17.02.2020 11:13

Zemřela Zdenka Kareninová

(1. 3. 1930 Praha – 15. 2. 2020 Praha)

Dlouholetá sólistka brněnské Janáčkovy opery a nositelka ceny Thálie za celoživotní mistrovství v opeře.

Vystudovala zpěv na pražské konzervatoři u svého budoucího manžela Konstantina Karenina, následně Akademii múzických umění. V letech 1956 až 1959 byla sólistkou Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého a v roce 1959 se stala sólistkou nově vzniklého operního souboru Jihočeského divadla.

V brněnské opeře nejdříve několikrát hostovala, například jako Senta ve Wagnerově Bludném Holanďanovi nebo jako Ortruda v Lohengrinovi. V roce 1967 se stala členkou souboru Janáčkovy opery a brzy jednou z jeho nejobsazovanějších sólistek. Pro svůj krásně zbarvený hlas s velkým rozsahem byla vynikající představitelkou nejen rolí českého repertoáru, její doménou byly i role světové. Brzy se stala jednou z nejobsazovanějších sólistek. Zhostila se například titulní role Pucciniho Turandot, opery, která v Brně předtím nebyla hraná pětatřicet let.

Velké úspěchy sklízela i jako Libuše, Vendulka v Hubičce, Milada v Daliborovi či Šárka ve stejnojmenné Janáčkově opeře.Zpívala i v rolích světového repertoáru, například Aidu, Alžbětu v Donu Carlosovi či Leonoru ve Fideliovi. S brněnským jevištěm se rozloučila v roce 1989 rolí Anežky ve Smetanových Dvou vdovách. Své zkušenosti pak dál předávala mladým pěvcům na brněnské JAMU a později na pražské DAMU.

V roce 2015 převzala cenu Thálie za celoživotní mistrovství v opeře.

Zemřela ve svém bytě v noci z pátku na sobotu, ve spánku a za přítomností svých blízkých. O jejím úmrtí informovala veřejnost její dcera, překladatelka Anna Kareninová.

Autor článku: Převzato z: https://www.divadelni-noviny.cz/

Zemřela Zdenka Kareninová

Zprávy

31.10.2025

Přehled premiér v listopadu a festivalů v listopadu a prosinci 2025

Zdrojem přehledu premiér českých divadel jsou hlášení zaslaná jednotlivými divadly a je výstupem z databáze Inscenace Virtuální studovny, kde jsou informace průběžně doplňovány a aktualizovány.

31.10.2025

Říjnové novinky z knihovny Divadelního ústavu ve znamení retrospektivní akvizice

Ostravská hudební kultura od konce 19. století do současnosti / Smetanismus a Wagnerismus / Mozart v Praze / Čtyři jihoslovanská dramata / Zastávka ; Exkurze ; Ples v klubu Les Bruselux / Divadlo FXKalby / Zapomenuté divadlo / 15 let Vrchlického divadla v Lounech 2003-2018 / Almanach Aréna – 20 let v dobré společnosti / 25 let konzervatoře v Teplicích / Čtvrtstoletí divadelního mrouskání 1996–2020

29.10.2025

Národní divadlo moravskoslezské zahajuje zkušební provoz modernizovaných jevištních technologií v Divadle Antonína Dvořáka

Po čtyřech měsících intenzívních prací zahajuje Národní divadlo moravskoslezské zkušební provoz modernizovaných jevištních technologií v Divadle Antonína Dvořáka. Zátěžová zkouška 29. října proběhla skvěle a už 1. listopadu se v divadle chystáme hrát. Zatím ve zkušebním režimu – naplánováno je 15 představení v měsíci (opery, balet i činoherní inscenace). Diváci se mohou těšit na plnohodnotné zážitky z inscenací, zkušební režim by poznat neměli, zaregistrují ale jistě například mnohem tišší provoz, a tedy téměř nehlučný pohyb kulis.