:45

Západočeské divadlo v Chebu připravilo inscenaci o Františkovi Drtikolovi

Západočeské divadlo v Chebu připravilo zpracování románu Jana Němce Dějiny světla. Na divadelních prknech se příběh o fotografovi Františkovi Drtikolovi objeví poprvé. Premiéru bude mít v sobotu 27. května, informovala Marie Nováková ze Západočeského divadla Cheb.

Divadelní portrét komplikované osobnosti fotografa Františka Drtikola zavede diváky do příbramských stříbrných dolů, do bohémského Mnichova v době secese, do zářící Prahy před první světovou válkou, mezi vojáky, herce a tanečnice a nakonec do padesátých let, kde na sebe naráží ideje a ideologie.

Dramatizace z pera Simony Petrů je stejně jako Němcův román nejen biografií světoznámého umělce, ale také průvodcem dramatickými dějinami 20. století, příběhem světla a jeho významu v umění, vědě a spiritualitě a v neposlední řadě vhledem do historie a technologie fotografie.

V roli Františka Drtikola se postupně představí Pavla Janiššová jako Drtikol dítě, Vladimíra Vítová jako Drtikol student, Daniel Mišák jako Drtikol voják, David Beneš jako Drtikol muž a Pavel Marek jako Drtikol guru. Sestavu doplňuje Stephanie Van Vleet mimo jiné v roli Drtikolovy ženy a múzy Ervíny Kupferové.

Ve zvláštním prostoru scénografky Magdalény Teleky, který asociuje odsvěcený kostel a je zároveň důlním dílem, ateliérem, nevěstincem, zákopem i pokojem duše, se zjevují Drtikolovy ženy – modelky, lásky, manželky a mytické hrdinky a muži - jeho učitelé, spolužáci, sokové, bohémové a duchovní autority. Průvodcem mu je vysněný přítel Adam, který je jeho hnacím motorem i kritikem.

Režisér Adam Steinbauer staví na scéně dynamické expresivní obrazy. Patos, který je Drtikolovi a estetice přelomu 19. a 20. století vlastní, narušuje groteskními výjevy a prostými civilními dialogy, které napovídají, že za vší teatrálností, nepřirozeným nasvícením, za každou pózou je skrytý živoucí člověk.

Choreograf Pavol Seriš se ve své choreografické koncepci inspiroval pózami Drtikolových modelek a modelů, skladatel Matyáš Krtička složil ke každému dějství žánrově odlišnou hudbu, od industriálu po operu. Dramaturgie se ujala Marie Nováková.

https://www.divadlocheb.cz/

 

Autor článku: ČTK: pnp, gcm

Západočeské divadlo v Chebu připravilo inscenaci o Františkovi Drtikolovi

Inscenace

02.04.2026

Činoherní klub v inscenaci Radostný výlet spojí dvě aktovky Thorntona Wildera

Pomíjivost života ukazuje inscenace Radostný výlet, která bude mít v pátek 3. 4. premiéru v pražském Činoherním klubu. Režisér Ondřej Sokol ji pojal jako antiiluzivní divadlo a herci v něm pracují s postavou jako s tématem s cílem ukázat, v čem je divadlo neopakovatelné. Během představení sestávajícího ze dvou aktovek, které napsal ve 20. letech 20. století americký dramatik Thornton Wilder, se na jevišti odehraje několik lidských osudů.

02.04.2026

Horácké divadlo Jihlava představuje premiéry nadcházející sezóny 2026/2027

Horácké divadlo Jihlava vedle původní české tvorby nabídne v 87. sezóně také silnou literární předlohu, novou interpretaci klasiky, hudební komedii z blízké budoucnosti a známý muzikálový titul. Prvním z titulů nové sezóny bude Anna Pammer v režii Michala Zetela. Další položkou na repertoáru bude Bílá velryba Hermana Melvilla v režii Ondřeje Štefaňáka,

01.04.2026

Janáčkova opera Národního divadla Brno uvede poprvé Händelovu operu Agrippina

Zapomeňte na předvídatelné hrdiny, nastala éra antihrdinů. Jejich lži a intriky jsou v Händelově opeře Agrippina v hlavní roli. Čeho je Agrippina schopna, aby získala císařský trůn pro svého syna Nerona? Agrippina bude na brněnském jevišti uvedena poprvé, a to v již osvědčené spolupráci se skvělým barokním orchestrem Collegium 1704 pod taktovkou Václava Lukse, v režii Martina Glasera, v poutavé scénografii Petra Vítka a s atraktivními kostýmy Martina Chocholouška.