09.04.2014 13:04

20. Česká taneční platforma – mimořádně vyrovnaný „souboj“ talentů

Jubilejní 20. Česká taneční platforma poprvé v historii vyhlásila svá ocenění již v závěru festivalu. Byla to atmosféra přející úspěchy, plná respektu ke všem dílům, která se do programu festivalu nominovala. Dovolte touto cestou podrobněji popsat, kudy se ubíraly debaty mezinárodní jury, jaká další jména byla zmíněna, jaká kvalita podtržena.

 

O Cenu za světelný design se podělily dvě inscenace: získal ji tvůrčí tým za kolektivní práci na Karnevalu zvířat a zároveň Katarína Ďuricová za Korekci.

Kolektiv kolem Barbory Látalové se rozhodl pro odvážný krok pracovat se světlem jako komunikačním prostředkem ke vztahu dětí a diváka. Individuální práce jednotlivých tvůrčích osobností, které se snaží dohromady, avšak každý svou cestou vytvořit celek, byl   v tomto případě jedinečný. V kombinaci s chytře vystavěnou dramaturgií se tak                    z Karnevalu zvířat stává jedinečné představení.

Porota chtěla a musela ocenit originální profesní přístup Kataríny Ďuricové k představení Korekce souboru VerTeDance a Jiřího Havelky. Zde byl čitelný individuální vklad, zcela korespondující s myšlenkou a poetikou díla. Přitom bylo evidentní, že se jedná o práci designérky s pozoruhodným citem pro vnímání všech složek představení a se schopností vystavět celek světelného konceptu na úkor vlastní sebeprezentace.

Cenu udělil Institut Světelného designu, který pozval k českým členům poroty (Tomáš Morávek, Daniel Tesař) francouzskou designérku Pascale Bongiovanni. Ta ve svém shrnutí připomněla, že světelný design zde učinil neuvěřitelný pokrok, a to může doložit vlastní zkušeností. Ještě před osmi lety pozval Festival de Marseille tři česká sóla a ona pomáhala dokončit jejich světelný design tak, aby na mezinárodně renomované akci obstála. Dnes už si je jistá, že český světelný design vyzrál a žádnou podobnou pomoc nepotřebuje.

 

Cenu diváků si odnáší Karneval zvířat Báry Látalové a kol. Do hlasování o tuto cenu se mohli zapojit všichni platící návštěvníci jednotlivých představení Platformy a zahraniční hosté. Po skončení každého představení mohli vyjádřit svou spokojenost pomocí hlasovacích lístků. Oblíbené interaktivní představení pro děti vyhrálo s poměrně jasným náskokem před všemi ostatními. Na dalších místech se umístily tyto inscenace:

2. Korekce – VerTeDance, režie Jiří Havelka
3. Informátoři – Farma v jeskyni, režie Viliam Dočolomanský
4. La Loba – Lenka Vagnerová & comp.
5. ANTIWORDS – Spitfire Company, režie Petr Boháč

 

Mezinárodní jury složená ze šesti domácích a pěti zahraničních expertů, kteří přijeli z Nizozemí, Velké Británie, Francie, Německa a Chorvatska, udělila po čtyřdenní diskusi ceny v kategoriích Tanečník/Tanečnice roku a Taneční inscenace roku.

 

Tanečnicí roku se stala Andrea Opavská za výkon v inscenaci La Loba. Už loni byla nominována mezi pěti nejlepšími za výkon v představení Jezdci stejné choreografky, Lenky Vagnerové. Její mimořádná flexibilita, dokonalá technika, která dává naprostou svobodu výrazu, uchvátily jak laické publikum, tak odborníky.

Mezi pět nominovaných se tentokrát probojovali tři muži, což se v minulých letech nestávalo. Z výsledků hlasování vyplynulo toto další pořadí:

2. Tereza Ondrová (Korekce, Boys Who Like to Play with Dolls)
3. Jaro Ondruš (Korekce)
4. Peter Šavel (Boys Who Like to Play with Dolls)
5. Petr Opavský (Korekce)

V diskusi poroty se však vyskytla plejáda dalších výrazných jmen, konkrétně mezi návrhy na ocenění byli dále Emil Leeger, Minh Hieu Nguyen, Jun Wan Kim a Hana Varadzinová (všichni z inscenace Informátoři) a během debaty padly i návrhy na zvláštní zmínku o osobnostech, které byly velkým přínosem jednotlivým dílům, jakkoli nejsou tanečníky. Jsou to:
Petra Lustigová, Petr Vančura (Řekni něco)
Clarinet Factory (Korekce)
Jana Vébrová (La Loba)

 

Taneční inscenací roku byla vyhlášena Korekce souboru VerTeDance v režii Jiřího Havelky, je však nutno dodat, že po prvním hlasování mezinárodní poroty měla stejný počet bodů jako Boys Who Like to Play with Dolls Terezy Ondrové a Petera Šavela. Jedenáct členů poroty tak muselo hlasovat podruhé a rozhodnout se mezi jedním či druhým dílem. Korekce zvítězila těsným poměrem hlasů 6 : 5.

VerTeDance již toto ocenění získali dvakrát, v roce 2005 za Tichomluvu a v roce 2012 za inscenaci Kolik váží vaše touha?

Suzy Blok, členka jury, která přijela již podruhé, zhodnotila vítěznou inscenaci těmito slovy: „Představení má jasný koncept, výjimečně dobře vystavěnou strukturu a silný a energií nabitý fyzický výraz. Ten na jedné straně poutá divákovu pozornost, na straně druhé dá vyniknout individualitám performerů, kteří jsou do jednoho silní v kramflecích, jejich akce baví od začátku do konce. Korekce na velmi omezeném prostoru rozehrává téma zemské přitažlivosti. Tanečníci a tanečnice jsou svázáni se zemí, jako stromy kymácejí se ve větru v jeho různých podobách – od jemného větříku po vichřici. Bonusem je pak živá hudba – Clarinet Factory živě na scéně jsou opravdovým požitkem.“

Další pořadí děl, která získala body od členů jury, je následující:

3. Informátoři – režie Viliam Dočolomanský, Farma v jeskyni
4. La Loba – Lenka Vagnerová & comp.
5. Antiwords – režie Petr Boháč, Spitfire Company
6. Řekni něco – režie Jiří Adámek, Boca loca lab
7. Karneval zvířat – Barbora Látalová a kol.

Dovolte doplnit, které aspekty oceněných a nominovaných inscenací vyzdvihli členové poroty resp., čemu byla diskuse poroty věnována nejvíce, jak to zachytila Yvona Kreuzmannová s využitím poznámek Markéty Perroud:

Korekce je dílo, jehož hodnocení již shrnula výše Suzy Blok. Doplňme ještě výstižný příměr členky poroty, která inscenaci vnímá jako originální „příběh pohybu“. Pestrou debatu vzbudily symboly svobody, viděné některými i u rekvizit, jako jsou volné boty či banán, (jehož dostupnost byla v minulém režimu tak limitovaná)... a nekonečné diskuse byly i o tom, co je ta správná tečka, což patřilo takřka ke každému shlédnutému představení. Nelze pochybovat, že si na zahraničních festivalech najde tato inscenace své místo.

Boys Who Like to Play with Dolls viděli někteří zahraniční hosté v podzimní projekci Aerowaves a zjevně patřili k těm, co svými body přispěli k umístění duetu mezi „Aerowaves TOP20 priority companies“. Čekali, kam se práce na gendrové téma posouvá, a byli spolu s ostatními příjemně překvapeni. Dílo působí „mysteriózně emočně“, dotýká se vás lidsky a dobře si pohrává se stereotypy. K drobným výtkám ke struktuře se přidalo i přání lépe pracovat s hudbou, což vše si mohou oba tvůrci nyní vyzkoušet na umělecké rezidenci v Bassano del Grappa a další verzi uvidí na stovku expertů v rámci festivalu Spring Forward ve švédském Evropském hlavním městě kultury Umea. Zcela osobité výkony performerů není třeba zdůrazňovat, oba měli nominace na Tanečníka/Tanečnici roku.

Informátoři byli úplně nejčerstvější inscenací na platformě, premiéra proběhla pouhé dva dny před ní. Farma v jeskyni představuje jistý fenomén na české divadelně-taneční scéně, disponuje skvěle disponovanými interprety a je zvyklá na svých dílech neustále pracovat. Je proto očekávatelné, že dílo projde dalšími proměnami, nicméně z diskuze jury nebylo pochyb, že na 20. ročník platformy patřilo. Kdo Farmu ještě neznal, byl takřka zaskočen neutuchající energií a nasazením všech, a ti, kdo práci Viliama Dočolomanského již viděli, otevírali více otázky k dramaturgii celého kusu, až přílišné konkrétnosti tématu i textů, s plným respektem k osobitým kvalitám všech účinkujících, týmové souhře a několika mimořádně zdařilým scénám.

La Loba také inspirovala k debatě o tématu, zvláště však k vysokému ocenění obou účinkujících, což v hlasování stvrdila cena Tanečnice roku pro Andreu Opavskou i diskutovaný návrh na ocenění či zvláštní zmínku poroty pro dokonale sladěný výkon zpěvačky Jany Vébrové s nezapomenutelnou barvou hlasu i přítomností na scéně. Příště si pro zvláštní ocenění vytvoříme na platformě místo.

Antiwords patří k té řadě letošních účastníků hlavního programu, která vyvolala výživnou diskusi o tom, co ještě je a co už není tanec. Bylo to nesmírně obohacující včetně naprosto odlišných názorů na to, lze-li takové dílo vyvážet či nikoli... Jsou země, které je okamžitě chtějí a jsou země, pro něž se zdá být pojetí díla hůře přijatelné. Jedno je však jisté – mnozí hluboce smekli před oběma interpretkami a také ocenili ironický nadhled.

Řekni něco je další divadlo beze slov (a přece zkoumající hlasy), v zajímavém kontrastu i souhře tanečníků s herci. V tomto díle některé členy poroty výjimečně oslovili Petra Lustigová, zralá herecká osobnost, a Petr Vančura, pro které by se při větším množství času možná také našla shoda na udělení zvláštní zmínky poroty, takto však zůstalo jen u původně plánovaných cen.

Karneval zvířat dokázal, že i inscenace pro děti má na platformě své místo. Pro tvůrce bylo velmi těžké hrát s příchozími diváky - dětmi před zaplněným hledištěm (s tolika odborníky), účel interakce je jiný. Přesto dosáhli nečekané koncentrace dětí i diváků, zaujali prací s vizuálními prvky i zkušeným vedením dětí na jevišti. Diskusi vyvolala délka, návrat k tanečním scénám, které v závěru už jsou tak trochu navíc,  a také používání tmy. Nicméně dílo okamžitě dostalo pozvání na některé festivaly, nejen do Evropy, ale i Asie.

Tolik stručně k dílům, která získala od porotců své body, bylo jich sedm z devíti uváděných v hlavním programu. To svědčí o výjimečné kvalitě a pestrosti současné tanečně-pohybové scény u nás. Nejméně polovina uvedených inscenací dostala obratem pozvání do zahraničí. Gratulujeme!!! To je mimořádný úspěch, který potvrdil, že motto letošní České taneční platformy odpovídalo realitě.

 

Členové festivalové poroty:

zahraniční zástupci
Suzy Blok (NL/ARG) – ředitelka Dansmakers Amsterdam
Morag Deyes (UK) – umělecká ředitelka Dance Base Edinburgh
Edvin Liverić (HR) – herec, režisér, tanečník a producent
Carmen Mehnert (DE) – programová ředitelka drážďanského Hellerau pro oblast Performing Arts
Jarmo Juha Pentilla (FR) – umělecký poradce pro taneční dramaturgii Théâtre National de Chaillot v Paříži

čeští zástupci

Petra Hauerová – choreografka, tanečnice a taneční pedagožka, zástupkyně ředitelky konzervatoře Duncan centre
Yvona Kreuzmannová – předsedkyně sdružení Tanec Praha
Ivanka Kubicová – choreografka a pedagožka
Jana Návratová – taneční publicistka
Markéta Perroud – spoluředitelka festivalu TANEC PRAHA
Nina Vangeli – taneční publicistka

 

http://www.tanecniplatforma.cz

 

Autor článku: Klára Kadlecová

20. Česká taneční platforma – mimořádně vyrovnaný „souboj“ talentů