30.03.2017 13:23

Divadlo F. X. Šaldy uvede slavný americký muzikál Funny Girl

Slavný americký muzikál Funny Girl o životě herečky Fanny Briceové připravuje k uvedení opera libereckého divadla F. X. Šaldy. Premiéru bude mít inscenace v režii Jany Janěkové tento pátek. V hlavní roli budou alternovat Jitka Osičková a Vendula Příhodová. Hudebního nastudování se ujal dirigent Dan Kalousek.

Liberecká opera slavné muzikály z 50. a 60. let minulého století zařazuje do svého repertoáru pravidelně, naposledy to byla před dvěma lety My Fair Lady. „Máme orchestr, který krásně zvládá swingovou hudbu, takže volíme muzikály z této staré krásné klasické swingové éry. A bylo jen otázkou času, kdy i tento z top muzikálů této éry přijde do Liberce,“ uvedl vedoucí operního souboru Martin Doubravský.
Světovou premiéru měla Funny Girl s Barbrou Streisandovou v hlavní roli v roce 1964 v New Yorku, na Broadwayi se stala inscenace hitem a měla 1348 repríz. Muzikál je známý nejen svými nezapomenutelnými melodiemi, ale také díky filmové adaptaci z roku 1968, ve které Streisandová za hlavní roli získala filmového Oscara.

Muzikál od Julea Stynea a Boba Merrilla pojednává o životě americké herečky Fanny Briceové působící v období před a po první světové válce. Podle režisérky jsou v muzikálu zachycené fragmenty z osobního i profesního života slavné herečky a zpěvačky. „Je to trochu divadlo na divadle,“ uvedla Janěková. Tomu je uzpůsobena i scénografie. „Je vystavena jako jeviště na jevišti – čtyři bloky vytvářejí jednotlivé scény a situace, kterými Fanny za svůj život prochází,“ uvedla výtvarnice Renata Slámková. Tříhodinové představení je náročné i co se týče kostýmů. Jen pro Fanny jich muselo být připraveno asi 20.

Představitelka hlavní role Jitka Osičková má pro Fanny Bricevou jen slova obdivu, považuje ji za jedinečnou. „Je to neuvěřitelně uvěřitelný člověk. Pro mě velká inspirace, ikona, zároveň úžasná herečka, zpěvačka, člověk s velkým srdcem a nadáním,“ uvedla. Roli Nicka Arnsteina, osudové lásky této jedné z největších amerických hereckých hvězd 30. let, ztvární v libereckém divadle Josef Guruncz a Michal Starý. V roli matky Fanny se představí herečka Kateřina Macháčková.

http://www.saldovo-divadlo.cz/

Divadlo F. X. Šaldy uvede slavný americký muzikál Funny Girl

Inscenace

18.10.2017

Královéhradecké Divadl Drak uvede premiéru autorské inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna

21. dubna 2017 od 18 hodin bude mít v Divadle Drak premiéru inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna. Autorská inscenace pro diváky od 3 let vypráví příběh holčičky, kterou dědeček pošle do úlu pro med. Holčička se na své dobrodružné cestě za sladkým pokladem setkává s řadou překážek, učí se pokoře a trpělivosti a dozvídá se, jak se včely rodí, čím se živí, co mají na práci, jak spolu mluví a jak vzniká med.

18.10.2017

Švandovo divadlo uvede Lámání chleba, hru o přátelství v dobách nesvobody

Kolik a co všechno chceme zaplatit za přátelství, slušnost nebo odvahu? Nejen na to odpoví původní česká hra Lámání chleba, drama pojednávající o třech kamarádech, proměnách moravského venkova a také šedesáti letech české historie. Přímo pro pražské Švandovo divadlo ho napsal Josef Holcman.

18.10.2017

Zdeněk Dušek v Pardubicích nastudoval komedii Z postele do postele

Po nedávné premiéře hry Commedia finita v komorním prostoru Malé scény ve dvoře přichystalo Východočeské divadlo Pardubice další novinku. A opět to bude žánrem komedie, tentokrát ji však divadlo uvede na velkém jevišti Městského divadla, kde režisér Zdeněk Dušek právě finišuje s přípravami brilantní situační komedie anglického dramatika s profesí herce a režiséra Alana Ayckbourna nazvané Z postele do postele.