05.02.2018 11:16

Česká televize uvede 5. února záznam inscenace Amadeus z Divadla na Vinohradech

Inscenace Amadeus se poprvé dostane z divadelních prken na televizní obrazovky. Divácky úspěšný projekt bude mít v pondělí 5. února v Divadle na Vinohradech derniéru, při té příležitosti program ČT art odvysílá od 20:20 záznam představení, oznámila ČTK mluvčí České televize Karolína Blinková.

„Dlouho nebylo možné pořídit tento záznam, protože vysílací práva vztahující se na jakoukoliv audiovizuální podobu díla byla zakoupena pouze pro stejnojmenný film Miloše Formana z roku 1984 oceněný osmi Oscary," uvedl dramaturg Ondřej Šrámek. Podle něj se tak inscenace pražského Divadla na Vinohradech v režii Martina Čičváka, která měla premiéru před více než třemi lety, stala první, kterou se podařilo natočit. „Velké poděkování patří samotnému Miloši Formanovi a jeho producentovi Dennisi Asplandovi, bez nichž by se nám nikdy práva na televizní uvedení nepodařilo získat," dodal.

Příběh vypráví o geniálním skladateli Wolfgangu Amadeu Mozartovi, jenž se stane obětí závistivého Salieriho toužícího po slávě a uznání. V hlavních rolích divadelní inscenace, jejíž text napsal v roce 1979 anglický dramatik Peter Shaffer a záhy se stala celosvětovým hitem, se představí Ondřej Brousek jako Mozart a jako závistivý dvorní skladatel Antonio Salieri Jiří Dvořák.

Shafferův text inspiroval tvůrce k řadě inscenací v Česku i na Slovensku. Jako první hru v tehdejším Československu uvedlo plzeňské Divadlo Josefa Kajetána Tyla už v květnu 1982 a vzápětí i divadla v Liberci, Brně a také Městská divadla pražská. Tam Salieriho alternovali Boris Rösner a Václav Voska, Mozarta hrál Viktor Preiss. V roce 2000 na Palmovce excelovali Jiří Langmajer a Jiří Bartoška.
Příběh o příčinách smrti nejslavnějšího klasicistního skladatele, který pro světovou dramatickou literaturu objevil už Puškin (Mozart a Salieri) a který je založený především na dobových fámách, posloužil Shafferovi k demonstraci „srážky génia s průměrností", jak sám pojmenoval téma své hry. Ve vinohradské inscenaci však nejde o nerovný souboj muže nadaného s mužem bez talentu, ale o boj prvních dvou ve stejném oboru.

https://www.divadlonavinohradech.com/divadelni-hra/amadeus

Autor článku: ČTK: bor, snm

Česká televize uvede 5. února záznam inscenace Amadeus z Divadla na Vinohradech

Inscenace

23.05.2018

Severočeské divadlo v Ústí nad Labem uvede premiéru hudební pohádky Sergeje Prokofjeva Péťa a vlk

Severočeské divadlo v Ústí nad Labem uvede v neděli 27. května 2018 v 15 hodin premiéru hudební pohádky Sergeje Prokofjeva Péťa a vlk. Skladba pro vypravěče a orchestr, k níž autor napsal rovněž text, vznikla v době, kdy se vrátil do Sovětského svazu, tj. v roce 1936, na popud ředitelky Moskevského centrálního dětského divadla Natalie Sacové, se záměrem seznámit děti s nástroji v orchestru.

22.05.2018

Demytizovaný příběh Jana Opletala na olomoucké scéně

Divadlo na cucky uvedlo v rámci festivalového programu 22. Divadelní Flory premiéru autorské inscenace Opletal. Hostující režisér nastupující generace Michal Hába v ní spolu s trojicí herců připomíná osud Jana Opletala a jak jeho příběh vnímají současníci.

22.05.2018

Divadlo Na zábradlí v české premiéře uvede autorskou hru Davida Jařaba Dobří chlapci – komediální thriller z mafiánského prostředí

Úspěšná sezóna v legendárním Divadle Na zábradlí, korunovaná Cenou divadelní kritiky 2017 pro inscenaci Macbeth – too much blood, vyvrcholí 8. června českou premiérou hry Dobří chlapci.  Režisérem, autorem textu a scénografie Dobrých chlapců je stejně jako v případě oceněné Inscenace roku David Jařab, který se vedle Jana Mikuláška stává dalším kmenovým režisérem Divadla Na zábradlí.