10.08.2017 13:08

Přední hudební skladatel, režisér, pedagog, experimentátor a reformátor divadla Heiner Goebbels se vrací do Archy.

Přednáška On the Polyphony of Collaboration proběhne v rámci Mezinárodní letní školy Divadla Archa. Heiner Goebbels zde vystoupí ve čtvrtek 14. září.
Jeho přednáška bude určena nejen studentům letní školy, ale bude otevřena i pro veřejnost.

Heiner Goebbels ve své lekci bude mluvit spolupráci všech složek divadelní tvorby, kterou přirovnává k hudebnímu termínu polyfonie. Polyfonii chápe jako strukturu několika simultánních linií na sobě nezávislých melodií. Na základě zvukových ukázek a video záznamů vlastních hudebně – divadelních produkcí poukáže na nezbytnost vzájemné důvěry stejně jako na důležitost individuální umělecké nezávislosti členů tvůrčího týmu. Goebbels takto dokumentuje podmínky vzniku předem neplánovaného kontrastu mezi tím, co slyšíme a tím, co vidíme.

Heiner Goebbels (1952) je klíčovou osobností soudobé vážné hudby, hudebního divadla a radioartu. Studoval sociologii a hudbu ve Freiburgu a Frankfurtu, je profesorem aplikované divadelní vědy na univerzitě v Giessenu. Svoji kariéru začal v duu se saxofonistou Alfredem 23 Harthem a v avantgardní rockové skupině Cassiber. Od poloviny 80. let se začal věnovat rozhlasovým kompozicím často ve spolupráci s východoněmeckým dramatikem Heinerem Müllerem a vlastní skladatelské tvorbě. Od konce 80. let se věnuje hudebnímu divadlu, teorii a pedagogické činnosti. Spolupracoval s Berlínskými filharmoniky či Ensemble Modern, vedl prestižní festival soudobého umění Ruhrtriennale.

V Česku byly představeny jeho inscenace Black on White, Die Befreiung des Prometheus, I went to the house but did not enter.

Divadle Archa inscenoval s orchestrem Berg svou scénickou skladbu a Songs of Wars I have seen. Goebbelsova hudební i divadelní tvorba je součástí  významných světových festivalů.

 

Divadlo Archa

Autor článku: Pavlína Svatoňová

Přední hudební skladatel, režisér, pedagog, experimentátor a reformátor divadla Heiner Goebbels se vrací do Archy.

Zprávy

18.10.2017

Ve věku 92 let zemřela dnes herečka Viola Zinková

Ve věku 92 let zemřela dnes ráno herečka Viola Zinková, bývalá manželka divadelního režiséra Jana Grossmana (1925-1993). ČTK to oznámil její přítel Jan Šmíd. Zesnulá působila v někdejším Divadle E. F. Buriana a často spolupracovala s rozhlasem.

18.10.2017

Pražské Quadriennale 2019 se po 12 letech vrátí na Výstaviště

Čtrnáctý ročník Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru se odehraje od 6. do 16. června 2019 v areálu pražského Výstaviště, kam se vrátí po 12 letech. Již první ročník PQ v roce 1967 proběhl na tomto místě v dnes již neexistujícím Bruselském pavilonu. PQ, které dlouhodobě mapuje a představuje nejnovější trendy scénografie i architektonické práce s divadelním prostorem, nabídne v roce 2019 tři soutěžní kategorie: Výstavu zemí a regionů, Výstavu divadelní architektury a prostoru a Studentskou výstavu.

17.10.2017

Divadlo Na Jezerce pokřtilo knihu a oslavilo tak 15. divadelní narozeniny

Patnáctiletá historie Divadelní společnosti Jana Hrušínského se vešla na 240 stran reprezentativní publikace, kterou pro své diváky připravili Jan Hrušínský a grafička Barbora Hrušínská jako narozeninový dárek. Slavnostní křest se uskutečnil v Divadle Na Jezerce v úterý 17. října. Výpravnou divadelní knihu pokřtili stálí spolupracovníci a podporovatelé Jezerky, profesor Martin Hilský, herec Jaroslav Dušek a režisér Jan Hřebejk.