20.11.2023 12:35

Zemřela Zdena Hadrbolcová

Ve věku 86 let zemřela Zdena Hadrbolcová, bývalá členka uměleckého souboru Městských divadel pražských.

Zdena Hadrbolcová
13. 7. 1937 Praha – 20. 11. 2023 Praha

Zdena Hadrbolcová vystudovala francouzské gymnázium a po absolutoriu na DAMU strávila tři desetiletí ve svém prvním angažmá v libeňském Divadle S. K. Neumanna, dnešním Divadle Pod Palmovkou. V letech 1975–1981 působila jako herečka v pražském Divadle na okraji, jež se v té době jako původně amatérská scéna profesionalizovalo a dramaturgicky se orientovalo na svébytné přepisy próz (například Maryška v Hrabalových Postřižinách). Uplatnila zde též svůj autorský talent (Ach kdybyste věděli, s jak okouzlující ženou jsem se seznámil v Jaltě, dále dramatizace Čechovových textů ad.).

Významnou část divadelní kariéry strávila na jevištích Městských divadel pražských, především na scéně divadla Komedie, kde účinkovala v letech 1994–2002, tedy v době, kdy byl jeho uměleckým šéfem režisér Michal Dočekal. Zejména pod jeho režijním vedením nastudovala několik hlavních rolí, např. v inscenacích Alpský král a nelida (Žofie), Tři sestry (Máša), Obrázkáři (Selma Lagerlöfová) a Les (Raisa Gurmyžská). Za roli Máši v Čechovově psychologickém dramatu Tři sestry byla nominována na Cenu Alfréda Radoka. Pěkné herecké příležitosti jí nabídl též Jan Nebeský, další z kmenových režisérů tehdejšího divadla Komedie. Za všechny uveďme inscenace John Gabriel Borkman (Ella Rentheimová) či Stavitel Solness (Alina Solnessová).

Několikrát pohostinsky vystoupila v divadle Rokoko v inscenacích Zdeňka Potužila a Ondřeje Zajíce: Lev v zimě (Eleonora Akvitánská) nebo V hodině rysa (Starší žena). Od roku 1997 hrála v Divadle Na Zábradlí, kam se po sedmi sezonách v Městských divadlech pražských (Komedie, Rokoko) vrátila v roce 2004: Sarabanda (Marianne), Pískoviště (Ona) a další. Účinkovala též v Divadle V Řeznické.

Na Zdenu Hadrbolcovou pamatovala i řada filmových a televizních tvůrců. Před filmovou kamerou se poprvé objevila už v roce 1959 v Krejčíkově psychologickém dramatu Probuzení. Diváckou popularitu jí později přinesly především seriálové role maminek a tetiček. Svou historicky první maminku hrála v roce 1970, kdy si ji vybral režisér Karel Kachyňa pro film Už zase skáču přes kaluže.
Její filmografie dnes čítá více než sto filmů a téměř dvě desítky televizních seriálů. Čerstvě ji mají v paměti diváci televizního seriálu Ulice, v němž ztvárnila roli pekařky Růženy Habartové.
Zdena Hadrbolcová se mimo jiné věnovala pedagogické činnosti, působila na DAMU, kde vyučovala pod vedením Ivana Vyskočila na Katedře autorské tvorby a pedagogiky. Zabývala se též překlady z francouzštiny, italštiny a angličtiny. Pro Divadlo Na Zábradlí přeložila například hru irského dramatika Briana Friela Afterplay.

Pokud jí to zdravotní stav umožnil, ani přes vysoký věk nepřestávala být herecky aktivní. Ráda sledovala trendy a v oblasti tvorby byla vstřícná k moderním přístupům.

V roce 2018 se na Malé scéně divadla ABC naposledy představila divákům ve vánočně laděném literárním matiné Štědrý večer slečny Zuzanky v režii Viktorie Čermákové.
Na filmovém plátně se naposledy objevila v komedii scenáristy Petra Kolečka Přes prsty (2019).


Rozloučení pro kolegy a veřejnost se bude konat 30. listopadu 2023 v 15.00 hod. ve Velké obřadní síni ve Strašnicích.

Autor článku: převzato z: https://www.mestskadivadlaprazska.cz/

Zemřela Zdena Hadrbolcová

Zprávy

16.03.2026

Pražské kulturní fórum se zaměří na očekávání mladých, nové formy zapojení publika i proměnu kulturních institucí

Co dnes mladí lidé očekávají od kultury a co jim kulturní instituce neumí nabídnout? Městská organizace pro rozvoj kultury Kreativní Praha otevře na šestém ročníku Pražského kulturního fóra (PKF) debatu o generační proměně publika, dostupnosti kultury a budoucnosti kulturních institucí. Mezinárodní konference, která se uskuteční 23. a 24. března v Centru architektury a městského plánování (CAMP), představí odborníky z Česka i zahraničí a nabídne konkrétní nástroje, jak kulturu přiblížit mladé generaci a udržet ji relevantní v rychle se měnícím světě.

16.03.2026

V brněnském Janáčkově divadle se koná druhý ročník mezinárodní taneční soutěže

Ve dnech 16.–18. března 2026 se v brněnském Janáčkově divadle uskuteční druhý ročník mezinárodní taneční soutěže European Dance Competition Brno (EDCB). Prestižní klání je určeno studentům tanečních konzervatoří a profesionálních baletních škol z celé Evropy ve věku od 12 let do ukončení studia. Letos se o přízeň odborné poroty utká na devadesát tanečníků z České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska, Chorvatska a  Španělska.

12.03.2026

Energetické technologie Národního divadla: modernizace v pátém suterénu

Návštěvníci Národního divadla vnímají především to, co se odehrává na jevišti a v hledišti. Jen málokdo si ale při příchodu do historické budovy uvědomí, jak rozsáhlé technické zázemí musí fungovat, aby bylo v sále příjemné klima, aby bylo možné chladit, topit, větrat i zajistit bezpečný provoz celého areálu. Velká část tohoto zázemí je přitom ukrytá hluboko pod budovou – až v pátém suterénu.