27.02.2017 11:21

Miroslav Donutil jako Král Ubu v divadle Husa na provázku

Divadlo Husa na provázku rozšířilo repertoár o představení Ubu králem: Svoboda! Hlavní roli uzurpátora moci, surovce bez vkusu i bez skrupulí, nastudoval Miroslav Donutil. Režisér Vladimír Morávek inscenaci rozehrál v celém divadelním sále, herci se pohybují v hledišti, na schodištích i ochozech. „V té inscenaci se řádí a to představení je o svobodě," uvedl Morávek.

Otec Ubu je v Donutilově podání nejprve komickou figurkou v zapatlaných podvlékačkách, poté se mění v diktátora nahánějícího hrůzu, aby se nakonec stal troskou, v očích diváků politováníhodnou, avšak stále nelítostnou. Hra podle Donutila ukazuje, že se k moci může dostat za určité shody okolností kdokoliv. Matku Ubu hraje Ivana Hloužková, držitelka Thálie. Novinářům řekla, že zkoušení vedle Donutila bere jako školu grotesky.

Morávek uvedl, že 120 let stará hra se v nové inscenaci má zároveň stát výpovědí k současnosti. Nejde ale o výpověď adresnou, spíše metaforickou. „Je to strašně dobře dramaturgicky vybraná hra, protože v současné době se snad ani nic jiného hrát nedá, než zrovna toto," řekl Donutil. Zavražděného krále, a zároveň také autora frašky Alfreda Jarryho, ztvárnil v Huse na provázku Donutilův syn Martin. S otcem se na jevišti potkával už ve Sluhovi dvou pánů v Národním divadle v Praze a také v „provázkovském" Amadeovi, kde starší z Donutilů hraje Salieriho, mladší Mozarta.

Král Ubu na přelomu 19. a 20. století vyvolával skandály. Nejprve byl studentskou recesí, poté dostal formu loutkohry, nakonec vznikla činoherní verze. Jarry pak napsal ještě několik pokračování. Podle odborníků předjímal pozdější avantgardní směry, ale i kult osobnosti totalitářů 20. století.

https://www.provazek.cz/

Autor článku: ČTK: Jan Tomandl, gcm