23.11.2017 12:48

Zemřel ruský barytonista Dmitri Hvorostovsky

Ruský barytonista Dmitri Hvorostovsky zemřel včera ráno v Londýně ve věku pětapadesáti let na následky nádorového onemocnění.

Dmitri Hvorostovsky
(16. 10. 1962 - 22. 11. 2017)

Dmitri Hvorostovsky se narodil v sibiřském Krasnojarsku, kde se začal věnovat studiu zpěvu na konzervatoři pod vedením profesorky Jekatěriny Jofel. Po pěti letech studia nastoupil v roce 1985 do opery v Krasnojarsku jako pěvec.

V krasnojarské opeře debutoval rolí Marulla v díle Giuseppe Verdiho Rigoletto. Poté vyhrál první ceny v Glinkově operní soutěži v SSSR, v roce 1988 na soutěži v Toulouse a roku 1989 v prestižní pěvecké soutěži ve velšském Cardiffu (Cardiff Singer of the World Competition).

Od roku 1990 začal Chvorostovskij vystupovat v předních operních domech světa, zvláště jako interpret rolí v operách Mozarta a Verdiho. Jeho repertoár obsahoval mj. Mozartovy opery Figarova svatba (hrabě Almaviva) a Don Giovanni (titulní role) a početné Verdiho opery jako Don Carlo (Rodrigo Posa), La traviata (Giorgio Germont), Il Trovatore (hrabě Luna), Rigoletto (titulní role), Simon Boccanegra (titulní role), Ernani (Carlo) a Maškarní ples(Renato). Zpíval také titulní roli v Čajkovského Evženu Oněginovi (např. 2013 ve Vídeňské státní opeře) nebo Valentina v Gounodově Faustovi a Markétce.

Vystupoval například na scénách jako jsou Royal Opera House (Covent Garden) v Londýně, Metropolitní opera v New Yorku, Teatro alla Scala v Miláně, Vídeňská státní opera, Bavorská státní opera v Mnichově a Pařížská opera (dříve Palais Garnier, nyní Opéra Bastille). Spolupracoval se známými dirigenty – Valerijem Gergijevem, Jamesem Levinem, Bernardem Haitinkem, Zubinem Mehtou a také s již zemřelými Claudiem Abbadem a Lorinem Maazelem.

Významnou složkou repertoáru Dmitrije Chvorostovského byl vedle operního zpěvu rovněž komorní zpěv – písně Rachmaninova, Čajkovského, Musorgského, Rimského-Korsakova nebo Sviridova. Na klavír ho často doprovázel estonský klavírista Ivari Ilja.

Od roku 1994 žil v Londýně.

Vystoupil několikrát v přímém přenosu Live in HD z Metropolitní opery (Evžen Oněgin - titulní role, dále 2011 Trubadúr - Luna, 2012 Ernani - Carlo, 2012 La traviata - Giorgio Germont). V sezoně Metropolitní opery 2012/2013 vystoupil jako Renato v Maškarním plese (Live in HD) a jako Rodrigo Posa v Donu Carlovi.
V létě 2015 zveřejnil informaci, že má nádor na mozku. V prosinci 2016 oznámil přerušení umělecké činnosti v opeře ze zdravotních důvodů.

http://hvorostovsky.com/

Autor článku: Převzato z: https://cs.wikipedia.org/

Zemřel ruský barytonista Dmitri Hvorostovsky

Zahraniční divadlo

16.03.2018

Julius Caesar zemře v kině. NT Live přináší krutě aktuální politický thriller o svodech populistů

Týden po 2062. výročí Caesarovy násilné smrti připomene tento zásadní okamžik antické historie i cyklus přenosů divadla do kin NT Live. Nová londýnská inscenace Shakespearovy slavné politické tragédie Julius Caesar v režii zkušeného Nicholase Hytnera se ale neohlíží do minulosti – naopak.

14.03.2018

Festival českého divadla v Paříži: Olga Havlová i imerzivní experiment

Co takhle trochu zkrátit vzdálenost mezi Francií a Českem? Festival francouzského divadla v Praze Sněz tu žábu už čtvrtým rokem přináší svěží pohled na současnou frankofonní dramatiku, a letos se organizátoři rozhodli rozšířit záběr i opačným směrem. Začátkem dubna (4. 4. – 7. 4. 2018) se tak v Paříži odehraje první ročník sesterského festivalu českého divadla Na skok do Prahy (Fais un saut à Prague).

14.03.2018

Kanadská audiovizuální umělkyně Myriam Bleau na festivalu Spectaculare 2018

Pátý ročník festivalu Spectaculare nabídne jedinečné vystoupení audiovizuální umělkyně Myriam Bleau pohybující se na hranici hudební performance a digitálního umění. Ve středu 21. března ve 20 hodin představí v pražském Centru architektury a městského plánování CAMP svou audiovizuální performance Soft Revolvers, za kterou byla oceněna čestnou cenou Prix Ars na festivalu Ars Electronica.