31.08.2017 14:05

Brno vypíše konkurz na ředitele Centra experimentálního divadla

Rada města Brna v září vypíše výběrové řízení na ředitele Centra experimentálního divadla, řekl dnes ČTK náměstek primátora pro kulturu Matěj Hollan (Žít Brno). Městská příspěvková organizace zastřešuje Husu na provázku, HaDivadlo a Divadlo U stolu. V kompetencích ředitele CED je výběr jejich uměleckých šéfů.

Pozice uměleckého vedoucího Husy na provázku se na konci kalendářního roku uvolní, po neshodách se zaměstnanci skončí na vlastní žádost Vladimír Morávek. Město podle Hollana chce, aby kandidáti na ředitele centra ve svých projektech navrhli, s kým počítají na místa uměleckých šéfů jednotlivých souborů, tedy včetně Husy na provázku.

Současným šéfem CED je dvaasedmdesátiletý Petr Oslzlý, původně měl funkci zastávat ještě celý rok 2018. Podle Hollana ale patrně po dohodě skončí dříve. „Chceme, aby nové vedení nastoupilo nejpozději od začátku příští sezony,“ řekl ČTK Hollan. Přesné termíny jsou podle něj otázkou další dohody.

Oslzlý stojí v čele CED po čtvrtstoletí jeho existence. Pro Husu na provázku znamená Morávkův ohlášený odchod změnu uměleckého vedení po 12 letech. HaDivadlo druhým rokem řídí devětadvacetiletý slovenský režisér Ivan Buraj. Divadlo U stolu, které nemá vlastní soubor a k inscenacím zve hostující umělce, vede od jeho počátků pětasedmdesátiletý František Derfler.

https://www.ced-brno.cz/

Autor článku: ČTK: tmd, hj

Brno vypíše konkurz na ředitele Centra experimentálního divadla

Zprávy

16.02.2018

Konference Perspektivy teatrologie 2 – výzva k podání příspěvků

Teatrologická společnost ve spolupráci s Katedrou divadelních a filmových studií FF UP, mezinárodním festivalem Divadelní Flora a časopisem Divadelní revue pořádá konferenci Perspektivy teatrologie 2. Cílem olomouckého setkání je představit rozmanitost témat a diskutovat o aktuálních otázkách teatrologického bádání v České republice. Konference je otevřena metodologickým, teoretickým a historiografickým referátům, analýzám i dílčím prezentacím a zprávám souvisejícím s výzkumem divadla a kulturních performancí.

16.02.2018

Počiny v teatrologii – anketa Teatrologické společnosti a Divadelní revue

Teatrologická společnost a Divadelní revue vyhlašují oborovou anketu. Jaké počiny v oblasti teatrologie (a okolí) považujete za posledních pět let za zásadní, inspirativní či pozoruhodné a proč? Napište nám prosím jeden až tři takové počiny s kratším či delším zdůvodněním. Není nutné se omezovat na vydané publikace či texty, zajímá nás obor jako celek, proto klidně uvádějte například ediční práce, organizační, pedagogické působení osobností, kurátorskou činnost, dlouhodobé projekty, databáze atp.

15.02.2018

Národní divadlo představuje divadelní sezonu 2018/2019

Umělecké soubory Národního divadla připravují pro 136. divadelní sezonu 19 premiér. Na repertoáru zůstane pět desítek inscenací. předplatitelům první scéna nabízí 41 předplatitelských skupin.