25.10.2017 17:01

Divadlo v Mostě uvede výpravný muzikál o spletité cestě Odyssea

Městské divadlo v Mostě uvede výpravný muzikál o strastiplné cestě řeckého hrdiny Odyssea. Tvůrci využili pro scénické efekty pohyblivou točnu a diváci uslyší z velkého jeviště znít i rockovou hudbu. Odloženou premiéru bude mít Odysseia v režii Zbyňka Srby v pátek 27. října.

Mostecká adaptace legendární putování řeckého hrdiny podle Homérova eposu (v překladu Otmara Vaňorného) je částečně inspirována vyprávěním Rudolfa Mertlíka. „Podívaná je vhodná pro dospělé i mladé publikum, které jistě osloví rocková hudba Oldřicha Veselého a efekty na scéně,“ řekla dnes ČTK mluvčí divadla Lenka Krestová.

Vedle hrdiny trojské války, kterého ztvárnil Jakub Koudela, nechybí bohové řeckého pantheonu. Zapojit se tentokrát musela většina herců mosteckého souboru. Hlavní postavu Pénelopy hraje Lucia Jagerčíková.

Návrat ithackého krále Odyssea z války v Tróji představuje podle dramaturga Michala Pětíka jeden z nejznámějších a nejpřitažlivějších příběhů v dějinách literatury. „Jako v každém velkém eposu nestojí příběh jen na napínavém dobrodružství, ale dotýká se rovněž zásadních věcí člověka – lásky, přátelství, naděje, sebepoznání i touhy po domově, ale také pýchy, marnivosti či malověrnosti,“ řekl dramaturg.

Premiéru muzikálu divadlo naplánovalo už na konec září, kvůli závažné poruše technického zázemí jeviště ji však přeložilo na 27. října. Podle Krestové se podařilo závadu opravit a vše je připraveno na páteční premiéru.

http://www.divadlo-most.cz/

Autor článku: ČTK: fir, dr

Divadlo v Mostě uvede výpravný muzikál o spletité cestě Odyssea

Zahraniční divadlo

23.02.2018

Nestárnoucí Bohéma s Jončevou a Fabianem a vzácná Rossiniho Semiramis v dalších přenosech z Met

Legendární Zeffirelliho inscenací Bohémy, která je vůbec nehranější operou v historii Met, pokračuje už v sobotu 24. února sezóna přímých přenosů. V roli švadlenky Mimi se v čele plejády špičkových interpretů představí Sonja Jončeva, jež nedávno excelovala v Tosce, jejího milence básníka Rodolfa ztvární americký tenorista Michael Fabiano.

20.02.2018

Z nadpozemské Bohemie přichází do kin Wheeldonova Zimní pohádka

Cenami ověnčený balet choreografa Christophera Wheeldona Zimní pohádka se po třech letech vrací do českých kin v přímém přenosu z Královského baletu v Londýně. Strhující shakespearovská adaptace zůstává od své světové premiéry v roce 2014 uměleckým zjevením a po právu se zařadila mezi nejvýznamnější a nejzdařilejší počiny moderní baletní klasiky.

19.02.2018

Netrebko jako Aida odstartuje 13. sezónu přenosů z Metropolitní opery

Nejprestižnější opera světa odtajnila program nové sezóny 2018/2019 včetně přenosů, které vyšle satelitně do kin celého světa. Čeští diváci se mohou těšit na 10 inscenací, z toho na čtyři zbrusu nové. Sezónu zahájí 6. října 2018 přenos Verdiho Aidy s operní superstar Annou Netrebko. V dalších přenosech se blýsknou hvězdy jako Elina Garanča, Roberto Alagna, Jonas Kaufmann i živoucí legenda Karita Mattila.