27.08.2017 11:00

V Chrudimi začal první ročník festivalu Zlatá Pecka Chrudim

Mše, kterou sloužil královéhradecký generální vikář Josef Socha, a koncert pěveckých sborů v kostele Nanebevzetí Panny Marie na Resselově náměstí dnes zahájily první ročník festivalu Zlatá Pecka Chrudim. Na jeho organizaci a dramaturgii se podílí mezzosopranistka Dagmar Pecková, rodačka z Medlešic, které pod Chrudim spadají. Zajímavostí přehlídky jsou interpretační kurzy pro studenty a absolventy uměleckých škol a profesionální pěvce.

„Celkem bylo vybráno pět účastníků, jedna zpěvačka je ze Slovenska. Přihlásilo se jich osm, ale tři nesplnili podmínky," řekl ČTK Jiří Kadeřávek, ředitel městské kulturní organizace Chrudimská beseda. Kurzy jsou zaměřené na českou, německou a ruskou píseň pozdního romantismu s přesahem do první poloviny 20. století. Završí je 1. září koncert frekventantů s klavírním doprovodem ve velkém sále chrudimského muzea.

Festival má na programu večer árií z opery Georgese Bizeta Carmen s Peckovou a dalšími pěvci za doprovodu Filharmonie Hradec Králové, koncert Peckové se Spirituál Kvintetem v Medlešicích s odpoledním happeningem a dvě představení Carmen y Carmen s Peckovou a herečkou Barborou Hrzánovou, která postavu hrála v pražském Divadle v Řeznické. Autorem je Jan Jiráň, doprovod obstará Filharmonie Hradec Králové.

Festival potrvá do 4. září. Chrudim na něj vyčlenila asi půl milionu korun, na nákladech se budou podílet i sponzoři.

http://www.zlatapeckachrudim.cz/

Autor článku: ČTK: dos, snm