26.12.2006 00:00

Zmatky chovance Törlesse se opět vrátí do Divadla Komedie

Praha 26. prosince (ČTK) - Úspěšná koprodukční inscenace festivalu Salzburger Festspiele, divadla Deutsches Theater Berlin a pražského divadla Komedie Zmatky chovance Törlesse se po roce v lednu opět vrátí na pražské jeviště. Po úspěšných premiérách v Salcburku a Berlíně, kde otevírala minulou sezonu na scéně Kammerspiele, měla loni v listopadu v rámci Pražského divadelního festivalu německého jazyka i českou premiéru v Divadle Komedie. Režisérem a autorem úpravy byl Dušan David Pařízek.

"Po téměř dvou desítkách berlínských zcela vyprodaných repríz se uskuteční díky štědré podpoře Česko-německého fondu budoucnosti a Rakouského kulturního fóra další dvě pražská představení, a to 6. a 7. ledna," řekla ČTK mluvčí Pražského komorního divadla Lenka Studenková. Představení se uskuteční v němčině se simultánním tlumočením do sluchátek.

"Pro tento společný česko-německo-rakouský projekt jsem hledal téma, které by spojovalo střední Evropu, ve kterém se odráží emoce a nadnárodní tenze, jinými slovy životní podmínky společnosti, která se teprve formuje. Musilův Törless zachycuje stav kolektivní duše mladých lidí, studentů významné habsburské kadetky, která se nacházela v Hranicích na Moravě. Represálie a utlačování, řád, podle kterého jsou mladí lidé vychováváni, vede k deformacím. Je to příběh, ve kterém je zachycen přerod systému v něco nového. Zdánlivě neměnná pravidla společenského řádu jsou zpochybněna, i když za cenu velkých obětí," řekl o své inscenaci Pařízek.

Titulní roli ztvárnil Alexander Khuon, v dalších se objeví Jiří Černý, Gabor Biedermann, Niklas Kohrt a Gabriela Míčová. Scénu navrhl Olaf Altmann, kostýmy vytvořila Kamila Polívková a autorem hudby byl Roman Zach.

Robert Musil zachytil v tomto svém románu psychické mechanismy skupin, aliance a boje mezi malými vůdci, podstatu submisivity a intelektuálního epigonství. Výsledkem je psychogram formující se společnosti, jejich vnitřních poruch, nemocí a propadů. Román mapuje cestu mezi oázou dětské nevinnosti a temným světem dospělosti.

Pařízkovu inscenaci příznivě hodnotila zahraniční kritika, režisér byl prvním Čechem, který byl osloven k hostování na prestižním salcburském festivalu. Vyrůstal v Rakousku, Švýcarsku, Nizozemsku a Německu. V roce 1994 se vrátil do Čech. Nastudoval hry Wernera Schwaba Prezidentky, Lidumor aneb Má játra beze smyslu a Antiklimax. Je ředitelem a režisérem Divadla Komedie, režíruje i v Německu. Dvakrát byl nominován na Cenu Alfréda Radoka.

První novinkou Pražského komorního divadla v roce 2007 bude 17. ledna česká premiéra textu Ernsta Jandla Humanisti v překladu Zuzany Augustové a v režii Jana Nebeského. V hlavních rolích se objeví Jan Kačer a Milan Stehlík.

Jiří Borovička kš

Autor článku: ČTK