02.04.2002 00:00

29. dubna / Mezinárodní den tance

V roce 1982 vyhlásil poprvé Taneční komitét ITI (International Theatre Institute - Mezinárodní divadelní ústav) 29. duben Mezinárodním dnem tance. Od té doby je na celém světě každoročně slaven v připomínku narození velkého tanečního reformátora Jeana-Georgese Noverrea (1727).
Každý rok je vyzvána známá taneční osobnost, aby napsala Poselství, které je pak šířeno po celém světě. Záměrem Mezinárodního dne tance je oslavit všechen tanec, jeho různé podoby a projevy, radovat se z jeho univerzality, spojit lidi dohromady v míru a přátelství společným jazykem - Tancem.
V roce 1995, v úsilí propojit všechny mezinárodní taneční organizace a oslavit Mezinárodní den tance společně, vstoupil Taneční komitét ITI/UNESCO ve spolupráci s Mezinárodní taneční radou (CIDD-UNESCO) a Mezinárodní taneční aliancí (WDA).

 

Poselství k Mezinárodnímu dni tance od Katherine Dunhamové

Tanečníci jsou, jako všichni umělci, stvořeni k tomu, aby cítili a přiměli ostatní cítit. Jsme náhle vrženi do všestravujícího ohně pocitů, které nás pronásledují po katastrofických událostech 11. září. 2001.

Tanečníkům se dostalo velkého daru pohybu a výtvarného cítění. Žijí holisticky, tělo, mysl a duch přetaveny do jediného nepřetržitého výstupu.

Nepřestávejte tancovat. Ať se stane cokoliv, a dá-li Bůh, to nejhorší jsme již viděli, říkám vám, NIKDY NEPŘESTÁVEJTE TANCOVAT!

 

Katherine Dunhamová
se narodila v Joliet, Illinois, v roce 1909. Stala se jedním z prvních Afroameričanů, kteří navštěvovali University of Chicago, kde získala doktorát v antropologii. Dokončila zde průkopnickou práci o karibské a brazilské taneční antropologii jako nové vědecké disciplíně.
V roce 1931 založila v Chicagu svou první taneční školu. Její úspěšná taneční kariéra v amerických a evropských divadlech začala v roce 1934 a vedla k hlavním rolím v muzikálech, operách a kabaretech. Objevila se ve filmech "Stormy Weather" a "Cabin in the Sky", na jejichž choreografii se podílela spolu s Georgem Balanchinem.
Na konci třicátých let založila Dunhamová v New Yorku školu a zájezdovou společnost, která získala velký ohlas u kritiků a uvedla více než 100 původních představení. V roce 1967 byla přijata do profesorského sboru Southern Illinois University v Edwardsville, kde pomáhala založit vzdělávací středisko pro divadelní umění a vypracovala učební osnovy pro taneční antropologii. V roce 1969 vytvořila umělecký vzdělávací program v East St. Louis, což byla v tomto regionu jediná multidisciplinární umělecká organizace věnovaná studiu, porozumění a oslavě různých kultur.
Mezi cenami, které Dunhamová obdržela je deset čestných doktorátů, Prezidentská medaile za umění, vyznamenání Kennedyho centra, francouzský řád Čestné legie, brazilský Jižní kříž, Velký kříž Haiti, cena NAACP za celoživotní dílo. Je také laureátkou Lincolnovy akademie a získala cenu za celoživotní dílo Urban Leagues. Její život byl oslaven v knize "I Have a Dream" (Mám sen). Sama shrnula své kulturní a divadelní zkušenosti v osmi knihách, mnoha článcích a krátkých výpovědích.

Autor článku: redakce