21.06.2017 09:42

Primabalerína ostravského NDM bude besedovat v Institutu umění – Divadelním ústavu

Olga Borisová-Pračiková, primabalerína Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, jedna z výrazných baletních osobností současnosti, bude besedovat v Institutu umění – Divadelním ústavu.

„Borisová v rolích klasického repertoáru utváří imaginaci corporis, promlouvá řečí těla, a to tak, že zprostředkovává pohádkový příběh, ale tancem projektuje současný žitý svět. V jejím interpretačním tanečním umění dochází k symbióze vjemů, ke skloubení preciznosti techniky a přirozenosti výrazu.“
Jiří Urban, Hudební rozhledy

Kariéra Olgy Borisové-Pračikové začala záhy po absolutoriu Kyjevského státního choreografického učiliště v roce 1991, kdy nastupuje jako demi sólistka do Kyjevského klasického baletu pod vedením národního umělce v. Kovtuna. Působil tam do roku 1993, poté nastoupila do angažmá Jihočeského divadla v Českých Budějovicích jako sólistka baletu. Od roku 1995 je sólistkou baletu Národního divadla moravskoslezského v Ostravě a současně hostuje po celém světě (Japonsko, Francie, Dánsko, Německo, Maďarsko, Itálie, Švýcarsko, Polsko, Rakousko, Kanada, USA). Od roku 1998 učí na Janáčkově konzervatoři v Ostravě.

Ocenění

  • 2014: Širší nominace na Cenu Thálie za roli Sylfidy v inscenaci La Sylphide
  • 2013: Širší nominace na Cenu Thálie za roli Juliány v inscenaci Balady
  • 2005: Širší nominace na Cenu Thálie za roli Eginy v baletu Spartakus
  • 1999: Cena NDM za umění za sólovou roli v baletu Requiem
  • 1996: Cena NDM „Mladých talentů“ za roli Lízy v baletu Marná Opatrnost

Beseda, kterou pořádá Klub kultury Syndikátu novinářů ČR, proběhne v pondělí 26. června 2017 od 13.00 hodin, v Malém sále Institutu umění – Divadelním ústavu, Celetná 17, Praha 1.

Primabalerína ostravského NDM bude besedovat v Institutu umění – Divadelním ústavu

Zprávy

18.10.2017

Ve věku 92 let zemřela dnes herečka Viola Zinková

Ve věku 92 let zemřela dnes ráno herečka Viola Zinková, bývalá manželka divadelního režiséra Jana Grossmana (1925-1993). ČTK to oznámil její přítel Jan Šmíd. Zesnulá působila v někdejším Divadle E. F. Buriana a často spolupracovala s rozhlasem.

18.10.2017

Pražské Quadriennale 2019 se po 12 letech vrátí na Výstaviště

Čtrnáctý ročník Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru se odehraje od 6. do 16. června 2019 v areálu pražského Výstaviště, kam se vrátí po 12 letech. Již první ročník PQ v roce 1967 proběhl na tomto místě v dnes již neexistujícím Bruselském pavilonu. PQ, které dlouhodobě mapuje a představuje nejnovější trendy scénografie i architektonické práce s divadelním prostorem, nabídne v roce 2019 tři soutěžní kategorie: Výstavu zemí a regionů, Výstavu divadelní architektury a prostoru a Studentskou výstavu.

17.10.2017

Divadlo Na Jezerce pokřtilo knihu a oslavilo tak 15. divadelní narozeniny

Patnáctiletá historie Divadelní společnosti Jana Hrušínského se vešla na 240 stran reprezentativní publikace, kterou pro své diváky připravili Jan Hrušínský a grafička Barbora Hrušínská jako narozeninový dárek. Slavnostní křest se uskutečnil v Divadle Na Jezerce v úterý 17. října. Výpravnou divadelní knihu pokřtili stálí spolupracovníci a podporovatelé Jezerky, profesor Martin Hilský, herec Jaroslav Dušek a režisér Jan Hřebejk.