10.07.2020 13:57

Zemřel Svatopluk Matyáš

V 90 letech zemřel dnes herec Svatopluk Matyáš. Uvedl to server Blesk.cz. Známý je z filmů Nebeští jezdci, Setkání v červenci či Akce Bororo a seriálů Kamenný řád, Přátelé Zeleného údolí nebo 30 případů majora Zemana. Působil také v divadlech v Hořovicích, Hradci Králové, Ostravě a Olomouci. Naposledy stanul před kamerou v roce 2014 v televizním seriálu Stopy života.

Svatopluk Matyáš se narodil 18. října 1929 v Radslavicích na Přerovsku, po maturitě na obchodní akademii v Praze vystudoval obor herectví na DAMU. Vytvořil řadu milovnických i charakterních divadelních rolí, bohatá je jeho filmografie i účinkování v televizních inscenacích.

Ve filmu se Matyáš objevil hned jako čerstvý absolvent DAMU ve třech snímcích z roku 1956, které jsou však dnes už spíše zapomenuté.
Větší roli pak hrál ve válečném dramatu Ročník 21 (1957), ale stejně jako u řady jiných herců, tak i u Matyáše bylo jeho mimopražské divadelní angažmá příčinou jeho poměrně nepočetné filmografie až do konce 60. let. Větší roli dostal znovu ve válečném dramatu Nebeští jezdci (1968).

S rozvojem regionálních televizních studií Matyáš jako člen moravských divadelních scén dostal více příležitostí v projektech ostravské a brněnské televize. Diváci si ho tak mohou pamatoval ze seriálů Kamenný řád (1975) nebo Přátelé zeleného údolí (1979).
Kromě zmíněných filmů účinkoval také třeba ve filmech Pozor, vizita!, Schůzka se stíny, Skalpel, prosím, Anděl svádí ďábla, Všichni moji blízcí, Nejasná zpráva o konci světa, Pouta nebo 3 sezony v pekle.

foto: Fotografický fond IDU

 

Autor článku: ČTK

Zemřel Svatopluk Matyáš

Zprávy

12.06.2025

Slavnostní večer v pražském Vzletu připomene 60 let Klubu mladých diváků

Slavnostní večer v pražském kulturním centru Vzlet dnes připomene 60 let od založení Klubu mladých diváků (KMD) fungujícího pod patronací Divadla v Dlouhé. Po celou divadelní sezonu 2024/2025 připomínala toto výročí řada událostí pro studenty, pedagogy i divadelní partnery. KMD v současnosti sdružuje přes 17.000 mladých diváků ze 467 členských skupin a propojuje školní skupiny ve věku 13 až 21 let s profesionální divadelní scénou.

11.06.2025

Pod Janáčkovým divadlem v Brně nakonec vznikne edukační centrum

V prostorách bývalé restaurace Bohéma, která se nachází v Janáčkově divadle, vznikne edukační centrum Národního divadla Brno. To budou moci využívat i další kulturní příspěvkové organizace zřízené městem. Rozhodli o tom dnes radní. 

10.06.2025

Nezávislá divadla bilancovala rok plný práce a výzev. Asociace nastavila priority do dalšího období

Asociace nezávislých divadel ČR (AND ČR) představila na své Valné hromadě 5. června 2025 v Divadle X10 výroční zprávu za uplynulý rok. Vedle zástupců členských organizací přijali pozvání také představitelé veřejné správy – vedle ministra kultury Martina Baxy to byli David Kašpar (MK ČR), Jiří Sulženko (MHMP), Květa Vinklátová (Liberecký kraj), Milan Němeček a Zuzana Zahradníčková (MK ČR) – i odborná veřejnost.