27.09.2017 14:28

V Chebu se bude konat přehlídka Divadlo jednoho herce

XIX. ročník odstartuje ve čtvrtek 5. října a potrvá až do neděle. Nabídne exkluzívní program, 15 přestavení, dva držitele Ceny Thálie (Milan Kňažko a Radim Vizváry) a umělce a performery z Maďarska, Polska, Francie, Itálie a Izraele. A samozřejmě Česka.

Na letošní festival se podařilo získat skutečnou špičku tvorby monodramat a sól všech divadelních druhů a žánrů, které se v posledních dvou letech u nás urodily. Diváci uvidí Radima Vizváryho (Sólo), Miřenku Čechovou (Hlas Anne Frankové), Milana Kňažka (Shylock), Terezu Hofovou (Skugga Baldur), Elišku Brtnickou (Enola), Dianu Tonikovou (Vanilková džungle) a Janu Vyšohlídovou (Ošklivé káčátko).

Z Francie přijede Compagnie Choc Trio s inscenací, která bodovala už na off-programu na festivalu v Avignonu, Šelestění tmy (Les Bruits du Noir). Z Itálie performerka ze Sienny Silvia Bastianelli s tanečním sólem Opium (Oppio), na ni naváže ve Vídni žijící a tvořící performer Martin Dvořák s taneční poctou brněnskému básníkovi Blatný. Izraelec Yoav Bartel v rovněž oceňované inscenaci Smím prosit (Let’s Dance) spojí výuku tradičních tanců své země se zkušenostmi z izraelské armády. Účast na chebském festivalu finančně podpořilo Velvyslanectví státu Izrael v ČR. Celý festival pak zahájí maďarská dvojice programátora a tanečnice Bandart Productions s pozoruhodným propojením interaktivní projekce a pohybu (tance) performerky Katalin Lengyel. Má název Dancing Grafitti / It Started With a Dance.

Vějíř žánrů je rozevřený doširoka: od pravidelných činoherních textů (např. někdejší chebská herečka Diana Toniková ve Vanilkové džungli), přes loutková představení (Ošklivé káčátko Jany Vyšohlídové), nejrůznější druhy pohybového a neverbálního divadla (Miřenka Čechová a její Hlas Anne Frankové), moderní výrazový tanec (italské taneční sólo Opium a česká půlhodinka s názvem Blatný), představení s výraznou hudební a akustickou složkou (francouzské Šelestění tmy), s využitím nových médií (maďarský videomapping reagující na pohyby aktérky v Dancing Graffiti) až po nový cirkus a akrobacii s japonskou inspirací (Enola Elišky Brtnické).

Západočeské divadlo na přehlídku připravuje svůj příspěvek v podobě britského interaktivního monologu od Duncana Macmillana v překladu Magdalény Zelenkové s názvem Všechny báječný věci, během něhož herec zapojuje do rekonstrukce svého potýkání s matčinou a vlastní depresí i diváky z publika. Monodrama zkouší Pavel Richta pod režijním dohledem uměleckého šéfa ZDCH Zdeňka Bartoše.

http://www.divadlocheb.cz/

Autor článku: Zdeněk Bartoš

V Chebu se bude konat přehlídka Divadlo jednoho herce

Festivaly

22.01.2018

Druhý ročník Festivalu Andreini ve Vile Štvanice

Nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten uvede o víkendu 10. a 11. 2. 2018 v pražské VILE Štvanice druhý ročník Festivalu Andreini, který přibližuje českému publiku tvorbu zapomenutého, ale přesto pro vývoj evropského barokního divadla zcela zásadního divadelního rodu Andreini. Na festivalu se představí také zahraniční hosté – německo-italské divadelní duo Bärbel Kandziora a Fabio Ambrosini.

18.01.2018

Mezinárodní festival Cirkopolis představí nový rozměr novocirkusových technik

Na pražském festivalu Cirkopolis zahraniční i čeští performeři předvedou, kam až lze posouvat fyzické i mentální hranice člověka. Pátý ročník mezinárodního festivalu zaměřeného na nový cirkus a jeho přesahy do ostatních uměleckých žánrů se letos odehraje na scéně PONEC – divadlo pro tanec a Paláce Akropolis, který akci pořádá společně s CIRQUEON-Centrum pro nový cirkus. Umělecký cyklus startuje v sobotu 11. února a potrvá do 17. 2. 2018.

10.01.2018

V Pardubicích budou k vidění nejlepší komedie z celé republiky

Východočeské divadlo bude od 22. do 29. ledna hostit již 18. ročník GRAND Festivalu smíchu. V hlavním programu pardubického týdne smíchu diváky opět čeká sedm nejlepších komedií, které v roce 2017 vznikly v českých divadlech. Další vynikající komediální představení budou moci zájemci zhlédnout v doprovodné části, v prologu či epilogu festivalu.