Západočeské muzeum v Plzni: pozvánka na výstavu Jaroslav Zapletal – souborné dílo
V Západočeském muzeu v Plzni bude ve čtvrtek 12. února 2026 v 17.00 hod zahájena výstava „Jaroslav Zapletal – souborné dílo 1962 – 2026“.
Výstava zahrnuje průřez tvorbou autora od jeho příchodu do Plzně až do současnosti. Obsahuje obrazy, objekty, grafiky, kresby, scénické návrhy a práce do architektury.
Jaroslav Zapletal začínal jako jevištní výtvarník krátce v Horáckén divadle v Jihlavě a následně v divadle J. K. Tyla v Plzni. Ve volné tvorbě se Jaroslav Zapletal na přelomu 60. a 70. let věnoval kresbě a tvorbě objektů, které měly inspiraci hlavně v oblasti matematiky a kosmologie. Po velké vynucené pauze v 70. letech vytvořil cyklus děl, který byl označen jako „ekologická malba“. Na ten pak navázal v 80. a dalších letech řadou obrazů a objektů, inspirovaných osudem výtvarných děl v průběhu staletí.
Na přelomu tisíciletí se začal soustředil na kresbu tužkou a vytvořil velký soubor inspirovaný hlavně gotickými katedrálami. Tyto kresby měly i významný mezinárodní ohlas, práce byly mimo jiné oceněny první cenou na Biennale internationale d´art miniature v kanadském Quebecu.
V posledních letech tvořil převážně velkoplošné computerové grafiky. Práce jsou inspirovány středověkou a renesanční filosofií a etikou.
Výstava potrvá do 12. 4. 2026
Akad. malíř Jaroslav Zapletal – Plzeňský výtvarník a pedagog,
Jaroslav Zapletal ve Virtuální studovně Divadelního ústavu
V rámci projektu Orální historie českého divadla si můžete ve studovnách NIK poslechnout s Jaroslavem Zapletalem rozhovor. Protokol z rozhovoru naleznete ZDE.


