27.08.2017 11:00

V Chrudimi začal první ročník festivalu Zlatá Pecka Chrudim

Mše, kterou sloužil královéhradecký generální vikář Josef Socha, a koncert pěveckých sborů v kostele Nanebevzetí Panny Marie na Resselově náměstí dnes zahájily první ročník festivalu Zlatá Pecka Chrudim. Na jeho organizaci a dramaturgii se podílí mezzosopranistka Dagmar Pecková, rodačka z Medlešic, které pod Chrudim spadají. Zajímavostí přehlídky jsou interpretační kurzy pro studenty a absolventy uměleckých škol a profesionální pěvce.

„Celkem bylo vybráno pět účastníků, jedna zpěvačka je ze Slovenska. Přihlásilo se jich osm, ale tři nesplnili podmínky,“ řekl ČTK Jiří Kadeřávek, ředitel městské kulturní organizace Chrudimská beseda. Kurzy jsou zaměřené na českou, německou a ruskou píseň pozdního romantismu s přesahem do první poloviny 20. století. Završí je 1. září koncert frekventantů s klavírním doprovodem ve velkém sále chrudimského muzea.

Festival má na programu večer árií z opery Georgese Bizeta Carmen s Peckovou a dalšími pěvci za doprovodu Filharmonie Hradec Králové, koncert Peckové se Spirituál Kvintetem v Medlešicích s odpoledním happeningem a dvě představení Carmen y Carmen s Peckovou a herečkou Barborou Hrzánovou, která postavu hrála v pražském Divadle v Řeznické. Autorem je Jan Jiráň, doprovod obstará Filharmonie Hradec Králové.

Festival potrvá do 4. září. Chrudim na něj vyčlenila asi půl milionu korun, na nákladech se budou podílet i sponzoři.

http://www.zlatapeckachrudim.cz/

Autor článku: ČTK: dos, snm

V Chrudimi začal první ročník festivalu Zlatá Pecka Chrudim

Festivaly

22.01.2018

Druhý ročník Festivalu Andreini ve Vile Štvanice

Nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten uvede o víkendu 10. a 11. 2. 2018 v pražské VILE Štvanice druhý ročník Festivalu Andreini, který přibližuje českému publiku tvorbu zapomenutého, ale přesto pro vývoj evropského barokního divadla zcela zásadního divadelního rodu Andreini. Na festivalu se představí také zahraniční hosté – německo-italské divadelní duo Bärbel Kandziora a Fabio Ambrosini.

18.01.2018

Mezinárodní festival Cirkopolis představí nový rozměr novocirkusových technik

Na pražském festivalu Cirkopolis zahraniční i čeští performeři předvedou, kam až lze posouvat fyzické i mentální hranice člověka. Pátý ročník mezinárodního festivalu zaměřeného na nový cirkus a jeho přesahy do ostatních uměleckých žánrů se letos odehraje na scéně PONEC – divadlo pro tanec a Paláce Akropolis, který akci pořádá společně s CIRQUEON-Centrum pro nový cirkus. Umělecký cyklus startuje v sobotu 11. února a potrvá do 17. 2. 2018.

10.01.2018

V Pardubicích budou k vidění nejlepší komedie z celé republiky

Východočeské divadlo bude od 22. do 29. ledna hostit již 18. ročník GRAND Festivalu smíchu. V hlavním programu pardubického týdne smíchu diváky opět čeká sedm nejlepších komedií, které v roce 2017 vznikly v českých divadlech. Další vynikající komediální představení budou moci zájemci zhlédnout v doprovodné části, v prologu či epilogu festivalu.