Zasedal nový poradní orgán ředitele Národního divadla
Praha 29. ledna (ČTK) - Ředitel Národního divadla v Praze Ondřej Černý jmenoval v lednu svůj nový poradní orgán - Radu Národního divadla. Tvoří ji 11 osobností zastupujících odbornou a kulturní veřejnost, zřizovatele a podnikatelskou sféru. Na prvním zasedání byl koncem minulého týdne zvolen předsedou rektor Janáčkovy akademie múzických umění Václava Cejpek.
Dalšími členy jsou herec a prezident MFF v Karlových Varech Jiří Bartoška, prezidentka Mezinárodní pěvecké soutěže Mikuláše Schneidera-Trnavského Eva Blahová, ředitel Institutu Bohuslava Martinů Aleš Březina, onkolog Josef Koutecký, šéfredaktor týdeníku Euro István Lékó, ředitel Bavorského státního baletu Ivan Liška, ředitel Národního muzea Michal Lukeš, náměstek ministra kultury František Mikeš, místopředsedkyně sněmovního výboru pro vědu, vzdělávání, kulturu, mládež a tělovýchovu Michaela Šojdrová a muzikolog Ivan Žáček.
Když Ondřej Černý přebíral začátkem roku 2007 jako vítěz výběrového řízení pověřovací dekret, netajil se tím, že by měli být umělečtí šéfové české první scény v budoucnu jmenováni a odvoláváni ministrem kultury na doporučení poradního orgánu, který hodlal jmenovat. Dosud totiž tato rozhodnutí byla v pravomoci ředitele. Ve své koncepci předpokládá, že postupně dojde k proměně Národního divadla jakožto jednoho celku v celky autonomní; opera, činohra a balet mají fungovat s větší samostatností.
"Noví šéfové uměleckých souborů, o nichž se bude jednat třeba až za několik let a jejichž výměna by měla probíhat postupně a ne naráz, by už neměli být na osobě ředitele ND závislí," řekl tehdy Černý ČTK a direktivní systém označil za špatný.
Už v polovině 90. let existovala Rada Národního divadla, která doporučovala umělecké šéfy ministrovi, ten je pak jmenoval. To však bylo za ministra Pavla Dostála změněno. Černého představa chce ředitelskou funkci potlačit. "Měl by především koordinovat různé věci a za Národní divadlo nechal hovořit jeho soubory," objasnil své představy. Ředitel má podle něj přemýšlet o struktuře české první scény, její budoucnosti a strategii, garantovat její vývoj z hlediska rozpočtu, komunikovat se zřizovatelem a sponzory a věnovat se věcem nad rámec běžného provozu.
Podle statutu Rady Národního divadla je funkční období jeho členů pětileté. Mají se scházet minimálně dvakrát ročně a vyjadřovat se například i k uměleckým a ekonomickým otázkám provozu divadla, k dramaturgickým plánům i uměleckým výsledkům.
Na prvním zasedání Rady Národního divadla koncem minulého týdne seznámil Černý její členy se svou koncepcí činnosti a informoval je o výsledcích v roce 2007. Umělečtí šéfové opery a činohry pak hovořili o dramaturgických plánech na sezonu 2008/2009. Příští zasedání se uskuteční 20. června. Bude se zabývat výroční zprávou za rok 2007, rozpočtem na tento a příští rok a dramaturgickým plánem baletu na sezonu 2008/2009.
Jiří Borovička mkv