04.01.2018 09:32

Festival New Opera Days Ostrava 2018 uvede šest představení

Festival New Opera Days Ostrava 2018, (NODO), který se bude v Ostravě v červnu věnovat nově vzniklým a nastudovaným operám, uvede šest operních představení. Zazní například nikdy neuvedené dílo Aloise Háby či nové opery současných autorů Rudolfa Komorouse a Daniela Lo. ČTK to za pořadatele projektu řekla Kristýna Konczyna.

Ostravské centrum nové hudby festival pořádá co dva roky a ve spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským. Právě v jeho prostorách a ve Starých koupelnách Provozu Hlubina se připravované opery budou od 24. do 28. června hrát.

„Poslední týden v červnu uvedeme v ostravských divadlech šest operních představení, z toho tři světové premiéry a tři české premiéry oper 20. a 21. století,“ uvedla Konczyna. Zazní například nikdy neuvedené dílo Aloise Háby, nové opery Rudolfa Komorouse a Daniela Lo a produkce ze zahraničí, opery Johna Cageho, Salvatora Sciarrina a Chayy Czernowinové.

Opera skladatele Daniela Lo A Girl Like Me bude mít v Ostravě světovou premiéru. Komorní opera vznikla letos na základě krátkého příběhu spisovatelky Xixi, jedné z nejznámějších současných čínských autorek. Světovou premiéru bude mít také opera Aloise Háby Přijď království tvé, která se věnuje velké hospodářské krizi a vznikala v letech 1937 až 1942. Dosud nebyla nikdy uvedena. Především pro svou technickou náročnost. Libreto se navíc potýká podle některých názorů s rozdrobenou dramaturgickou strukturou, nepřítomností psychologicky propracovanějších postav a až plakátovou tendenčností.

Všechny opery budou uvedeny v angličtině popřípadě v italštině a doplněny o české titulky.

www.newmusicostrava.cz

Autor článku: ČTK: dvc, all

Festival New Opera Days Ostrava 2018 uvede šest představení

Festivaly

22.01.2018

Druhý ročník Festivalu Andreini ve Vile Štvanice

Nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten uvede o víkendu 10. a 11. 2. 2018 v pražské VILE Štvanice druhý ročník Festivalu Andreini, který přibližuje českému publiku tvorbu zapomenutého, ale přesto pro vývoj evropského barokního divadla zcela zásadního divadelního rodu Andreini. Na festivalu se představí také zahraniční hosté – německo-italské divadelní duo Bärbel Kandziora a Fabio Ambrosini.

18.01.2018

Mezinárodní festival Cirkopolis představí nový rozměr novocirkusových technik

Na pražském festivalu Cirkopolis zahraniční i čeští performeři předvedou, kam až lze posouvat fyzické i mentální hranice člověka. Pátý ročník mezinárodního festivalu zaměřeného na nový cirkus a jeho přesahy do ostatních uměleckých žánrů se letos odehraje na scéně PONEC – divadlo pro tanec a Paláce Akropolis, který akci pořádá společně s CIRQUEON-Centrum pro nový cirkus. Umělecký cyklus startuje v sobotu 11. února a potrvá do 17. 2. 2018.

10.01.2018

V Pardubicích budou k vidění nejlepší komedie z celé republiky

Východočeské divadlo bude od 22. do 29. ledna hostit již 18. ročník GRAND Festivalu smíchu. V hlavním programu pardubického týdne smíchu diváky opět čeká sedm nejlepších komedií, které v roce 2017 vznikly v českých divadlech. Další vynikající komediální představení budou moci zájemci zhlédnout v doprovodné části, v prologu či epilogu festivalu.