09.03.2017 11:48

Česká premiéra dramatu Třetí prst na levé ruce v Divadle Na Fidlovačce

Divadlo Na Fidlovačce uvede na své komorní scéně 16. března českou premiéru dramatu Třetí prst na levé ruce britského autora a herce Dermota Canavana. Hořkosladké drama s autobiografickými prvky, ve kterém vypráví o životě svých sester, získalo v roce 2004 na Edinburgh Fringe festivalu řadu cen. Českou verzi příběhu o bezpodmínečné lásce, tanci a odpuštění nastudoval režisér Martin Vokoun s Ivou Pazderkovou a Martinou Randovou.

Ty ztvárnily sestry, které k sobě měly kdysi velmi blízko. Po letech se opět setkávají nad krabicí rodinných fotografií, což spustí vlnu emocí a vzpomínek, které nebývaly vždycky příjemné. Jejich příběh rozkrývá i komplikovaný vztah k autoritativnímu otci, citlivé období s milovanou matkou a mnohdy bolestné vzpomínky vztahu mezi sebou. Hrají nejen samy sebe, ale i řadu dalších postav, o kterých se hovoří, včetně svých rodičů.

„Obě sestry diváky zavádějí do různých časových rovin - do dětství, dospívání i do současnosti. Jedna vzpomínka vyvolává další, postupně se z nich rodí silný příběh. Dvou holčiček, dvou dívek, dvou žen," uvedla na dnešním setkání s novináři dramaturgyně inscenace a překladatelka hry Adéla Šotolová, která hru viděla v roce 2005 v Londýně. Upozornila, že české premiéry se zúčastní autor osobně. „A protože ji napsal s řadou autobiografických prvků o svých sestrách, s každým novým nastudováním se mu rodina rozšiřuje," dodala.
„Silný příběh dvou sester nešetří dramatickými momenty z jejich života. Naším cílem však bylo v něm společně hledat i místa humorná a odlehčená. A tak se na jevišti průběžně střídají obě dvě tyto roviny stejně jako v životě. Závěr je však nečekaný a překvapivý," uvedl režisér.
„Je to tom, že krev není voda, o toleranci a odpuštění. Má poetickou syrovost, což se nevylučuje. Dotýká se ožehavých témat," charakterizovala text Pazderková. I Martina Randová v něm našla hodně podobností. Už proto, že situace, které líčí, jsou univerzální a nejsou spjaty s dobou.

Nejbližší reprízy se na Komorní Fidlovačce uskuteční 18. a 21. března.

www.fidlovacka.cz

Autor článku: ČTK: bor, mal